Warunki udanego wdrożenia

Warunki udanego wdrożenia nf.pl

Jak pokazują badania, wiele projektów IT nie spełnia pokładanych w nich nadziei - zauważa na łamach Pulsu Biznesu Michał Zaprawa, dyrektor ds. usług i wdrożeń w firmie Simple. Niezadowoleni inwestorzy zastanawiają się, co można było zrobić inaczej, lepiej. Z kolei ci, który dopiero myślą o wdrożeniu, nie chcą popełnić błędów, przez które system ERP mógłby być nieefektywny.


Zarządzanie projektami jest bardzo złożone. Na sukces ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze to: wzięcie przez klienta pełnej odpowiedzialności za przedsięwzięcie, wybranie odpowiednio umocowanych osób decyzyjnych, opracowanie dobrych celów i założeń, przygotowanie firmy na zmianę, którą niesie nowy system informatyczny.
Wielu decydentów nie zdaje sobie sprawy z podstawowej kwestii, czyli z tego, że projekt wdrożeniowy jest ich projektem. To nie firma wdrożeniowa ma projekt, tylko klient! Firma wdrożeniowa jest jedynie dostawcą wybranych produktów technologicznych.


Bez odpowiedniego doboru osób decyzyjnych ani rusz. Zawsze sprawdzi się powołanie w charakterze kierownika projektu doświadczonego menedżera (może być zewnętrzny), bardzo nakierowanego na realizację celów i cechującego się wysokim poziomem umiejętności interpersonalnych.

Puls Biznesu