Twój język wyznacza Twoje granice

Twój język wyznacza Twoje granice http://allonsinho.blogspot.com

Co się zdaje, czyli certyfikaty językowe opisuje Rajmund J. Sawka - Dyrektor ds. Dydaktyki w Szkole Języka Angielskiego EUROlink

Nikt nie lubi być oceniany. Chociaż jest to stały element naszej codzienności, zwykle unika się sprawdzianów. Tymczasem egzaminy organizowane przez międzynarodowe instytucje dostarczają obiektywnej oceny wykorzystania czasu i pieniędzy poświęconych na naukę. Jeśli uczeń nie jest straszony konsekwencjami ocen, to udział w egzaminie hartuje do przyszłej rywalizacji.

Konkurencja jest filarem podtrzymującym współczesny rynek edukacji i pracy. Dyplomy potwierdzające wiedzę i umiejętności stały się przepustką do szkół w różnych krajach i do zatrudnienia w firmach polskich i zagranicznych. Dlatego warto zdobywać certyfikaty językowe. Nastolatkom pomogą oswoić egzaminacyjny stres, a ich rodzicom dostarczą uczciwej informacji o postępach dzieci. Dorosłym dadzą dokument wymagany przez pracodawców.

Certyfikat FCE Foto by archiwum

Coraz większą popularność zyskują egzaminy TELC (The European Language Certificates). Ich szczególną zaletą jest porównywalność znajomości języków europejskich. 6-stopniowa skala Rady Europy jednakowo określa sprawność posługiwania się angielskim, jak i rosyjskim, czy holenderskim. Prostota tego sprawdzianu nie wymaga od kandydatów wcześniejszego opanowania technik egzaminacyjnych - sama znajomość języka powinna wystarczyć na egzaminie TELC. Terminy sesji są ustalane przez centra egzaminacyjne. (Certyfikatów TELC wymaga się m.in. od pracowników służby cywilnej.)

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) to egzamin przeznaczony dla wyjeżdżających na studia lub do pracy w USA. Można go zdawać tradycyjnie, w wersji papierowej oraz w wersji komputerowej - w Polsce dostępna jest tylko wersja papierowa. TOEFL w wersji papierowej określa poziom znajomości angielskiego na skali od 310 do 677.

Najpopularniejsze egzaminy

Najpopularniejsze dotychczas egzaminy z angielskiego to FCE (First Certificate in English, poziom średnio zaawansowany) i CAE (Certificate of Advanced English, poziom zaawansowany). Są potwierdzeniem znajomości języka dla uczelni i pracodawców w Polsce, Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich, Australii i Nowej Zelandii. Forma tych egzaminów jest ustalana przez Cambridge ESOL (English for Speakers of Other Languages), a w Polsce organizowane są przez British Council.

Innym popularnym egzaminem dla studentów i pracowników jest IELTS. Określa poziom znajomości języka angielskiego na skali od 1 do 9. Jest jednak przeznaczony dla tych, którzy opanowali język w stopniu przynajmniej średnim. W Polsce można go zdawać w ośrodkach British Council w Warszawie i Krakowie dwa razy w miesiącu.

Oprócz certyfikatów potwierdzających znajomość języka ogólnego, prowadzone są również egzaminy specjalistyczne, m.in. dla prawników (TOLES), z zakresu języka biznesu (np. LCCI), dla nauczycieli języka angielskiego. Każdy egzamin to wydatek to spory wydatek, zwraca się jednak jeśli z uwagą dokonamy oceny ofert i referencji szkół językowych.

Podobne artykuły:

Szkoła Języka Angielskiego Eurolink