Wymiana walut w lutym czy w sierpniu? Kiedy korzystniej?

Wymiana walut w lutym czy w sierpniu? Kiedy korzystniej? kantoronline.pl

Z obstawianiem trendów na rynku walutowym trzeba uważać. Czy fakt, że przez 4 lata z rzędu lepiej było kupić dolary i euro w sierpniu, niż w lutym, wystarczy, żeby takiego samego założenia dokonać w kolejnych latach? Niekoniecznie.

Kombinacja czynników, które wpływają na wahania kursów walut nie jest stała, co utrudnia przewidywanie zmian na rynku walutowym. Chodzi tu nie tylko o to, w jaki sposób inwestorzy będą reagować na komunikaty ekonomiczne, w jaki sposób będą się one kształtować, ale także o to, czy i jakie nastąpią zmiany w polityce światowych mocarstw, albo czy nowa katastrofa lub kryzys nie zaburzą dotychczasowego porządku finansowego.

Sezon ogórkowy na rynku walutowym?

Jeśli ktoś upiera się, że najmniejsze wahania kursów walut są w czasie wakacji, ponieważ w tym czasie na rynku walutowym panuje „sezon ogórkowy”, niech spojrzy na wykresy popularnych walut w lipcu 2018 r. Działo się dużo, a jesteśmy dopiero w połowie wakacji.

Poznaj wskazówkę eksperta

Aby przewidywanie zmian walutowych nie skończyło się dla naszego portfela katastrofą, Robert Madejski, analityk walutowy z kantoronline.pl proponuje bezpieczne i rozsądne rozwiązanie. Stosując się do jego wskazań z jednej strony zoptymalizujemy swoje szanse na to, żeby wymienić walutę w lepszym momencie, a jednocześnie ubezpieczymy się na wypadek, gdyby nasze przewidywania co do trendów na rynku walutowym nie sprawdziły się.

Wymiana waluty w lutym czy w sierpniu?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, kiedy korzystniej wymienić walutę: w lutym czy w sierpniu, warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie: dzielimy na pół kwotę jaką chcemy wymienić na obcą walutę. Jedną połowę wymieniamy w lutym, a drugą połowę kwoty w sierpniu. Dzięki temu, jeśli kurs sprzedaży waluty, którą chcemy kupić w ciągu pół roku zwiększy się, nie stracimy na tej transakcji zbyt wiele. A w przypadku, gdyby kurs waluty osłabił się, wciąż możemy zyskać, dzięki pomyślnej dla nas koniunkturze na rynku walutowym.

Gdzie zapłacisz najmniej za wymianę waluty?

Przy okazji, warto pamiętać, że obecnie waluty z najniższym spreadem walutowym klientom indywidualnym i biznesowym oferują kantory internetowe. Ile wynosi różnica w stosunku do wymiany w banku lub kantorze stacjonarnym? Jest całkiem spora. Według ostatniego raportu spread w bankach dla euro, dolara, frank i funta wynósł średnio 7,4%, a w tradycyjnych kantorach 2,4%. Za to kantory internetowe takie jak kantoronline.pl, oferują wymianę waluty ze spreadem mniejszym niż 1%. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wymianie waluty online, przeczytaj artykuł: Koniec z wysokimi opłatami za wymianę waluty.

Podsumowując

Z tworzeniem założeń dotyczących zmian kursów walut należy być ostrożnym. Szybka i prosta strategia, jeśli chodzi o prognozy walutowe po prostu nie istnieje. Jeśli jednak nie mamy na nią czasu, ani cierpliwości, w kwestii pytania: „Wymiana waluty w lutym czy w sierpniu? Kiedy korzystniej?” z pewnością dobrym rozwiązaniem jest wymiana jednej połowy środków w lutym, a drugiej połowy w sierpniu.