Stres w pracy przyczyną zaburzeń sprawności seksualnej

Stres w pracy przyczyną zaburzeń sprawności seksualnej GettyImages

Impotencja, a bardziej ogólnie mówiąc, zaburzenia erekcji to schorzenie, które dotyczy wielu mężczyzn i co ciekawe, zwykle jest spowodowane przez czynniki, które możemy łatwo wyeliminować, np. złą dietę, nałogi, czy stres.

Szczególnie ten ostatni staje się powszechnym problemem, bo żyjemy coraz szybciej, dużo pracujemy i często trudniej jest nam znaleźć czas na relaks.

Jak wpływa na nas stres?

Choć stres jest naturalną i pozytywną reakcją organizmu, ma dobry efekt, tylko jeśli jest krótkotrwały. Przewlekły stres może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, wpływa też negatywnie na potencję. Obniża nastrój i osłabia reakcję organizmu, negatywnie wpływa na odporność, a nawet może prowadzić do chorób układu krążenia lub zaburzeń psychicznych, takich jak depresja. Obniża ochotę na seks, a także utrudnia osiągnięcie podniecenia, a co za tym idzie erekcji. Co więcej, trudności w osiągnięciu lub utrzymaniu wzwodu również są dla większości mężczyzn bardzo stresujące, co przy kolejnych nieowocnych próbach odbycia stosunku powoduje tylko nawarstwianie się problemu, spowodowane wyrzutami sumienia i obawą przed odrzuceniem.

Stres w pracy

Stres spowodowany życiem zawodowym jest jednym z poważniejszych rodzajów tego schorzenia. Potrafi być niezwykle silny i zazwyczaj trwa przez długi czas, bo praca to jedna z najważniejszych dziedzin życia, którą mamy w zwyczaju nadmiernie się przejmować. Trudny, zbyt wymagający szef, złe stosunki między współpracownikami, nadmiar obowiązków czy po prostu niewystarczające wynagrodzenie to najczęstsze przyczyny stresu w pracy. Podobnie działa brak równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, próby zrobienia kariery „za wszelką cenę”, przepracowanie. Ciągłe skupienie na obowiązkach zawodowych i brak możliwości odpoczynku to czynniki, które ostatecznie prowadzą do wypalenia zawodowego i niszczą życie prywatne.

Stres w pracy a potencja

Obniżenie sprawności seksualnej to jeden z przykładów niszczenia życia prywatnego przez nadmierny, długotrwały stres. Skupiając się na pracy i przesadnie martwiąc się o nią, mężczyzna może doświadczyć przewlekłych problemów z erekcją, co negatywnie wpływa na samoocenę, a przez to na jego związek i relacje z kobietami. Zwykle problemy trwają, dopóki utrzymuje się ich źródło, dlatego też zwalczanie stresu jest kluczowe w poradzeniu sobie z tym problemem. Niekoniecznie trzeba decydować się na szukanie nowej pracy, często zmiana nastawienia i zapoznanie się z technikami relaksacyjnymi przynoszą odpowiedni skutek. Z zaburzeniami erekcji spowodowanymi stresem można też sobie oczywiście poradzić przyjmując specyfiki poprawiające potencję, ale ta opcja nie rozwiąże problemu, a jedynie go zamaskuje. Dlatego zmiana stylu życia i wyeliminowanie stresu to najpewniejsza opcja poradzenia sobie z tym problemem.