Whisky wśród najbardziej opłacalnych aktywów inwestycyjnych

Whisky wśród najbardziej opłacalnych aktywów inwestycyjnych Whisky wśród najbardziej opłacalnych aktywów inwestycyjnych

Rok 2018 był wyjątkowy dla rynku rzadkich whisky. Po raz pierwszy na aukcji została przekroczona bariera 1 miliona funtów za butelkę whisky.

Była to limitowana edycja Macallan z 1926 roku w jedynej w swoim rodzaju butelce namalowanej przez irlandzkiego artystę Michaela Dillona. Rekordy padły również w obrocie międzynarodowym. Wartość rzadkich gatunków whisky wzrosła w ciągu ostatniego roku aż o 40%. Beczki oraz butelki whisky mają bardzo wysoką atrakcyjność inwestycyjną i wszystko wskazuje na to, że rynek będzie wzrastał w podobnym tempie w nadchodzących latach.

 

W roku 2018 eksport szkockiej whisky osiągnął rekordowy poziom, zarówno pod względem wielkości, jak i wartości. Scotch Whisky Association powołując się na dane HM Revenue & Customs (HMRC) podało, że wartość eksportu szkockiej w minionym roku osiągnęła poziom 4,7 miliarda funtów, co stanowi wzrost o 7,8% w porównaniu z rokiem 2017. Tymczasem ilościowo wysłano za granicę ekwiwalent 1,28 miliarda butelek whisky o pojemności 0,7 cl, co oznacza wzrost o 3,6% w porównaniu z poprzednim rokiem. W roku 2018 największym importerem szkockiej whisky były Stany Zjednoczone. Po raz pierwszy wartość eksportu do tego kraju przekroczyła miliard funtów.

 

Segment luksusowych alkoholi rośnie również w Polsce. Jak wynika z danych Scotch Whisky Association w pierwszej połowie 2018 roku import szkockiej whisky single malt do Polski w ujęciu ilościowym wzrósł o ponad 35%, a w ujęciu wartościowym o 32%. Oznacza to, że Polacy coraz częściej sięgają po wysokogatunkową whisky. Konsumpcja whisky w ubiegłym roku stanowiła 10% całej konsumpcji alkoholu wysokoprocentowego. Według prognoz IWSR udział whisky w tym segmencie wzrośnie do 14% w zaledwie 4 lata. Według danych raportu „Rynek dóbr luksusowych” firmy KPMG, rynek alkoholi premium w Polsce może osiągnąć w 2018 roku wartość prawie 1,2 mld zł.  W perspektywie najbliższych 5 lat rynek whisky na świecie jest bezpieczny. Rosnąca liczba destylarni w Szkocji pokazuje, jak bardzo branża się rozwija, zyskując nowe rynki zbytu.

Bardzo dobrze sytuacja prezentuje się również na rynku inwestycyjnym. Jeden z indeksów śledzących cenę whisky na aukcjach – Knight Frank Rare Whisky 100 Index zyskał prawie 40% w ciągu roku, pokonując inne inwestycje alternatywne, t.j. rzadkie monety, wino, dzieła sztuki, czy zegarki. Niewątpliwy wpływ na rynek mają inwestorzy z Azji, którzy korzystają z bezpośrednich lotów między Edynburgiem a Pekinem, aby zainwestować w najbardziej ekskluzywne whisky na rynku. Według Scotch Whisky Association sprzedaż do Indii, Chin i Singapuru w pierwszej połowie zeszłego roku wzrosła odpowiednio o 44, 35 i 24%. Jednocześnie dostawy whisky single malt do tych krajów stanowią prawie 30% całkowitego eksportu.

 

- Biorąc pod uwagę, z jednej strony obecną sytuację makroekonomiczną, a z drugiej bardzo optymistyczną perspektywę długoterminową dla rynku beczek whisky, zdecydowanie rekomendujemy inwestowanie w beczki w dłuższym horyzoncie czasowym. Niedobory na rynku starszych whisky oraz ogromny popyt ze strony rynku azjatyckiego sprawia, że w dziś za każdą 12-letnią beczkę należy zapłacić równowartość 3 analogicznych beczek w wieku od 0 do 3 lat. Bardzo duże rozpiętości cen beczek na korzyść starszych obserwujemy szczególnie pomiędzy beczkami kilkuletnimi a kilkunastoletnimi, gotowymi do produkcji drogich alkoholi. Dlatego obecnie koncentrujemy się na zakupach beczek w wieku do 5 lat, tj. zalanych po 2012 roku - mówi Krzysztof Maruszewski, CEO Stilnovisti www.stilnovisti.pl najstarszej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej zajmującej się inwestycjami alternatywnymi. - Oczywiście nie każda beczka przyniesie taką samą stopę zwrotu. Przy wyborze odpowiednich beczek wspiera nas Komitet Inwestycyjny składający się z największych autorytetów branży whisky. Dzięki temu mamy pewność, że towar wybrany dla naszych klientów jest najlepszym wyborem, gwarantującym najwyższą możliwą stopę zwrotu – dodaje.

Na atrakcyjność inwestycyjną whisky wpływa stabilny rynek, bezpieczeństwo lokowanych środków oraz wysoki popyt i stopy zwrotu z inwestycji. Wszystko to sprawia, że coraz więcej inwestorów decyduje się na dołączenie tego typu aktywów do swojego portfela.

 

INFOGRAFIKA

Eksport szkockiej w liczbach Eksport szkockiej w liczbach