Wejrzyj w przyszłość motoryzacji

Wejrzyj w przyszłość motoryzacji fot.: AVIS

Motoryzacja rozwija się z każdym rokiem. Pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. Dlatego eksperci czołowych marek wciąż muszą zadawać sobie pytanie, w jakim kierunku będzie zmierzała motoryzacja?

I tak, według niektórych ekspertów, rozwinie się sektor tradycyjnych silników spalinowych, i staną się one jeszcze bardziej efektywne. Kierunkiem, w jakim będzie zmierzała motoryzacja, będzie napęd elektryczny. Ich zdaniem za parę lat, liczba pojazdów elektrycznych zwiększy się z 2 proc. do 20 proc. Coraz większą popularnością będą cieszyć się auta hybrydowe. W nadchodzących latach będzie się również rozwijać integracja rozwiązań IT, głównie dlatego, że już w samochodach zagościł mobilny internet. Zaczną się pojawiać w większej skali auta autonomiczne, jeśli zostaną stworzone odpowiednie przepisy zezwalające na wprowadzenie takich pojazdów na drogi. Warto nadmienić, że według nich, mogą pojawić się także nowe materiały. Jeszcze do niedawna na szeroką skalę stosowało się tradycyjną stal, później aluminium. Z biegiem czasu w nowoczesnych autach powinny pojawić się struktury wytrzymałe, a zarazem lekkie, tak by uzyskać mniejsze spalanie paliwa.

Według innych ekspertów przyszłość motoryzacji może należeć do aut tematycznych i stylowych (np. punkowych, kobiecych i męskich), współgrających z trendami mody. Mogą pojawić się też hybrydy powietrzne, gdzie silnik benzynowy wspierany będzie przez system pomp, które sprężają powietrze i silnik hydrauliczny.

Mniejsza moc, większa sterowność

Znaczna część twierdzi, że przyszłość motoryzacji leży w obniżaniu pojemności silników bez zmniejszania ich mocy. Równolegle silnie będzie się rozwijać system wspomagania kierownicy z licznymi systemami elektonicznymi. Rozwinięcie dokładniejszego równoległego parkowania, rozwinięcie asystentury wyjazdu. Silniki spalinowe zostaną wspomagane hybrydą.

Środowisko czy szybkość?

Jeszcze inna część ekspertów uważa, że nie hybrydy będą przodującymi samochodami, a auta z rozwiązaniami elektrycznymi. Ważnym aspektem będzie chęć uzyskania coraz mniejszego zużycia paliwa i emisji CO2 do atmosfery i zrównoważonego rozwoju, dbającego o środowisko.

Nieliczne jednostki myślą, że będzie można zaobserwować dalszy rozwój technologiczny jednostek benzynowych i wysokoprężnych. Staną się one coraz bardziej efektywne, dając coraz większą moc z pojemności. Równolegle będą dalej rozwijane napędy alternatywne jak hybrydy i jednostki elektryczne, ale nie zdominują przyszłego rynku motoryzacyjnego.

Nieprzewidywalny rynek

A może rację mają Ci, którzy twierdzą, że przyszłość należy do zupełnie nowych rozwiązaniach, takich jak zasilanie pojazdów wodorem lub innymi źródłami, które zostaną dopiero wynalezione. Jedno jest pewne, przyszłość motoryzacji musi zmierzać w kierunku zrównoważonych rozwiązań. Jednak rynek jest tak nieprzewidywalny – nowe pokolenia mogą mieć zupełnie inne potrzeby niż dotychczas zakładano. Nie wiemy dokładnie, jaki będzie za parę lat charakter transportu, zwłaszcza w tych najbardziej zatłoczonych miastach. Czy pojawią się samochody jednoosobowe, a może wszystkie będą autonomiczne? Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. 

GO-leasing Izabela Smardz