Sprzęt narciarski – jak skompletować go przed zimą?

Sprzęt narciarski – jak skompletować go przed zimą? Sprzęt narciarski

Dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę na stoku, wybór odpowiedniego sprzętu narciarskiego może być zadaniem przytłaczającym. Jakie długie powinny być narty? Jak dopasować buty narciarskie? Czy muszę kupić kijki?

To tylko kilka z pytań, na które musimy odpowiedzieć sobie wybierając sprzęt narciarski. Dziś postaramy się pomóc w tym zadaniu wszystkim, którzy stawiają pierwsze kroki na narciarskim stoku.

Sprzęt narciarski – co kupić?

Za podstawowy sprzęt narciarski możemy uznać narty, buty narciarskie oraz kije. Oczywiście do jeżdżenia będzie nam potrzebna jeszcze odpowiednia odzież narciarska, kask oraz gogle. Jednak wybór tych dodatków jest już dużo prostszy.

Zacznijmy więc od tego, jakie narty kupić. Ich wybór dla osoby początkującej jest stosunkowo prosty. Większość ekspertów zaleca wybranie nart mniej więcej o 15 cm krótszych niż wzrost narciarza. Takie narty postawione pionowo będą nam sięgać mniej więcej do brody. Osoby z większym doświadczeniem i preferujące agresywny styl jazdy mogą sięgnąć po nieco dłuższe narty.

Nasz nowy sprzęt narciarski musimy uzupełnić jeszcze o buty. Odpowiednie dobranie butów narciarskich jest sprawą nieco bardziej skomplikowaną. Wybierając buty narciarskie rozmiary jakie powinniśmy brać pod uwagę to przede wszystkim długość wkładki i szerokość. Bardzo ważny jest też tak zwany flex, czyli twardość butów. Jakie buty narciarskie będą najlepsze dla osoby początkującej? Zwykle zaleca się wybór tzw. butów miękkich, których flex index mieści się w przedziale od 40 do 60. Należy też unikać zakupu większych butów narciarskich. W momencie zakupu buty narciarskie powinny delikatnie uciskać na duży palec. Po krótkim czasie ich użytkowania wewnętrzna warstwa gąbki ulegnie kompresji i buty staną się nieco większe.

Odwiedzając sklep ze sprzętem narciarskim musimy jeszcze uzupełnić nasze wyposażenie o kije narciarskie. W czasie jazdy kijki pomagają zachować odpowiednią postawę, a także umożliwiają odpychanie się na płaskich odcinkach. Kijki narciarskie dobieramy oczywiście do wzrostu. Kupując sprzęt narciarski w sklepie online, może nam pomóc prosta metoda doboru długości kijów. Swój wzrost dzielimy przez 0,7, a otrzymany wynik zaokrąglamy do najbliższego przedziału dostępnych kijków narciarskich.

Sprzęt narciarski używany czy nowy?

Wiele osób uprawiających sporty zimowe staje też przed pytaniem, czy wybrać sprzęt narciarski używany czy nowy ze sklepu. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, oceniając swoje umiejętności, zasobność portfela oraz to, ile dni w roku będzie spędzać na stoku. Ogólnie przyjęta zasada mówi o tym, że lepiej mieć własne, dobrze dopasowane buty narciarskie. Każda stopa jest unikalna i kupując używane buty narciarskie mamy raczej niewielką szansę na to, że znajdziemy idealnie pasujące. Natomiast w sklepie narciarskim online czy też stacjonarnym możemy zwykle wybierać spośród dziesiątek modeli. Nieco inaczej sprawa wygląda z nartami. W przypadku początkujących narciarzy wypożyczenie używanych nart ma kilka plusów. Możemy dzięki temu przetestować różne narty i zobaczyć, na jakich jeździ nam się najlepiej. Sam wyjazd na narty jest też dużo wygodniejszy jeśli podróżujemy bez nart. Po nabyciu pewnego doświadczenia na stoku i sprawdzeniu, jaki typ nart odpowiada nam najbardziej, możemy się pokusić o uzupełnienie naszego sprzętu narciarskiego o nowe narty ze sklepu.

Sprzęt narciarski dla dziecka – jak wybrać?

Sprzęt narciarski dla dziecka wybieramy w podobny sposób jak dla osoby dorosłej. Przy wyborze nart nadal kierujemy się zasadą nart o 15 cm krótszych niż wzrost. Do wyjątków należą narty dla najmłodszych narciarzy w wieku od 3 do 5 lat. W związku z szybkim wzrostem dzieci narty będziemy musieli wymieniać co najmniej co 2 lub 3 sezony. Jednym z najczęstszych błędów przy wyborze sprzętu narciarskiego dla dzieci jest kupowanie za dużych butów narciarskich „na zapas”. Ta zasada zdecydowanie nie sprawdza się w przypadku obuwia narciarskiego. Za duże buty będą powodowały dyskomfort i trudności z kontrolą nart.

W skompletowaniu sprzętu narciarskiego przed sezonem dużą pomocą są sklepy internetowe. Oferują one bardzo bogaty asortyment sprzętu, a dodatkowo łatwo znaleźć w ich ofercie wyprzedaże i promocje. Pamiętajmy, że do zakupu sprzętu narciarskiego musimy podejść „z głową”. Nie należy kierować się wyłącznie ceną, a już na pewno nie wyłącznie wyglądem zewnętrznym.