Ślubne rozterki. Koperta czy prezent? Jeśli prezent – to jaki?

Ślubne rozterki. Koperta czy prezent? Jeśli prezent – to jaki? katalogmarzen.pl

Lato to ulubiony sezon par młodych na zorganizowanie wesela. Jeśli otrzymaliście zaproszenie na weselną zabawę i myślicie, co podarować nowożeńcom, śpieszymy z pomocą.

Koperta czy prezent?


Dawanie pieniędzy w kopercie ma swoich zagorzałych przeciwników, ale też wiernych zwolenników. Ci pierwsi uważają, że to nieeleganckie i przypomina łapówkę. Ponadto dochodzi dylemat, ile pieniędzy dać, by była to wystarczająca kwota. Zwolennicy kopert w formie prezentu sądzą, że to wygodna forma dla obu stron. Goście nie maja problemu co kupić, nowożeńcy mogą swobodnie dysponować środkami. Prezenty mogą się zdublować i być nietrafione, a kasa zawsze się przyda każdemu. Ponadto, uważa się, że to taki zwrot funduszy za imprezę. Zdarza się, że młodzi sami mówią co wolą – kopertę czy podarek. Z reguły para, która planuje wyprowadzkę na swoje, woli prezenty, by móc wyposażyć dom. Często wtedy robią listę rzeczy niezbędnych i goście wybierają, co kupią. Z kolei młodzi, którzy mają już swoje lokum, a na horyzoncie widnieją inne wydatki, np. związane z nowym samochodem czy planowanym powiększeniem rodziny, wolą dostać pieniądze, które odłożą na te cele.


Ile pieniędzy dać?


Jeśli patrzeć na kwotę w kopercie jako na zwrot funduszy za przyjęcie weselne, to minimalna kwota wkładana do koperty powinna wynosić około 500-600 złotych za parę. Mniej niż 400 złotych za parę w kopercie postrzegane będzie jako gest w złym guście. Jeśli jesteśmy bliską rodziną czy rodzicami chrzestnymi, to ta kwota powinna być większa i oscylować nawet wokoło 2 tysięcy. Widać zatem, że nie zawsze koperta bardziej się opłaca dla gości, bo prezent można znaleźć taniej. Co więcej, państwo młodzi nie dowiedzą się, ile podarek był warty, więc jeśli natrafimy na coś z klasą i polotem, ale taniego, możemy wyjść na tym bardzo korzystnie.


Jaki prezent dla młodych?


W ostatnich latach, na modłę amerykańską, modne stało się przedstawienie listy prezentów. Często jest ona zostawiona w jednym sklepie – np. wnętrzarskim, i goście wybierają sobie, co chcą sprezentować. Co kupić, gdy nie została przedstawiona lista prezentów, a wiadomo, że młodzi woleliby podarek od kasy? Można mimo wszystko dyskretnie podpytać młodych, czego by sobie życzyli, lub zasięgnąć opinii ich rodziców albo świadków. Gdy taki mały wywiad nie przyniesie rezultatów, spróbujmy sami określić, co ucieszy nowożeńców. Do rozpatrzenia jest kilka kwestii. Czy mają swoje mieszkanie już urządzone czy dopiero planują zakup lub przeprowadzkę? Czy lubią podróże i przygody, czy raczej wolą spokojne wieczory przy winie albo kulturalne atrakcje na mieście? Czy są romantyczni i sentymentalni, czy raczej pragmatyczni? Wybieranie prezentu dla państwa młodych zmoże okazać się prawdziwym testem znajomości ich charakteru i przyzwyczajeń.


Prezenty z pomysłem


Chcesz zaskoczyć państwa młodych? Dać coś oryginalnego? Spróbuj poszukać czegoś na https://katalogmarzen.pl/pl/k/prezent-slubny. Wśród prezentów dla dwojga jest cała masa voucherów na ciekawe, szalone czy ekscytujące przygody. Można wysłać nowożeńców na lot balonem, szybowcem czy na rafting. Można kupić im weekend w SPA dla dwojga w pięknych okolicznościach przyrody. Idealnie sprawdzi się też romantyczna kolacja: do wyboru opcja ekskluzywna czy w restauracji w ciemnościach. Dla lubiących dozę adrenaliny, doskonały będzie weekend z przejazdem off road, wspólny skok ze spadochronem lub lot w aerotunelu. Dla tych, którzy lubią kulturę, fajnym prezentem może być otwarty bilet do teatru dla dwojga. W ofercie jest także degustacja win czy nauka salsy dla dwojga.


Prezenty sentymentalne


Ręczniki czy pościel z haftowanymi imionami to prezent i praktyczny, i romantyczny. Jeszcze lepiej sprawdzi się ręcznie robiony album ze zdjęciami – choć bardziej jako dodatek do głównego prezentu. Jeśli nie masz zdolności manualnych, znajdź rękodzielnika, który wykona unikalną i piękną oprawę do zdjęć. Po Twojej stronie zostanie zdobycie fotografii jej i jego. To będzie cudowna pamiątka na całe życie. Podobnie jak malowany ze zdjęcia obraz. Zleć profesjonaliście wykonanie portretu państwa młodych, który będą mogli powiesić w salonie czy nad łóżkiem.


Prezenty na lata


Jeśli chcesz, by nowożeńcy mieli pamiątkę od Ciebie na długie lata, najlepiej zainwestuj w wysokiej klasy porcelanę, kieliszki lub sztućce. Porcelana w eleganckim, klasycznym stylu to zawsze przydatny prezent. Pięknie będzie się prezentowała w mieszkaniu i służyć może nawet dziesięciolecia. Możesz wybrać zestaw obiadowy albo same filiżanki z podstawkami. Sztućce z dobrej jakości stali, dekoracyjne, na specjalne okazje, także znajdą swoje miejsce w każdym domu. Podobnie kieliszki, zwłaszcza, jeśli młodzi lubią wino czy szampana. Wybierz coś z designerskim sznytem, coś oryginalnego albo klasykę, jeśli nie chcesz ryzykować.