Wirtualne biuro - jeden program dostępny zdalnie

Wirtualne biuro - jeden program dostępny zdalnie nf.pl

Coraz większe zainteresowanie wśród klientów biur rachunkowych wzbudza możliwość zdalnej pracy, a ściślej rzecz ujmując - możliwość wspólnej pracy na jednym programie klientów oraz pracowników biura rachunkowego. Mimo zlecenia obsługi księgowej innej firmie i tak spora część pracy należy przecież do przedsiębiorstwa. Należą do niej wystawianie faktur VAT, rejestracja wpłat do kasy, wystawiania przelewów, obsługa magazynu, moduły produkcji. Jeżeli tak zarejestrowane operacje zostaną uzupełnione o dane księgowe - koszty, płace, księgowania - to relatywnie niewielkim nakładem czasowym bieżąca informacja o stanie przedsiębiorstwa dostępna będzie po jednym "kliknięciu".
Co więcej - taki model pracy mogą wybrać nawet spore przedsiębiorstwa - z jednej strony posiadając kompletny system wspomagający przedsiębiorstwo, a drugiej uzyskując nadzór i bieżącą kontrolę na poprawnością wprowadzanych i księgowanych danych.

Założenia wstępne

  1. W przypadku pracy na wspólnej bazie danych dane mogą zastać umieszczone na serwerach przedsiębiorstwa, biura rachunkowego bądź zupełnie w innym miejscu.
  2. Przedsiębiorstwo i biuro rachunkowe musi używać tego samego oprogramowania.
    W przypadku poprzedniego modelu nie było to wymagane - przy większej ilości danych wystarczyło, że zostanie przygotowany import danych pomiędzy systemami. Wspólna praca wymaga pracy w tym samym programie - a właściwie użytkowania systemu zintegrowanego (bądź kilku ściśle współpracujących ze sobą programów), który spełni zarówno wymagania firmy, jak i biura rachunkowego.
  3. 3. Po trzecie trzeba zapewnić zdalny dostęp wszystkich zainteresowanych stron.

Jak uzyskać zdalny dostęp
Po staremu - czyli dostęp do serwera
Stosowane są szeroko rozumiane rozwiązania serwerowe, czyli instalacja w określonym miejscu serwera, do którego logują się poszczególni użytkownicy. Rozwiązanie to wymaga prac instalacyjnych i konfiguracyjnych zarówno po stronie serwera, jak i każdego z użytkowników.

Nowa jakość przez internet
Innym rozwiązaniem są aplikacje webowe - czyli zgodnie z definicją programy pracujące na maszynie podłączonej do sieci i komunikujące się z użytkownikiem za pomocą przeglądarki internetowej. W pracy aplikacji webowych pośredniczy serwer WWW. Mają one tę przewagę, że po stronie klienta nie wymagana jest instalacja ani konfiguracja żadnego dodatkowego oprogramowania. Ich działanie nie jest również zależne od stosowanego systemu operacyjnego na danym komputerze. Użytkownicy po prostu uruchamiają przeglądarkę, wprowadzają odpowiedni adres, podają hasło i mogą rozpocząć pracę.
Oprogramowanie tego typu zdominowało już rynek bankowy (co najmniej ten, po stronie klienta banku), zakupów internetowych, portali społecznościowych i szeroko rozumianej rozrywki. Naturalne wydaje się też wykorzystanie tej technologi w rozwiązaniach obsługi firm. Jedynym problemem jest niewielka ilość dostępnych na rynku aplikacji webowych, wspierających zarządzanie firmami klasy ERP, a istniejące obecnie rozwiązania nie pozwalają zazwyczaj na zastosowanie ich w większych firmach.

Alicja Mazur Madar Sp. z o.o. Zabrze