Setne urodziny pistoletu lakierniczego

Setne urodziny pistoletu lakierniczego fot.: AVIS

Podstawą współczesnego lakiernictwa było wynalezienie ponad 100 lat temu pierwszego pistoletu lakierniczego. Przez lata udoskonalano aparaty do nanoszenia farby poprzez jej rozpylanie. Dziś w użyciu są zaawansowane narzędzia ułatwiające lakierowanie.

Krótka historia aerografu

Pierwsze aparaty natryskowe, będące pierwowzorem pistoletu lakierniczego, powstały w 1876 roku w Newton w stanie Massachusetts przez Francisa Edgara Stanleya. Jego wynalazek stał się pierwszym w historii oficjalnym aparatem przeznaczonym do natryskowego nanoszenia materiałów malarskich. Do zastosowań przemysłowych aerograf opracował Francis Davis Millet w 1892 roku, który ponadto zaprezentował metodę rozpylania natryskowego mieszaniny oleju roślinnego i białego ołowiu. Obecnie to on jest uznawany za „ojca” metody aplikacji natryskowej.

Podobne artykuły:

W 1907 roku Thomas DeVilbiss, po wielu latach eksperymentów z atomizerami dla branży medycznej i kosmetycznej, wprowadził urządzenie własnej konstrukcji do rozpylania i aplikacji farby. Było ono mniejsze i bardziej poręczne od wcześniejszych aparatów. W tym samym roku, w którym Thomas DeVilbis przedstawił swój wynalazek, rozpoczęła działalność firma Sanitaria GmbH w Niemczech, produkująca instrumenty chirurgiczne. Od 1914 roku jej wyroby były oznaczane jako SATA. W 1925 roku rozpoczęło się seryjne wytwarzanie aparatów natryskowych przez Sanitaria GmbH dla fabryki Lechler w Stuttgarcie. Od 1931 roku aparaty te produkowane są pod własną marką - SATA. Pistolety zostały opatentowane i wskazały kierunek ich dalszego rozwoju. Doprowadziło to do tego, że w obecnie produkowanych ręcznych aparatach grawitacyjnych powietrze i materiał nie łączą się w pistolecie, a głowica składa się z dyszy powietrznej i dyszy materiałowej.

Miano pistoletów zostało nadane aparatom natryskowym w 1933 roku, kiedy odpowiednio zmodyfikowano te ręczne urządzenia na kształt korpusu. W 1971 roku firma SANITARIA zarejestrowała znak towarowy ręcznych aparatów natryskowych - „SATA Jet”.

W 1980 roku powstały pierwsze w pełni profesjonalne pistolety lakiernicze o obniżonym ciśnieniu wylotowym i większym zapotrzebowaniu na powietrze – pistolety marki Sicmo z Monako. W rok później John Darmoch z firmy Apollo z Kalifornii złożył pierwszy oficjalny patent pistoletów HVLP, wykorzystujących system atomizacji materiału. W 1990 roku ustawodawstwo większości stanów USA i krajów Europy Zachodniej narzuciło producentom pistoletów lakierniczych wprowadzenie standardu HLVP do produkcji.

Znaczenie dla branży

Wynalezienie, udoskonalenie i spopularyzowanie pistoletu lakierniczego na szeroką skalę pozwoliło na wyparcie tradycyjnych ręcznych metod malowania pędzlem. Otworzyła też nowe możliwości technologiczne w przemyśle i usługach. W kolejnych dziesięcioleciach niewątpliwie doczekamy się stworzenia i wprowadzenia do powszechnego użytku pistoletów wytwarzanych z kompozytu i tworzyw sztucznych, z wymiennymi jednorazowymi elementami składowymi.

Klewer Agnieszka Gałka