Styl outdoor - dlaczego ubrania typu softshell powinniśmy nosić jedynie z bielizną termoaktywną?

Styl outdoor - dlaczego ubrania typu softshell powinniśmy nosić jedynie z bielizną termoaktywną? Styl outdoor

Początkujący turyści wybierający się na dłuższe wycieczki często popełniają dość prosty błąd. Jaki?

Przygotowując się na ewentualne niższe temperatury, zaopatrują się jedynie w ciepłą warstwę wierzchnią. Niestety, nawet bardzo dobry softshell nie będzie wystarczający, jeżeli nie zadbamy przy okazji o dobrze dobrane warstwy odzieży pod nim. Na co warto zwrócić uwagę i dlaczego jest to tak bardzo istotne?

Oddychalność i wodoodporność


Zacznijmy od tego, ze odzież turystyczna powinna nie tylko chronić przed warunkami zewnętrznymi, lecz również zapewniać odpowiedni transport wilgoci na zewnątrz. Jeśli chodzi o to pierwsze, sprawa jest banalnie prosta – ubrania outdoorowe zdecydowanie powinny chronić przed chłodem, ale też przed wilgocią. Z drugiej jednak strony dobrze by było, gdyby turysta nie musiał się w nich „zagotować”. By to nie nastąpiło, odzież turystyczna powinna pozwalać na transport na zewnątrz potu. A to z kolei wiąże się właśnie z tym, o czym wspomnieliśmy we wstępie, czyli z faktem, iż nie tylko odzież wierzchnia jest ważna – liczy się także to, co znajduje się bliżej ciała. W szczególności bielizna termoaktywna.Dlaczego bielizna termoaktywna pod softshellem jest kluczowa?


Jeżeli przy zależy nam na tym, aby przy ciele był zachowany odpowiedni mikroklimat, a pot był odprowadzany na zewnątrz, siłą rzeczy musimy zadbać o to, żeby odpowiednie parametry techniczne zachowywała właśnie bielizna. Na nic się zda nawet najlepszy softshell, jeżeli cały pot zostanie zgromadzony właśnie przy niej – a tak może się stać w przypadku klasycznej bielizny bawełnianej.


Owszem, w życiu codziennym bawełna jest bardzo wygodna, jednak w przypadku wielogodzinnych wędrówek po szlakach, w szczególności tych bardzo wymagających, sytuacja mocno się zmienia. Dla porównania bielizna termoaktywna szybko odprowadza wilgoć na zewnątrz, bez ryzyka szybkiego gromadzenia jej przy ciele.


Załącznik:
Bielizna termoaktywna damska Jack Wolfskin

Bielizna termoaktywna Bielizna termoaktywna

Trzeba przy tym wszystkim jednak pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze powinna być ona dobrze dobrana pod względem jakościowym. Tanie modele bielizny termoaktywnej mogą się cechować niewystarczającą oddychalnością – znacznie lepiej sięgnąć po produkty markowe, pochodzące od producentów wyspecjalizowanych w outdoorze (spory wybór zapewnia m.in. sklep Jack Wolfskin).


Drugą istotną kwestią jest dokładne dobranie rozmiary. Pomimo wspomnianej możliwości odprowadzania wilgoci, nawet dobrej jakości bielizna termoaktywna może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych obtarć na ciele, jeżeli nie zadbasz o to, aby przylegała do ciała. Z tego powodu zbyt luźne dopasowanie nie sprawdzi się. Warto też pilnować tego, aby wybierać bieliznę bezszwową, żeby uniknąć obtarć spowodowanych właśnie przez krawędzie ze szwami.


Załącznik:
Kurtka ochronna przed złą pogodą


Ochrona przed złą pogodą z materiału pochodzącego z recyklingu


Styl outdoor Styl outdoor

Między bielizną a kurtką


Przy tym wszystkim nie zapomnij także o warstwie pośredniej. Bobra bielizna i dobra kurtka to pierwsza i ostatnia część odzieży outdoorwej. Ważne jest jednak i to, co pomiędzy nimi. Także i bluza powinna mieć odpowiednie parametry i być dostosowana do warunków turystycznych. Zamiast „zwykłej” bluzy dresowej, warto zadbać o bluzę turystyczną. Łatwo o takową w sklepach z odzieżą outdoorową, a wspomniany już sklep Jack Wolfskin nie jest tu wyjątkiem, spory wybór posiada też na swoich półkach Sklep E-horyzont.pl.