Wykorzystanie leasingu w logistyce

Wykorzystanie leasingu w logistyce nf.pl

Leasing samochodów dostawczych - wykorzystanie leasingu w logistyce w związku z rosnącym transportem po wejściu do strefy Schengen

Leasing jako sposób finansowania inwestycji w przedsiębiorstwie jest obok kredytu bankowego najczęściej wybieraną formą pozyskania kapitału niezbędnego do rozwoju firmy. Z roku na rok wzrasta dynamika inwestycji finansowanych leasingiem. Przyrost ten w ciągu trzech kwartałów 2007 roku wyniósł 52% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Tak jak w latach poprzednich, w dalszym ciągu motorem rynku jest segment leasingu środków transportu, który może poszczycić się wzrostem o 63%.

Co ważne, nigdy jeszcze leasing środków transportu nie był tak łatwy i tani jak obecnie. Dla małych i średnich przedsiębiorstw pozyskanie samochodów poprzez ich leasing jest sprawą o wiele prostszą, niż uzyskanie kredytu na ten cel. Dodatkowo warunki wstępne stawiane przez firmy leasingowe są o wiele mniejsze niż ma to miejsce w przypadku kredytu. W większości przypadków, by wziąć w leasing nowe auto wystarczy wypełnienie wniosku leasingowego, dostarczenie dokumentów rejestrowych firmy i spełnianie tzw. kryterium przychodowego.

Warto wiedzieć, że pomimo takich ułatwień nie wszystkie firmy leasingowe mają jednakowe kryteria dotyczące udzielania leasingu na samochody. Niektóre życzą sobie wciąż zaświadczeń z Urzędu Skarbowego i ZUS, inne wymagają minimum rocznego okresu działalności firmy i dokumentów finansowych wykazujących odpowiednie obroty. Prawie wszystkie przedsiębiorstwa leasingowe nawet w procedurach uproszczonych ustalają określony próg maksymalnej wartości samochodu, do którego udzielają leasingu na zasadach uproszczonych. Różnice w procedurach, wymaganiach dotyczących minimalnego okresu działania firmy, czy minimalnej wpłaty własnej klienta, jakie funkcjonują w poszczególnych firmach leasingowych są na tyle duże, że dla niezorientowanego przedsiębiorcy mogą być trudne do zrozumienia. Warto w tym momencie skorzystać z usług profesjonalisty, który doradzi najlepszy wariant leasingu, przedstawi ofertę wybranej firmy oraz szybko i sprawnie doprowadzi do podpisania umowy leasingu. Czy wobec tego leasing samochodów jest dziś łatwy? Jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej, o ile podejmiemy właściwe decyzje. Pomagamy naszym Klientom dokonać dobrego wyboru.

Najłatwiejsze do pozyskania w leasingu są samochody osobowe i dostawcze do 3.5 tony dopuszczalnej masy całkowitej. Niektórzy leasingodawcy są na tyle elastyczni, że wystarczy wpłata własna w wysokości 20% od nowo założonej firmy lub 10% od firmy działającej minimum rok, by wyjechać od dealera nowym samochodem.

Odrębnym tematem jest leasing środków transportu ciężkiego – ciągników siodłowych i naczep. Tu klient musi legitymować się odpowiednio długim okresem działalności i poziomem obrotów. W wyjątkowych przypadkach udziela się leasingu również dla nowych firm, ale przy odpowiednio wysokim wkładzie własnym Klienta. Rozpatruje się również wcześniejsze doświadczenia Klienta w branży transportowej oraz wyskość majątku własnego.

Zapotrzebowanie na usługi transportowe jest na tyle duże, że większość importerów nowych ciągników siodłowych i naczep posiada już portfel zamówień zapełniony na kilka miesięcy naprzód. Na takie zakupy, nawet finansowane leasingiem stać jednak tylko duże firmy transportowe, o ustalonej pozycji na rynku. Pozostali korzystają z oferty sprzętu używanego, na który również obserwuje się rosnący popyt.

Finansowanie inwestycji leasingiem jest dziś dla większości przedsiębiorstw rzeczą wręcz konieczną, szczególnie w takich branżach jak transport, budownictwo, przemysł drzewny, papierniczy, czy wytwórczy. Dobrej koniunktury gospodarczej nie można przegapić. Wiedzą o tym przedsiębiorcy, których właśnie teraz stać na inwestycje.

Więcej informacji: Paweł Tomczuk Ciszewski Public Relations ul. Bobrowiecka 1A e-mail: ptomczuk@publicrelations.pl www.ciszewskipr.pl

Gold Finance Sp. z o.o.