Stomatologia estetyczna to element nienagannego wyglądu

Stomatologia estetyczna to element nienagannego wyglądu Minerva Studio - Fotolia

Dbałość o nienaganny wygląd jest nie tylko cechą gwiazd ekranu czy celebrytów, lecz także potrzebą każdej osoby, która pracuje z ludźmi. Piękny uśmiech nie jest poza zasięgiem przeciętnego Polaka.

Podobne artykuły:

Stomatologia estetyczna to dział, który zajmuje się dbaniem o piękny i zdrowy wygląd zębów. Korzysta ona z osiągnięć i metod innych dziedzin, począwszy od stomatologii zachowawczej przez ortodoncję czy protetykę. Podstawowym działaniem, które umożliwia inne zabiegi, jest wyleczenie ubytków w wszystkich zębach. Bez tego niemożliwe będzie założenie aparatu ortodontycznego czy licówek, a także zastosowanie zabiegów wybielania zębów, skalingu czy piaskowania. Bogata gama zabiegów pozwala na dostosowanie leczenia do potrzeb pacjenta. U niektórych osób bowiem wystarczy wybielenie zębów, inni zaś będą musieli zdecydować się na założenie licówek bądź koron.

Najczęstsze zabiegi stomatologii estetycznej

Stomatologia estetyczna jest dziedziną stosunkowo młodą, lecz bardzo prężnie się rozwija. W współczesnym świecie coraz większy nacisk kładzie się nie tylko na zdrowie i higienę jamy ustnej, lecz także piękny wygląd zębów. Jednym ze sposobów na jego uzyskanie jest zadbanie o nienaganny stan własnego uzębienia poprzez zabiegi takie jak wybielanie, skaling czy piaskowanie. Są one przeprowadzane na wyleczonych zębach stałych pacjenta.

Jeżeli pacjent nie jest zadowolony z wyglądu własnych zębów, może się zdecydować na założenie licówek, czyli cieniutkich płatków porcelany, które są naklejane na wargową część zębów. Licówki są dobrym rozwiązaniem w przypadku zębów przebarwionych czy wyszczerbionych. Stosuje się je również przy zamknięciu diastemy bądź skorygowaniu kształtu zęba. Nakładać je można zarówno na pojedynczy ząb, jak i na kilka zębów przednich.

W przypadku braków w uzębieniu niezbędne jest uzupełnienie brakujących zębów poprzez założenie protez, klamer, koron czy mostów. Korony są stosowane zwłaszcza w przypadku zębów położonych głębiej w jamie ustnej, gdzie nie można założyć licówek, ze względu na ich delikatność.

Stomatologia estetyczna współpracuje również z ortodoncją w procesie korygowania wad zgryzu. Jest to ważne nie tylko ze względu na zdrowie zębów, lecz także ma wpływ na ich piękny wygląd. Czasami wystarczy wyprostowanie zębów, aby uśmiech prezentował się nienagannie.

Idealny Uśmiech Tomasz Falkowski Maria Gacek