Ubezpieczenie mieszkania – doradzamy, jak wybrać najkorzystniejszą opcję

Ubezpieczenie mieszkania – doradzamy, jak wybrać najkorzystniejszą opcję NF.pl

Pożar, włamanie, zalanie – nie ma sposobu, by w pełni ustrzec się przed tego typu zdarzeniami. Można jednak znaleźć ubezpieczenie, które złagodzi ich skutki, a tym samym zapewni poczucie bezpieczeństwa.

Spokój, wygoda i komfort – wszystko to cenisz w prywatnej przestrzeni. Mieszkanie jest miejscem, gdzie odpoczywasz, spędzasz czas z bliskimi i cieszysz się spokojem. Często zdarza się, że nie dopuszczasz do siebie myśli, że mieszkanie może spłonąć, że region, w którym mieszkasz, nawiedzi huragan, że bezpieczne do tej pory cztery kąty zostaną zdewastowane i okradzione. Nie można w pełni zabezpieczyć się przed tym, by tego typu zdarzenia nie wystąpiły. Można jednak znaleźć ubezpieczenie mieszkania, które złagodzi ich skutki, a tym samym zapewni spokój.

Różnorodność dostępnych na rynku ofert, jakie proponują ubezpieczyciele, jest ogromna. Kluczem do spokoju jest wybranie odpowiedniej, dopasowanej do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Znalezienie jej będzie prostsze, gdy jasno sprecyzujesz, czego oczekujesz.

Co możesz ubezpieczyć?

Standardowe ubezpieczenie mieszkania obejmuje zazwyczaj:

- tzw. mury, czyli ściany, dach i fundamenty;

- stałe elementy, do których zaliczane są m.in. drzwi, okna, podłogi, szafy wnękowe oraz instalacje.

Poza wyżej wymienionymi można również ubezpieczyć elementy zewnętrzne, takie jak rynny, kolektory słoneczne, pompy ciepła – tego jednak nie obejmuje standardowe ubezpieczenie.

Dobre ubezpieczenie może chronić także meble oraz elementy dekoracji wnętrz, biżuterię, sprzęt turystyczny, ogrodowy, odzież, sprzęt sportowy, rośliny doniczkowe i zwierzęta domowe, które stanowią tzw. ruchomości domowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie?

Przy wyborze ubezpieczenia warto sprawdzić, w jakich przypadkach i na jakich warunkach ubezpieczyciel obejmie ochroną majątek. To, co nazywane jest popularnie ofertą ubezpieczeniową mieszkania, nie zawsze zawiera te same zdarzenia losowe, od których możesz ubezpieczyć dom lub mieszkanie.

Ubezpieczyciel wypłaci środki na pokrycie powstałych szkód wyrządzonych w domu lub mieszkaniu w przypadku wystąpienia lub działania jednego z czynników i zdarzeń losowych: ogień, piorun, dym i sadza, opady, powódź, śnieg i lód, grad, huragan, zalanie, osuwanie się ziemi, zapadanie się ziemi, lawina, uderzenie pojazdu, upadek drzew lub masztów, eksplozja, trzęsienie ziemi, huk ponaddźwiękowy, upadek statku powietrznego.

Standardowe ubezpieczenie obejmuje również wypłatę odszkodowania za szkody powstałe w przypadku dewastacji lub skutków akcji straży pożarnej, podczas której zostanie zalane Twoje lokum.

Przewidzenie wszystkich zdarzeń, które mogą wystąpić, jest nierealne. Warto zaufać w tej kwestii ubezpieczycielowi i zdać się na doświadczenie agenta.

Ubezpieczenie od nietypowych sytuacji

Jeśli jesteś właścicielem domu i chcesz go ubezpieczyć, na rynku znajdziesz oferty ubezpieczycieli, którzy wypłacą pieniądze także za szkody powstałe w wyniku nietypowych sytuacji, np. gdy dziki lub inne zwierzęta leśne zniszczą elewację lub ogrodzenie domu.

Właścicielom mieszkań ubezpieczyciele wypłacą odszkodowanie za pękniętą rurę, wybuch gazu w bloku, zwarcie instalacji elektrycznej, a także w przypadku zalania mieszkania przez sąsiadów, za zbitą szybę lub uszkodzone drzwi wejściowe. Wybrane firmy ubezpieczą także mieszkanie od wszelkich ryzyk. Dobrym przykładem może być np. sytuacja, gdy sąsiedzi podczas remontu w swoim mieszkaniu uszkodzą ścianę Twojego mieszkania – można ubezpieczyć się nawet od tego typu przypadków.

Wybór właściwej oferty zależy od realnego zagrożenia, które może wystąpić w Twojej okolicy, a także od tego, czy mieszkasz w mieszkaniu, czy w domu. Jeśli żyjesz poza miastem, to prawdopodobieństwo, że kuny zjedzą wełnę mineralną ocieplającą dach Twojego domu, jest dużo wyższe, niż gdy mieszkasz w nowoczesnym apartamentowcu w środku miasta.

Oferty dodatkowe

Niektórzy ubezpieczyciele oferują w cenie standardowego ubezpieczenia podstawową usługę assistance, dzięki której np. otrzymasz pomoc szklarza, gdy ktoś wybije szybę, ślusarza – np. w sytuacji dewastacji drzwi i zamków do nich, a także hydraulika, który znajdzie np. przyczynę zalania mieszkania.

Warto wiedzieć, że można nawet ubezpieczyć szklane przedmioty od stłuczenia, czy zabezpieczyć się na wypadek konfliktu z sąsiadem – wówczas otrzymasz od ubezpieczyciela środki na pokrycie pomocy prawnej.

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to limit odpowiedzialności, do której odpowiada ubezpieczyciel. Powinna ona odpowiadać wartości przedmiotów ubezpieczenia, łącznie z kosztami demontażu, zamontowania lub zainstalowania oraz transportu. Ustalać ją należy odrębnie dla poszczególnych przedmiotów ubezpieczenia. Niezwykle istotne jest podanie realnej wartości nieruchomości oraz przedmiotów stanowiących ruchomości domowe. Gdy nastąpi określone zdarzenie losowe, ubezpieczenie pokryje wszelkie koszty naprawy, remonty lub odbudowę domu. Jeśli natomiast w okresie trwania ubezpieczenia wartość ubezpieczanego majątku zmniejszy się, ubezpieczający ma prawo do skorygowania sumy ubezpieczenia.

Kompleksowe ubezpieczenie wszystkich składników majątku jest gwarancją poczucia bezpieczeństwa. Nie ustrzeżesz się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, możesz jednak mieć wpływ na złagodzenie ich skutków.

Dalej

x

0 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki