Ubezpieczenie na życie. Nie popełniaj tych błędów inwestując w przyszłość

Ubezpieczenie na życie. Nie popełniaj tych błędów inwestując w przyszłość Fotolia

Niezaprzeczalnie, polisa na życie jest doskonałym zabezpieczeniem finansowym na przyszłość dla Ciebie i Twoich bliskich.

Na tak bogatym rynku, bez problemu kupisz ubezpieczenie z ochroną skonstruowaną zgodnie z Twoimi potrzebami, pod warunkiem..., że szeroka oferta indywidualnych ubezpieczeń na życie nie przyprawi Cię o zawrót głowy.

Gdyby tak się stało, tylko jeden krok będzie dzielił Cię od popełnienia podstawowego błędu: nabycia produktu, na który wydasz wszystkie oszczędności lub zakupu polisy taniej, z zaniżoną sumą ubezpieczenia. Odwrotny efekt od zamierzonego uzyskasz także z powodu innych pomyłkowych decyzji. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, prosto z życia wziętych.

Zakup najdroższego ubezpieczenia na życie w formie inwestycyjnej. Zastanów się czy Cię na niego stać!

Pani Ewa zakupiła polisę ochronno - inwestycyjną. Na pewnym forum polecono jej ranking ubezpieczeń na życie, z którego wynikało, że w ciągu 20 lat zgromadzi całkiem pokaźną sumkę na przyszłą emeryturę. Powyższy ranking wskazywał nawet, które towarzystwo ma dla niej najkorzystniejszą propozycję. Składka wprawdzie była dość wysoka, ale ... czego się nie robi dla stabilnej finansowo przyszłości... Niestety, po ponad dwóch latach opłacania składek, Pani Ewa była zmuszona zerwać umowę z powodu pogorszenia się jej sytuacji materialnej. Straciła cały wkład i zgromadzony kapitał, ponieważ wszystko "pochłonęła" kolosalna opłata (kara) za wycofanie się z umowy.

Gdzie Pani Ewa popełniła błąd?

Jest ich nawet kilka:

  • dokonała pochopnego zakupu i nie zrobiła rzetelnego porównania ubezpieczenia na życie. Nie można się bowiem opierać tylko na gotowych rankingach, które powstają wyłącznie z umownych danych, a ich wyniki są przykładowe. Tym bardziej, że w tym przypadku w grę wchodziło również lokowanie pieniędzy w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe, gdzie bilans zysków i strat zmienia się wielokrotnie podczas trwania umowy. Z pewnością lepszym pomysłem na internetowe porównanie byłoby skorzystanie z jednej z porównywarek, np. porównywarki ubezpieczeń na życie rankomat.pl, która pokazuje najkorzystniejsze oferty, w odniesieniu do konkretnej osoby,

  • źle oceniła swoje możliwości finansowe, zapominając, że ubezpieczenie na życie jest zobowiązaniem na wiele lat, podczas których może dojść do prawdziwych "życiowych przewrotów",

  • nie sprawdziła warunków umowy ubezpieczenia (OWU), w których niewątpliwie zapisano wysokość kary za zerwanie umowy. Zwykle, większość ubezpieczycieli wyznacza minimalny okres składkowy, po upływie którego takiej opłaty się już nie pobiera. Dobrze skonstruowana umowa powinna także dawać możliwość zawieszenia wpłaty na pewien czas.

Wiele lat składkowych i niewielka wypłata świadczenia po śmierci ubezpieczonego

Pan Adam stał się posiadaczem polisy na życie już pierwszego dnia od rozpoczęcia kariery zawodowej. Wymagane składki opłacał przez wszystkie lata pracy (grupowe ubezpieczenie na życie) i po przejściu na emeryturę. Tak upłynęło ponad 40 lat składkowych. Niestety, po śmierci pana Adama rodzina zmarłego otrzymała bardzo niską wypłatę świadczenia. Dlaczego?

  • Przykład Pana Adama nie jest odosobniony. Ponad połowa Ubezpieczonych decydująca się na przystąpienie do pracowniczego, grupowego ubezpieczenia na życie popełnia ten sam błąd: po zmianie pracy, jej utracie czy zakończeniu kariery zawodowej, przechodząc na indywidualną kontynuację ubezpieczenia, wciąż opłaca taką samą składkę i zapomina o podniesieniu wysokości sumy ubezpieczenia. Takie rozwiązanie wiąże się z niewielkim wzrostem składki, za to bardzo skutecznie ogranicza skutki inflacji.

  • Długi czas trwania polisy na życie powoduje czasami zgubne skutki. W polisach majątkowych ubezpieczeni dokonują znacznie częstszych zmian, chociażby z racji zakończenia okresu ubezpieczenia. Nie trudno się dziwić, że lepiej pamiętają modyfikacje wprowadzone w ubiegłym roku, niż kilka czy kilkanaście lat temu.

Nowy dom - spełnienie marzeń, ale zadłużenie na wiele lat. Kup najlepsze ubezpieczenie na życie, z zabezpieczeniem spłaty kredytu

Nowe, większe mieszkanie, samochód, dom na wsi - jest tyle rzeczy, które chciałbyś mieć już teraz. Marzenia niewiele kosztują, ale kosztuje ich realizacja. Dlatego decydujesz się na wzięcie dużego kredytu. Oczywiście, jesteś rozsądny, więc go ubezpieczasz. Ale czy na pewno wybierasz najlepszą wersję ochrony? Wiele osób popełnia w tym miejscu poważny błąd: kupuje polisę gwarantującą wyłącznie spłatę kredytu po śmierci. A jeśli są oni jedynymi żywicielami rodziny?

  • Może powinni pomyśleć o polisie na życie z większą sumą ubezpieczenia. Przecież gdy ich zabraknie, za otrzymane świadczenie ich bliscy powinni nie tylko spłacić kredyt, ale także pokryć bieżące wydatki i utrzymać się do czasu, gdy już wyprostują sytuację finansową i samodzielnie "staną na nogi".

  • Warto także pomyśleć o ubezpieczeniu od innych ryzyk: na wypadek zachorowania, utraty pracy czy niezdolności do jej wykonywania.

Największy błąd to ... wcale nie kupić ubezpieczenia na życie!

"Śmierć nie istnieje. No ... może dotyka innych, ale nie mnie". Czy Ty też tak myślisz? O ubezpieczeniu na życie bardzo trudno nam rozmawiać. Łatwiej więc ubezpieczyć samochód, mieszkanie czy nawet nowy telefon, niż zapewnić swoim bliskim finansowe bezpieczeństwo. Nie trudno zrozumieć, że nie dopuszczamy do siebie myśli o śmierci i chorobie. Prawda jest jednak taka, że nie znamy tylko jej czasu i formy. Czy w takim razie nie jest egoizmem myślenie: "to mnie nie dotyczy"?

Kupując ubezpieczenie na życie nie jesteśmy samolubni. Troszczymy się o naszych bliskich zapewniając im te same co do tej pory warunki bytu. Gdy nas zabraknie, oni nadal będą mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania, podróżować czy nawet banalniej: opłacać rachunki za telefon, wodę i energię.

O czym warto pamiętać podczas zakupu najlepszego ubezpieczenia na życie

Wiesz już, że polisę na życie warto kupić. Pamiętaj jednak, że umowa może zawierać wiele kruczków prawnych. Uważaj także na doradcę, który sprzedaje Ci "życiówkę". Zadawaj setki pytań i nie daj się nabrać na obietnice bez pokrycia. Samodzielnie sprawdzaj warunki umowy (czytając ogólne warunki ubezpieczenia). Koniecznie przeprowadź porównanie ubezpieczenia na życie. Podczas poszukiwań możesz skorzystać z internetowego kalkulatora, który podpowie Ci, który zakład ubezpieczeń ma dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę, "szytą na Twoją miarę", zgodnie z Twoimi potrzebami i możliwościami finansowymi.