Szybka pożyczka a prawa i obowiązki konsumentów

Szybka pożyczka a prawa i obowiązki konsumentów Fotolia

Czy można zrezygnować z umowy pożyczki tak jak z kredytu? Dlaczego lepiej pożyczać od instytucji niż od osób fizycznych? Pożyczka to z pozoru prosty temat, jednak zanim się na nią zdecydujemy, warto poznać swoje prawa i obowiązki.

Zwykle potrzeba dodatkowej gotówki pojawia się niespodziewanie. Nagły remont, zepsuty samochód i stajemy przed problemem. Nie każdy ma oszczędności w banku czy na lokacie, a kredyt nie zawsze udaje się szybko otrzymać.

Pożyczki, często nazywane chwilówkami, są wygodne i przede wszystkim szybkie zarówno w uzyskaniu, jak i spłacie. Jednak, podobnie jak kredyt zaciągnięty w banku, nakładają na pożyczkobiorców określone obowiązki i dają prawa, o których należy pamiętać.

Co może konsument?

Pożyczkobiorca zgodnie z Ustawą z 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim ma prawo do odstąpienia od umowy pożyczki w ciągu 14 dni od dnia jej zawarcia. Może to zrobić bez podania przyczyny i nie poniesie żadnych konsekwencji z powodu takiej decyzji. Jednakże będzie musiał zapłacić odsetki za okres od dnia wypłaty pożyczki do dnia spłaty. Instytucje finansowe natomiast są zobowiązane w tej sytuacji do zwrotu klientowi opłaty przygotowawczej. Taka sama sytuacja dotyczy odstąpienia od umowy o kredyt bankowy.

Nie wszyscy wiedzą, że ustawa o kredycie konsumenckim zalicza umowę pożyczki do umowy o kredyt konsumencki. Co z tego wynika? Konsument, który zawiera taką umowę, nabywa uprawnienia i obowiązki wynikające z ww. ustawy. W praktyce więc pożyczkobiorca zyskuje większą ochronę prawną i pełniejszy dostęp do informacji o całkowitych kosztach pożyczki.

Ponadto konsument nie tylko może, ale i powinien sprawdzić dostępną na rynku ofertę różnych firm pożyczkowych. Niektóre z nich mogą proponować pożyczki na zbliżonych warunkach. Co wtedy zrobić? Najważniejsze jest to, żeby instytucja, w której bierzemy pożyczkę, była godna zaufania. O wiarygodności najlepiej świadczy wieloletnie doświadczenie i przynależność do takich organizacji jak Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce czy certyfikaty rzetelności. Warto również sprawdzić, czy firma, w której zamierzamy pożyczyć pieniądze, nie widnieje na Liście Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Na takiej liście znajdują się firmy z branży finansowej, wobec których zachodzi podejrzenie, że działają niezgodnie z prawem i dlatego należy zachować względem nich szczególną ostrożność.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przystępując do podpisania umowy, konsument ma prawo przeczytać umowę pożyczki, i jeśli cokolwiek będzie dla niego niezrozumiałe, może zwrócić się z prośbą o wyjaśnienia przedstawicieli wybranej instytucji pożyczkowej. Zanim zdecydujemy się na określoną pożyczkę, najlepiej poprosić pożyczkodawcę o wydanie wzorca umowy, żeby móc się z nim dokładnie zapoznać. Jeśli instytucja finansowa odmawia – to sygnał dla konsumenta, że być może chce ona coś zataić na jego niekorzyść.

Firmy pożyczkowe dysponują również formularzami informacyjnymi, które określają wszystkie koszty oraz informacje związane z pożyczką. Pożyczkodawcy są obowiązani wręczyć jeden egzemplarz formularza każdemu klientowi zawierającemu umowę.

Pożyczka od osoby fizycznej czy od firmy?

Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej wybrać drugą opcję, a więc korzystać z pożyczek udzielanych przez osoby prawne (np. spółki). Należy bardzo ostrożnie podchodzić do pożyczek od osób fizycznych i tych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Bardzo często takie mikrofirmy oszukują nieświadomych konsumentów.

W przypadku, gdy zawieramy umowę pożyczki z osobą fizyczną (np. z Janem Kowalskim), nie będziemy objęci ochroną wynikającą z ustawy o kredycie konsumenckim, który zapewnia należytą ochronę pożyczkobiorcy.

Obowiązki pożyczkobiorcy i kredytobiorcy

To przede wszystkim terminowe regulowanie zobowiązań. Dzięki temu uniknie się negatywnych wpisów do Biura Informacji Kredytowej lub biur informacji gospodarczej, działających na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych. Taki wpis może uniemożliwić nam nie tylko wzięcie pożyczki czy kredytu, ale także zakupy na raty.

W razie jakichkolwiek problemów ze spłatą nie warto czekać, aż problemy same się rozwiążą, tylko jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcą lub bankiem.

Pożyczanie nie jest niczym złym, pod warunkiem, że robi się to z głową i wybiera godną zaufania instytucję. Niewiedza nie zwalnia od odpowiedzialności. Dlatego świadomość nie tylko obowiązków jakie spoczywają na pożyczkobiorcy, ale i obowiązujących praw to gwarancja bezpiecznej pożyczki dla każdego.

Potrzebujesz pożyczki? Sprawdź ofertę firmy Optima.

Optima