Steve Jobs nie żyje

Steve Jobs nie żyje nf.pl

 

Nie żyje współzałożyciel komputerowej firmy Apple, Steve Jobs. Ikona przemysłu komputerowego. Zmarł w wieku 56 lat.

 

O śmierci swojego współzałożyciela Apple poinformował na swojej stronie internetowej.

 

"Z ogromnym smutkiem informujemy, że dzisiaj odszedł Steve Jobs" - podała firma w krótkim oświadczeniu, dodając, że jego geniusz, pasja i energia dały początek niezliczonym pomysłom, które wzbogacają nasze życie i czynią je lepszym.

 

Jobs od lat walczył z rzadką odmianą raka trzustki. Przyczyny śmierci jednak oficjalnie nie podano.

 


Był synem Joanne Carole Schieble i Syryjczyka Abdulfattah John Jandaliego, wkrótce po urodzeniu został adoptowany przez Paula i Clarę Jobs z Mountain View w Kalifornii. Jego biologiczną siostrą była pisarka Mona Simpson. Steve Jobs był weganinem.

 

W 1972 Jobs ukończył szkołę średnią w Cupertino w Kalifornii i przez jeden semestr studiował w Reed College w Portland w stanie Oregon.

Jesienią 1974 Jobs wrócił do Kalifornii i zaczął uczęszczać do tamtejszego klubu komputerowego Homebrew Computer Club wraz ze swym kolegą Steve"em Wozniakiem. W międzyczasie podjął prace jako technik w firmie Atari produkującej ówcześnie gry video. Zarobione pieniądze planował przeznaczyć na podróż do Indii w celu oświecenia duchowego.

Wraz z przyjacielem ze studiów na Reed College Danielem Kottke, Steve wyruszył w podróż do Indii. Powrócił jako buddysta z ogoloną głową, odziany w tradycyjne indyjskie ubranie. W tym okresie Jobs eksperymentował z substancjami psychodelicznymi. Steve Jobs stwierdził, iż przeżycia jakich doświadczył po zażyciu psychodelicznej substancji "LSD" są jedną z dwóch albo trzech najpotrzebniejszych rzeczy jakich dokonał w swoim życiu. Jobs oznajmił również, iż ludzie spośród jego otoczenia którzy nie posiadają podobnych korzeni nigdy nie będą w stanie w pełni zrozumieć jego drogi myślenia.

W 1976 wraz ze swym kolegą Stevem Wozniakiem założył firmę Apple, która stała się znaczącym graczem na rynku komputerów osobistych dzięki popularnym komputerom Apple II i Apple Macintosh. Sukces tych maszyn sprawił, że Jobs stał się jednym z najbardziej znanych informatyków. W 1985 odszedł z Apple, zakładając nową firmę – NeXT, rok później kupił od George"a Lucasa za 10 mln dolarów studio Pixar, które kilka lat później stało się znane dzięki swoim filmom animowanym tworzonych na komputerach.

W 1997 powrócił do Apple, które znajdowało się w kiepskiej sytuacji finansowej. Jobs odmienił sytuację w firmie dzięki wprowadzeniu na rynek komputera iMac.

Jobs ożenił się w 1991 z Laurene Powell, z którą miał trójkę dzieci. Miał także córkę Lisę, urodzoną w 1978.

31 lipca 2004 Jobs poddał się operacji usunięcia nowotworu trzustki. Podczas jego nieobecności firmą Apple zarządzał Tim Cook.

14 stycznia 2009 Steve Jobs rozesłał mail do pracowników, w którym poinformował o swoim urlopie zdrowotnym. W wiadomości można przeczytać że jego pierwotne problemy okazały się o wiele poważniejsze, niż podejrzewał. Jobs planował powrót do firmy na wakacje, w czasie jego nieobecności zastąpić go miał Tim Cook.

22 czerwca 2009 Media podały, iż Jobs przeszedł pomyślnie zabieg przeszczepu wątroby zajętej przerzutami raka trzustki.

7 stycznia 2011 Steve Jobs ponownie udał się na urlop zdrowotny. W międzyczasie postanowił pozostać na stanowisku CEO deklarując zaangażowanie w najważniejsze decyzje strategiczne firmy, w tym odpowiedzialność za wszystkie codzienne czynności firmy z Cupertino.

24 sierpnia 2011 Steve Jobs zrezygnował z funkcji CEO Apple. Zastąpił go poprzedni COO, Tim Cook. Jobs powiedział, że nie mógł już pełnić funkcji CEO tak, aby sprawnie kierować firmą – jako nieoficjalny powód podane zostało pogorszenie stanu zdrowia. Tego samego dnia Jobs został prezesem rady nadzorczej Apple Inc. 5 października 2011 firma Apple wydała oświadczenie o śmierci byłego CEO.

Źródło: Wikipedia


 

 

 

 

 

Nowoczesna Firma S.A.