Wybory prezydenckie a domeny

Wybory prezydenckie a domeny nf.pl

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Polsce, postanowiliśmy przeprowadzić krótką analizę. Jej celem było sprawdzenie poziomu zabezpieczenia w Internecie wizerunku kandydatów na urząd Prezydenta RP, przejawiającego się w postaci zarejestrowanych domen. Słowem wstępu można rzec – jest przeciętnie.

Metodologia:

Wyniki analizy przeprowadzonej w dniu 14.05.2010 przedstawiają domeny, pod którymi znajdują się oficjalne strony polityków jak również witryny komitetów wyborczych kandydatów. Baza polityków pozyskana została ze strony pkw.gov.pl, natomiast nazwy domen sprawdzane były według następującego schematu:

W sytuacji, gdy żadna z wyżej wymienionych domen nie należała do danego polityka, używaliśmy wyszukiwarki Google.pl. Na podstawie wyników wyszukiwania, otrzymywaliśmy informacje o innych nazwach domen kandydatów, jeżeli takowe posiadali. W analizie nie wzięliśmy pod uwagę blogów polityków, znajdujących się na platformach blogowych, ponieważ subdomeny do nich prowadzące nie należą do polityków. W razie wątpliwości, czy domena rzeczywiście należy do kandydata, wykorzystywaliśmy bazy WhoIs (www.whois.pl, www.whois.eu, www.whois.com), zawierające informacje na temat Abonentów domen.

Pierwsze wnioski, które się nasuwają są następujące:

  • przewaga domen w rozszerzeniu .pl,
  • jedynie do stron WWW czterech kandydatów kieruje więcej niż jeden „działający” adres internetowy,
  • brak użycia domen z polskimi znakami – IDN,
  • brak domen z użyciem myślnika.

Krótki opis:

1. Marek Jurek – do strony WWW reprezentanta Prawicy Rzeczpospolitej kieruje jedna domena marekjurek.pl. Według bazy whois.pl oraz whois.eu, partia kandydata zarejestrowała także adresy: marekjurek.com.pl oraz marekjurek.eu jednak, ku naszemu zaskoczeniu, nie przenoszą one do witryny polityka.

2. Jarosław Kaczyński – do witryny kandydata z ramienia PiS można dotrzeć poprzez wpisanie 2 domen: jaroslawkaczynski.com.pl oraz jaroslawkaczynski.info. Najbardziej intuicyjny adres, czyli jaroslawkaczynski.pl nie należy do polityka, kieruje natomiast na stronę zawierającą treści go dyskredytujące.

3. Bronisław Komorowski – jako jedyny posiada 4 domeny składające się z imienia i nazwiska (czyli najbardziej intuicyjne), zakończone rozszerzeniami .pl, .com, .com.pl oraz .eu. Wszystkie kierują do oficjalnej strony WWW. Jako niedopatrzenie można zaliczyć, brak rejestracji domen z polskimi znakami (IDN), które są wystawione na sprzedaż, np. bronisławkomorowski.pl.

4. Janusz Korwin – Mikke. W Sieci odnaleźć można 3 domeny składające się z imienia i nazwiska polityka – januszkorwinmikke.pl, korwin-mikke.pl oraz korwinmikke.pl. Pierwsza z nich przekierowuje na blog polityka, druga prowadzi bezpośrednio do strony WWW kandydata, natomiast trzecia odsyła nas do witryny partii Wolność i Praworządność. Korzystnym zabiegiem w tym przypadku byłoby ujednolicenie systemu przekierowań domen.

5. Andrzej Lepper nie posiada żadnej zarejestrowanej domeny. Wpisując w pasek przeglądarki adresy np. andrzejlepper.pl lub andrzej-lepper.pl, naszym oczom ukażą się odpowiednio: reklamy oraz treści dyskredytujące kandydata.

6. Kornel Morawiecki oraz Bogusław Ziętek – do stron WWW sztabów wyborczych kandydatów, kierują tylko pojedyncze domeny. Są to, odpowiednio kornelmorawiecki-razem.pl oraz zietek.org. Wybór tych adresów dziwi, gdyż do rejestracji dostępne są o wiele bardziej intuicyjne nazwy, np. kornel-morawiecki.pl czy boguslawzietek.pl.

7. Grzegorz Napieralski. Oficjalna strona WWW kandydata znajduje się pod adresem napieralski.com.pl. Natomiast wpisując w pasek przeglądarki domenę grzegorz-napieralski.pl trafimy do strony, w której zamieszczone są wpisy Internautów popierających polityka. Najbardziej intuicyjna dla Polskiego Internauty, domena z nazwiskiem polityka, czyli grzegorznapieralski.pl wystawiona jest na sprzedaż.

8. Andrzej Olechowski. Do strony WWW Andrzeja Olechowskiego dotrzeć można za pośrednictwem domeny olechowski.pl. Ponadto aż 6 domen z wykorzystaniem imienia i nazwiska polityka, które nie są przez niego zarejestrowane, prowadzi do stron zawierających pozytywne informacje o kandydacie – a co w przypadku, gdy byłyby to treści negatywne?

9. Waldemar Pawlak. Strona oficjalna kandydata PSL widnieje pod adresem prezydentpawlak.eu. Jednakże sam kandydat przyznaje, że jego podstawową domeną jest pawlak.pl – „Należę do takich dinozaurów internetowych, którzy jeszcze mogli zarejestrować domenę na nazwisko” (źródło: gazeta.pl). Pozostałe domeny składające się z imienia i nazwiska polityka są zajęte przez innych Internautów, wystawione na sprzedaż bądź zawierają informacje o kandydacie.

Niestety, większość z kandydatów na prezydenta nie jest do końca świadoma, jakie korzyści wizerunkowe daje posiadanie domeny składającej się z imienia i nazwiska. Dla osób publicznych, ich dobre postrzeganie w otoczeniu jest bezcenne. Dlatego politycy powinni dbać o swój wizerunek w Internecie, zwłaszcza, że medium to stale ewoluuje. Na uwagę zasługuje również fakt, że wiele sprawdzanych adresów było wykupionych i wystawionych na sprzedaż. Może to być przestroga dla osób dopiero wkraczających na polityczne salony. Warto zawczasu zabezpieczyć domeny z użyciem imienia i nazwiska, aby uniknąć później nieprzyjemności. Za przykład można podać domeny, które będąc w niepowołanych rękach, szkodzą wizerunkowi polityka. Adresami takimi są wspomniane już wcześniej jaroslawkaczynski.pl czy andrzej-lepper.pl.

 

Zachęcamy do zapoznania się z raportem serwisu nazwa.pl  “Politycy w Sieci”

Odwiedź Blog NetArt

Serwis nazwapl NetArt (serwis nazwa.pl)