Urlop z dziećmi – na tropie (nie tylko) wrocławskich krasnali

Urlop z dziećmi – na tropie (nie tylko) wrocławskich krasnali NF.pl

Zabawne, oryginalne, zawadiackie i przede wszystkim z charakterem. Krasnale, bo o nich mowa, stały się nieodłącznym elementem Wrocławia. Podróżnicy z całego kraju z wypiekami na twarzy podążają tropem skrzatów, które chowają się w zakamarkach miasta.

Zabierz pociechy w podróż śladami wrocławskich krasnali i poznaj ich rozgrzewającą serca historię.

Skąd pomysł na krasnale we Wrocławiu?

Krasnale pojawiły się we Wrocławiu w 2005 roku jako część marketingowego wydarzenia artystycznego, którego celem była promocja miasta. Autorem pięciu pierwszych figurek – Szermierza, Rzeźnika, Pracza Odrzańskiego oraz Syzyfków – jest Tomasz Moczek, absolwent wrocławskiego ASP. Kolejne krasnale były dziełem artystów związanych z pracownią Wytwórnia Rzeźby, a obecnie powstają w pracowniach w całej Polsce. Ich opiekunami są instytucje miejskie, partie polityczne oraz przedsiębiorstwa. Zabawne miniaturowe posążki szybko stały się kluczową atrakcją miasta, uwielbianą nie tylko przez dzieci, ale i przez dorosłych. Pojawiają się w kampaniach społecznych, sztukach teatralnych oraz na festiwalach kabaretowych. Niektóre z nich reklamują przedsięwzięcia biznesowe, natomiast inne zdobią prywatne domy lub upamiętniają znane postacie (np. Jacka Kaczmarskiego czyJamesa Hetfielda).

Podążamy tropem krasnali we Wrocławiu

We Wrocławiu jest obecnie około 300 krasnali – i wciąż ich przybywa. Wspólne tropienie tych niesfornych stworzeń to świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu razem z maluchem i okazja do zapoznania go z Wrocławiem. Biura turystyczne organizują wycieczki szlakiem krasnali, a wygodna aplikacja ułatwia wyszukiwanie figurek ukrytych w zaułkach, alejkach oraz bramach. To niełatwe zadanie, ponieważ krasnale rozsiane są po całym mieście! Najciekawsze z nich znajdziemy jednak w okolicach Rynku. Swoje miejsce mają tu m.in. Przodownik, Pomagajek, Wodziarz, Życzliwek oraz Bawarka. Nieopodal znajduje się pięciogwiazdkowy hotel Sofitel Wrocław Old Town oferujący różne udogodnienia dla osób podróżujących z dziećmi, np. możliwość zamówienia łóżeczka niemowlęcego. Będzie on doskonałą bazą wypadową dla dużych i małych podróżników. Warto wspomnieć o tym, że krasnale zamieszkały również w innych miastach – w Suwałkach pojawiły się figurki projektu Piotra Makała, a w Legionowie stanął posążek Koszałka Opałka autorstwa Tomasza Moczka.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Choć krasnale stanowią jedną z najpopularniejszych atrakcji Wrocławia, nie są jedyną rzeczą, którą warto zobaczyć w stolicy województwa dolnośląskiego. Maluchom niewątpliwie spodoba się ZOO położone nad brzegiem Odry, w którym można spotkać m.in. pingwiny, słonie oraz małpy, a także odwiedzić krokodylarium lub akwarium. Na jego terenie znajduje się również pawilon edukacyjny „Klimat, Ludzie, Zwierzęta” z ekspozycjami multimedialnymi. W planach wycieczki warto uwzględnić również uważany za jeden z najładniejszych punktów miasta Ogród Japoński, którego historia liczy ponad 100 lat. Uwielbiają go nie tylko miłośnicy Japonii, lecz także wielbiciele sztuki projektowania ogrodów oraz osoby poszukujące wytchnienia od wszechobecnego hałasu. Przed wyjazdem warto znaleźć i zarezerwować komfortowy hotel we Wrocławiu, którego obsługa pomoże w zorganizowaniu idealnej rodzinnej wycieczki. Można to zrobić dzięki oferującej atrakcyjne ceny sieci hoteli AccorHotels.