Rozszyfrowano skład Coca Coli

Rozszyfrowano skład Coca Coli nf.pl

Strona Thisamericanlife.org twierdzi, że ustaliła dokładny skład Coca-Coli na podstawie opublikowanego w 1979 roku zdjęcia.

Coca-cola została wynaleziona przez J. S. Pembertona, aptekarza z Atlanty, w 1886 roku. Był to jego drugi napój na bazie liści koki i orzechów koli (pierwszy nosił nazwę Pemberton’s French Wine Coca). Początkowo sprzedaż coca-coli nie była rentowna, jednak po przejęciu jej przez Asę Candlera (który w 1893 roku zarejestrował oficjalnie markę) i jego sprawnym zabiegom marketingowym napój stał się hitem, a zyski ze sprzedaży osiągnęły $50 mln USD  w 1912 roku.

Za smak napoju odpowiada ponoć mieszanka olejków eterycznych, oznaczana kryptonimem Merchandise 7X. Ów tajemniczy składnik stanowi mniej niż jeden procent zawartości Coca-Coli, ale to on decyduje o jej niepowtarzalności.

Aby przygotować coca-colę należy użyć

 •   Płynny Ekstrakt Koki - 11,09 ml
 •   Kwas cytrynowy - 88,7 ml
 •   Kofeina - 29,57 ml
 •   Cukier - 11,19 kg
 •   Woda - 94,6 litra
 •   Sok z limonki - 0,94 litra
 •   Wanilia - 29,57 ml
 •   Karmel - 44,36 ml lub więcej (do uzyskania odpowiedniego koloru)

Na przygotowanie mieszanki smakowo zapachowej 7X będziemy potrzebować

 • Alkohol - 236.5 ml
 • Olejek pomarańczowy - 20 kropli
 • Olejek cytrynowy - 30 kropli
 • Olejek z gałki muszkatołowej - 10 kropli
 • Olejek z kolendry - 5 kropli
 • Olejek z kwiatów pomarańczy gorzkiej (neroli) - 10 kropli
 • Olejek cynamonowy - 10 kropli

Po raz pierwszy Coca-Cola zawitała do Polski w 1957 roku na Targi Poznańskie. Później pojawiła się w latach 60-tych, najpierw w opowieściach rodaków podróżujących za zachodnią granicę, później w sklepach Pewexu i Baltony. Najmłodsi już tego nie pamiętają, ale w tamtych czasach była synonimem luksusu i wolności.

Dopiero w 1971r. za rządów Edwarda Gierka do Polski na negocjacje przyjechał rzymski przedstawiciel The Coca-Cola Company. Doszło wtedy do podpisania umowy przez prezesa Paula Graula (Czecha z pochodzenia) i vice-premiera ówczesnego rządu Mieczysława Jagielskiego. Porozumienie dało zgodę na licencyjne rozlewanie napojów na terenie PRL.

Dokładnie 19 lipca 1972 roku rozpoczęto produkcję Coca-Cola w Warszawie, początkowo na zasadzie licencji realizowanej przez polskie zakłady piwowarskie. W październiku tego samego roku, w Hucie Szkła w Wołominie, ruszyła produkcja butelek. W maju 1973 r. uruchomiono rozlewnię w Browarze Górnośląskim w Zabrzu, a od kwietnia w Browarach Tyskich.
„Już od wczoraj można kupić litrową butelkę Coca-Cola w „Supersamie” i sklepach delikatesowych w Warszawie. Cena butelki wynosi 19 zł, a kucja - 8 zł.” - takie ogłoszenie pojawiło się 25 maja 1976r. w „Życiu Warszawy”. W tym czasie produkcja roczna osiągnęła już 176 hektolitrów napoju rocznie.

Nowy napój szybko zyskał popularność w kręgach tzw. „awangardy”.  Wkrótce moda na picie Coca-Cola objęła cały kraj. Do języka młodzieżowego na stałe weszło hasło „Coca-Cola to jest to!” - wykreowane przez Agnieszkę Osiecką. Niektórym do pełni szczęścia brakowało tak niewiele: „Weź podróżny stary worek i butelki Coli dwie...” - śpiewano.

Na pierwszą bezpośrednią inwestycję Coca-Cola w Polsce trzeba było czekać do 1991 roku. Biuro firmy w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie początkowo zatrudniało tylko piętnaście osób. Nic dziwnego, rynek gazowanych napojów orzeźwiających był wtedy jeszcze słabo rozwinięty. Średnie roczne spożycie napojów Coca-Coli wynosiło zaledwie 0,8 litra na jednego mieszkańca. Pod koniec 2002 roku wzrosło już do dwunastu litrów, a wyroby firmy – według badań Canadean - zdobyły 36 procent rynku napojów orzeźwiających.
Jednocześnie Coca-Cola znacznie rozszerzyła ofertę. W 1992 roku zaczęto produkcję Fanta i Sprite. W tym samym roku nowo otwarta fabryka w Radzyminie dysponowała już linią produkcyjną puszek i plastikowych butelek o pojemności 2l.
Dzisiaj Coca-Cola posiada w Polsce 3 zakłady produkcyjne – w Staniatkach koło Krakowa, w Łodzi i w Radzyminie koło Warszawy oraz rozlewnię wody butelkowanej w Tyliczu,  a także największą sieć dystrybucji spośród wszystkich producentów napojów w kraju. Coca-Cola Poland Services oraz Coca-Cola HBC zatrudniają w sumie 3 tysiące osób. Od 1991 roku łączne inwestycje firmy oraz jej autoryzowanych rozlewni wyniosły już ponad 500 milionów dolarów.