Stadiony Ekstraklasy są coraz bardziej bezpieczne

Stadiony Ekstraklasy są coraz bardziej bezpieczne legia.net

Bezpieczeństwo na stadionach coraz większe. Tylko jeden incydent z użyciem przemocy fizycznej i dwa na tle rasistowskim – to bilans minionego sezonu polskiej Ekstraklasy. Dwa razy dla publiczności został także zamknięty stadion.

Podobne artykuły:

Polska Ekstraklasa staje się coraz bezpieczniejsza. W zakończonym na początku czerwca sezonie doszło do znacznie mniejszej liczby przypadków naruszenia porządku niż w latach ubiegłych. Z raportu „Bezpieczeństwo na meczach Ekstraklasy w sezonie 2014/2015” wynika, że podczas wszystkich 296 meczów Ekstraklasy miał miejsce tylko jeden incydent z użyciem przemocy. Oznacza to, że liczba poważnych zakłóceń porządku zmniejszyła się o ponad 83 proc. w stosunku do sezonu 2013/2014.

– Na stadionach Ekstraklasy nie mamy incydentów związanych z rasizmem w dużej liczbie – były tylko dwa takie przypadki, ten spadek nas cieszy. Spadły znacząco także statystyki dotyczące pirotechniki, aż o kilkanaście procent – mówi agencji informacyjnej Newseria Marcin Animucki, wiceprezes Ekstraklasa SA.

Mniej decyzji o zamknięciu stadionów

W minionym sezonie zanotowano 54 przypadki użycia materiałów pirotechnicznych podczas meczów. To o 14 mniej w stosunku do sezonu poprzedniego, nadal jednak dość dużo. W okresie od 18 lipca 2014 do 7 czerwca 2015 tylko dwa razy zostały ponadto podjęte decyzje o zamknięciu stadionu lub trybun. W sezonie poprzednim decyzje takie zapadły aż 19 razy. Zdaniem przedstawicieli Ekstraklasy poprawa bezpieczeństwa na stadionach to w dużej mierze efekt wdrożonego dwa lata temu projektu „Bezpieczne stadiony Ekstraklasy”.

Nie mamy się czego wstydzić

– To jest proces długotrwały. Różnego rodzaju incydenty na stadionach Bundesligi, Premier League czy ligi hiszpańskiej pokazują, że nie wszystko jest tak, jak byśmy sobie życzyli. W porównaniu do głównych lig jesteśmy jednak naprawdę na bardzo dobrym poziomie. Chwalą nas nawet przedstawiciele lig zagranicznych czy zachodni eksperci – mówi Marcin Animucki.

Nowy sezon Ekstraklasy rozpocznie się 17 lipca, a zakończy 21 maja 2016.

newseria.pl