Wyjeżdżasz na ferie? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Wyjeżdżasz na ferie? Pamiętaj o ubezpieczeniu! Kompleks Narciarski Słotwiny

Wielu uczniów wraz ze swoimi rodzinami wyjeżdża teraz na narty czy inne wycieczki. Przygotowując się do zimowego wyjazdu nie zapomnijmy o ubezpieczeniu turystycznym. Może okazać się przydatne.

20 stycznia ferie rozpoczęli uczniowie w Pomorskiem, Lubelskiem, Łódzkiem i Śląskiem, a 27 stycznia dołączyli ich koledzy z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W najbliższy poniedziałek odpoczynek rozpoczną uczniowie z kolejnych 5 województw (sprawdź terminy ferii). 

Ubezpieczenie jest jedną z podstawowych rzeczy, które powinniśmy zabrać na urlop zimowy. Niezależnie od tego czy będzie to wyjazd krajowy, czy zagraniczny. Ubezpieczenie kosztów leczenia, odpowiedzialności cywilnej czy NNW może ochronić nasz domowy budżet w sytuacji np. wypadku na stoku. Pamiętajmy, aby przed zakupem polisy dokładnie zastanowić się, jaki zakres ochrony jest nam potrzebny.

Samodzielnie organizujesz wyjazd na narty za granicą?

Wyjeżdżając za granicę musimy pamiętać o tym, że aby skorzystać ze świadczeń zdrowotnych, powinniśmy mieć ze sobą EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydaje ją bezpłatnie NFZ. Niestety ochrona jaką jesteśmy objęci w ramach  EKUZ, jest ograniczona.

  • EKUZ to bezpłatna karta, która zapewnia nam dostęp do wszelkich niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu na terenie krajów UE/EFTA.
  • W ramach EKUZ otrzymamy zwrot kosztów procedur, które są objęte ubezpieczeniem w systemie publicznym danego kraju. Co więcej, gdy w wybranych krajach istnieją dopłaty do wykonanych świadczeń, koszt ten będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni (np. za pobyt w szpitalu).
  • Ratownictwo medyczne oraz transport medyczny zazwyczaj nie są objęte systemem publicznym. Ich koszt może przekroczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.

- Koszt wizyty u lekarza, samego leczenia czy transportu medycznego w wielu krajach będziemy zmuszeni pokryć z własnej kieszeni. Dlatego tak przydatne podczas urlopu zimowego jest ubezpieczenie turystyczne. Co więcej, polisa tego daje dużo szerszą ochronę niż tylko zabezpieczenie kwestii zdrowotnych  – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Podobne artykuły:

Polisa turystyczna może obejmować dodatkowo, takie rodzaje ryzyka jak:

  • Zniszczenie lub zgubienie bagażu – rekompensata finansowa w przypadku utraty bagażu lub jego zniszczenia w wysokości realnie poniesionych strat.
  • Zwrot kosztów rezygnacji z  podróży i wcześniejszego powrotu  – w przypadku choroby lub innego nieszczęśliwego wypadku ubezpieczyciel pokryje lub zwróci pieniądze wydane na zarezerwowany wyjazd oraz koszty transportu do kraju.
  • OC – w sytuacji, gdy to my spowodujemy wypadek, np. na stoku narciarskim, ubezpieczyciel pokryje ewentualne koszty związane np. z leczeniem poszkodowanej przez nas osoby lub naprawą jego sprzętu narciarskiego. Gdy nie mamy ubezpieczenia konieczność poniesienia tych kosztów spoczywała na nas. 
  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – odszkodowanie w sytuacji uszkodzenia lub utraty sprzętu podczas urlopu. 

Planując zakup ubezpieczenia turystycznego, możemy skorzystać z kilku kanałów. Do najczęściej wykorzystywanych możemy zaliczyć kontakt z agentem ubezpieczeniowym, internet lub infolinię zakładu ubezpieczeń. 

Co ubezpieczyć, gdy jedziemy z touroperatorem?

W sytuacji, gdy decydujemy się na wyjazd zorganizowany, ubezpieczenie zostanie wykupione przez touroperatora. Ma to oczywiście swoje korzyści – jedno zadanie mniej do wykonania przed wyjazdem. Z drugiej strony warto pamiętać, że tego typu polisy zazwyczaj mają ograniczony zakres ochrony – nie musi ona pokrywać np. ubezpieczenia bagażu, sprzętu turystycznego czy OC, a suma ubezpieczenia kosztów leczenia może być niewystarczająca. Dlatego decydując się na wyjazd zorganizowany, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), oferowanego nam przez touroperatora. Jeżeli uznamy, że ubezpieczenie jest dla nas niewystarczające, możemy dodatkowo zaopatrzyć się w ubezpieczenie indywidualne lub poprosić touroperatora o szerszy pakiet ubezpieczenia (będzie on kosztował więcej).

Narty w Polsce? Ubezpieczenie turystyczne też się przyda

Korzystając z oferty polskich ośrodków narciarskich jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach polskiego systemu publicznego. Warto jednak pamiętać, że podczas urlopu może na nas czyhać wiele przykrych niespodzianek – zaczynając od skradzionego sprzętu narciarskiego, kończąc na nieszczęśliwym wypadku na stoku, którego jesteśmy sprawcą. W każdej z tych sytuacji, brak indywidualnego ubezpieczenia będzie się wiązał z konsekwencją pokrycia ewentualnych strat z własnej kieszeni. Dlatego też wybierając się na urlop w naszym kraju warto również mieć dodatkową polisę, która zagwarantuje nam odszkodowanie z tytułu np. odpowiedzialności cywilnej.  

Podobne artykuły:

Czy nasze ubezpieczenie obejmuje uprawianie sportów zimowych?

Ferie zimowe zazwyczaj wiążą się z jazdą na nartach lub snowboardzie. Zakłady ubezpieczeń różnie mogą określać charakter uprawianego przez nas sportu: jako amatorski, wyczynowy lub nawet ekstremalny. Dlatego każdorazowo powinniśmy dokładnie sprawdzić w OWU, jaką ochroną jesteśmy objęci kupując daną polisę. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości co do klasyfikacji uprawianego przez nas sportu, każdorazowo powinniśmy potwierdzić wszystkie szczegóły z przedstawicielem zakładu ubezpieczeń.

Czy ubezpieczenie szkolne działa podczas ferii?

Większość uczących się dzieci jest objęta tzw. ubezpieczeniem szkolnym, czyli ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków, które może działać również w czasie ferii i wakacji. Dlatego warto sprawdzić przed wyjazdem na ferie, jaka sumę ubezpieczenia i jaki zakres oferuje szkolne NNW.

Uwaga: jeśli ubezpieczenie szkolne nie obejmuje np. odpowiedzialności cywilnej, za ewentualne szkody wyrządzone przez dzieci, będą musieli zapłacić ich rodzice. Przed wyjazdem, upewnij się też, czy szkolne ubezpieczenie obejmie wypadki, które zdarzą się poza granicami Polski a jeśli tak, to czy jest to zakres odpowiadający Twoim potrzebom.

Polska Izba Ubezpieczeń Marcin Tarczyński