Wcześniejszy powrót z urlopu macierzyńskiego

Wcześniejszy powrót z urlopu macierzyńskiego nf.pl

Po zmianie przepisów pracownica może pozostać z nowo narodzonym dzieckiem w domu nawet cały rok - informuje Rzeczpospolita. Będzie tak, jeżeli wykorzysta w całości przysługujące jej urlopy: macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski.


Dodatkowe wolne rodzic może dzielić na części lub brać fragmentami. Ma też prawo się rozmyślić i przerwać nieobecność. Pracodawcy muszą być na to przygotowani i odpowiednio organizować pracę w firmie, a także dokumentować korzystanie z rodzicielskich uprawnień.


Pracownica, która chce przerwać pobyt na urlopie, powinna złożyć szefowi stosowny pisemny wniosek, na co najmniej 14 dni przed planowanym powrotem. Gdy spełni ten wymóg, pracodawca musi uwzględnić jej prośbę.
Problematyczna może być sytuacja, gdy zatrudniona informuje szefa o rezygnacji z urlopu na kilka dni przed planowanym stawieniem się w zakładzie albo przychodzi do firmy i zgłasza chęć rozpoczęcia pracy od zaraz.

 

Uwzględnienie wniosku spóźnionego lub wyrażonego w innej formie niż pisemna zależy od dobrej woli pracodawcy. Jeśli ma taką możliwość, może zezwolić na wcześniejszy powrót Z drugiej strony za ewentualne odrzucenie niespełniającego kodeksowych wymogów wniosku nie spotkają go negatywne konsekwencje. Konieczne jest jednak, aby wszelkie kroki szefa przybrały odpowiednią, formalną postać.

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.