Rynek wypożyczanych aut – wybory Polaków

Rynek wypożyczanych aut – wybory Polaków Toyota

Podobno o gustach się nie dyskutuje. Jednak te motoryzacyjne to temat, którego nie można pominąć, zwłaszcza gdy coraz więcej Polaków korzysta z usług wypożyczalni samochodów. Jak wyglądają motoryzacyjne preferencje w naszym kraju?

Przestronne auta czy małe i zwinne smarty? Dziś można bez problemu wynająć samochód każdej marki, mocy czy rodzaju. Okazją do tego jest najczęściej podróż służbowa, awaria własnego samochodu czy weekendowy wyjazd. Bez względu na to, jak dużą ma się rodzinę i co jest celem podróży, oferta wynajmu jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Wynajem dla każdego

Firmy takie jak Avis, oferujący wynajem samochodów indywidualnym użytkownikom, z roku na rok odnotowują wzrost zainteresowania.

– Wynajmowanie auta jest coraz popularniejsze w Polsce. Coraz chętniej korzystają z takiej opcji zarówno biznesmeni, jak i rodziny z dziećmi. Oferujemy samochody w różnych przedziałach cenowych oraz w różnych klasach, a co najważniejsze – wiek naszych pojazdów wynosi średnio mniej niż 6 miesięcy – mówi Katarzyna Dobrzyńska, Avis Polska.

Wypożyczanie samochodów to nie tylko domena panów. Równie chętnie wynajmują je panie, jednak w przeciwieństwie do mężczyzn zwracają uwagę na bogate wyposażenie, komfort i bezpieczeństwo, a mniej – na moc silnika czy wielkość pojazdu.

samochód AVIS Polska

Które samochody cieszą się największą popularnością?

To w większości auta należące do średniej klasy – Ford Focus, VW Golf czy Nissan Qashqai. W przypadku samochodów, które mają pełnić funkcje reprezentacyjne, klienci preferują modele takie jak Opel Insignia, VW Passat, Toyota Avensis oraz samochody luksusowe, tj. Mercedes klasy E, Audi A6, Volvo S80, i eleganckie SUV-y – Audi Q5 i Volvo XC60. W dużych miastach, takich jak Warszawa, oprócz ww. modeli popularne są małe miejskie samochody, którymi łatwo zaparkować w centrum – Nissan Micra czy  Seat MII.

Parametry auta przede wszystkim

Jak zauważa Katarzyna Dobrzyńska z Avis, wynajmujący najczęściej nie szukają danego modelu, ale samochodu z określonej klasy o konkretnych parametrach. Firmy wypożyczające auta odnotowują największy wzrost zainteresowania w miesiącach wakacyjnych lub wtedy, gdy wypadają długie weekendy. W tym okresie Polacy częściej wyjeżdżają w celach turystycznych. Popularne stają się wynajmy na 1 lub 2 dni.

– W zeszłym roku nasi klienci przejechali w wypożyczonych samochodach łącznie 7 mln kilometrów. To tak jakby 18 razy wybrali się na księżyc ;-) – mówi Katarzyna Dobrzyńska, Avis Polska.

Co czeka w przyszłości firmy wynajmujące auta? Na pewno jeszcze większy popyt na krótkoterminowe wynajmy, a w konsekwencji – konieczność zwiększenia floty oraz ilości punktów, w których można wypożyczyć pojazdy. Avis jest przygotowany na takie wyzwania i planuje rozszerzenie oferty wynajmu o samochody hybrydowe, a w przyszłości być może także elektryczne.

AVIS Polska