Za nami drugi dzień Kongresu Kadry - DZIEŃ DOBRYCH PRAKTYK

Za nami drugi dzień Kongresu Kadry - DZIEŃ DOBRYCH PRAKTYK XX Kongres Kadry

MSP nie mają dostępu do drogich narzędzi, które są niezbędne by tworzyć nowoczesne produkty. Dla małych i średnich firm jest to bariera nie do przeskoczenia – podkreślił Paweł Poncyliusz podczas XX Kongresu Kadry 6 listopada na Stadionie Narodowym.

Drugi dzień kongresu - to DZIEŃ DOBRYCH PRAKTYK. Prezentacje poprowadzą przedstawiciele znanych firm, menedżerowie z międzynarodowym doświadczeniem.

Wystąpienia w drugim dniu konferencji zostały podzielone na sześć ścieżek tematycznych. W ramach panelu „Z globalnej perspektywy” poruszony został m.in. temat coachingu jako narzędzia optymalizacji efektywności organizacji.

– Sukces nie zależy od wysokiego IQ. Ci którzy go odnieśli, po obraniu właściwego celu byli konsekwentni, nie odpuszczali i trenowali aż do skutku. Najważniejsza jest tu siła woli – powiedział podczas pierwszej prelekcji Krzysztof Lis, szef Dywizji B2B TV na Europę w firmie Toschiba.

Podobne artykuły:

Jak dodał, misją coacha jest uświadomienie pracownikowi jego celu i pokazanie jak może go osiągnąć. Nie próbuje on nauczyć wszystkiego, ale znajduje kilka słabych punktów, które można poprawić, aby podnieść efektywność o jakieś 20–30 proc.

Z globalnej perspektywy

W ramach tej ścieżki tematycznej omówiono także innowacyjność polskiego biznesu. Jak powiedział Paweł Poncyliusz, członek zarządu Avio Polska, współpraca miedzy korporacjami, przedstawicielami sektora MSP i światem nauki nie działa dziś tak jak powinna. Duże firmy tworzą swoje działy badawcze, ponieważ boją się, że ich projekty wyjdą na zewnątrz wcześniej niż tego chcą, a mniejsze nie mają takiej możliwości.

– MSP nie mają dostępu do narzędzi, aby tworzyć nowoczesne produkty. Naszą korporację kosztują one średnio ok. 1 mln euro. Dla małych i średnich przedsiębiorstw jest to przeszkoda nie do przeskoczenia – podkreślił Paweł Poncyliusz.

Wskazał także możliwe rozwiązanie problemu:

– Tworzenie konsorcjów naukowo-badawczych umożliwia firmom pozyskanie środków, na które zwykle nie miały by szans. Dodał także, że Polska jest kłopotliwa z dwóch powodów. Po pierwsze większość absolwentów uczelni wyższych nie mówi w obcym języku na poziomie umożliwiającym przepływ informacji. Po drugie nie posiada oni umiejętności pracy w zespole.

Oblicza zmiany

– Byłem pierwszym prezesem, który otwarcie komunikował się z pracownikami w naszej firmie. Wcześniej o zwolnieniach dowiadywano się z plotek albo z mediów – mówił Paweł Dudek, prezes zarządu PKP Wars podczas prelekcji z cyklu oblicza zmiany. Podkreślał rangę komunikacji w firmie oraz koniecznoś swobodnego przepływu informacji. Problemy mogą leżeć zarówno w mentalności jak i technologii.

– Spośród 430 osób 130 miało swój adres e-mail. A jak chciałem wysłać do wszystkich wiadomość, to zablokowałem system, bo limit przewidywał tylko 50 adresów – podsumował Paweł Dudek.

Po pierwsze zaangażowanie

Według Małgorzaty Aleksandrow, dyrektor w HR w firmie Benefit Systems dla motywacji pracowników kluczowe są informacje, zarówno o ich potrzebach, jak i zadowoleniu z dostępnych systemów – Często zdarza się, że dział HR wkłada wiele pracy w projekt, który nie przynosi efektu – wskazała.  Podkreśliła także, że w dobie wojny o talenty benefity mogą być skutecznym narzędziem do przyciągania szczególnie utalentowanych pracowników: – Informacja o programach motywacyjnych, pokazana na odpowiednim etapie rekrutacji, pozwoli zachęcić odpowiednich pracowników. Jeśli firma ma programy skierowane do młodych rodziców, z pewnością przyciągnie więcej pracowników.

Trening czyni mistrza

Ostatniego dnia Kongresu Kadry odbędą się warsztaty dotyczące m.in. doskonalenia umiejętności menedżerskich z zakresu zarządzania zespołem. Uczestnicy spotkania będą mieli także możliwość poznania technik pomiaru wartości i technik zarządczych osiągania wysokiej wydajności w biznesie. Omówione zostanie także usprawnianie procesów HR z wykorzystaniem Lean Management.

XX Kongres Kadry XX Kongres Kadry

Pierwszy dzień XX jubileuszowego Kongresu Kadry

Odbierając pracownikowi prawo do decydowania, niszczymy go – mówił Józef Wancer, prezes zarządu banku BGŻ podczas pierwszego dnia Kongresu Kadry, który odbył się 5 listopada na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Pierwszy dzień kongresu – to DZIEŃ INSPIRACJI, na który złożyły się sesje plenarne uznanych prelegentów z Polski i zagranicy.

– Dla mnie Kongres Kadry jest spotkaniem, które pozwala wyrwać się z wiru codziennej pracy i wymienić wiedzą oraz opiniami z profesjonalistami – mówiła Monika Nowacka-Sahin, prezes zarządu Nowoczesnej Firmy, organizatora konferencji.

Podczas wydarzenia omówione zostały takie zagadnienia jak rozwój pracowników, motywowanie i zarządzanie talentami. Prelegenci rozważali także nowe kierunki rozwoju biznesu oraz zwiększania kompetencji pracowników.

– Na świecie trwa wojna o talenty – wskazała Maria Morris, wiceprezes w grupe Metlife – Benefity dla pracowników pozwolą skuteczniej walczyć o szczególnie cennych pracowników.
Podkreśliła także, że Polska jest szczególnie ważnym rynkiem ze względu na możliwości rozwoju ubezpieczeń zdrowotnych.

Nowe wyzwania

– Nasze wyzwania nie są już proste, ani nawet złożone. Są dziwne – wskazywała Annemie Ress, założycielka Purple Beach – Zmieniają się tak szybko, że nie znamy ani rozwiązania, ani problemu jako takiego.

Dodała, że innowacyjność powinna mieć miejsce na każdym szczeblu, a każdy pracownik może być autorem innowacji. – Bardzo często myślimy, że sukces to prosta droga do góry, jednak tak naprawdę jest to kręta i wyboista ścieżka, która nie zawsze wiedzie od razu w górę – mówił Rasmus Ankersen, coach i konsultant sportowy oraz biznesowy. Mówił także o niebezpieczeństwach, jakie są związane z osiągniętym sukcesem.

Człowiek jest bogactwem firmy– Odbierając pracownikowi prawo do decydowania, niszczymy go – mówił Józef Wancer, prezes zarządu banku BGŻ – Ważne jednak, by pracownik był do tych decyzji przygotowany.

Prelegent omówił także rolę zaufania w organizacji oraz przedstawił odmienne spojrzenie na relacje między pracownikami i przełożonymi w różnych kulturach. – W Japonii lider musi zawsze zachować kamienną twarz. Jeśli puszczą mu nerwy, ludzie uważają, ze jest już tylko pionkiem – podkreślił.

Święto kadry

Pierwszy dzień jubileuszowego Kongresu Kadry był okazją do spotkania i dialogu specjalistów ekspertów i praktyków branży HR w Polsce. Podczas kongresu odbyła się także uroczysta gala programu „Inwestor w Kapitał Ludzki”. W tym roku po raz pierwszy pojawia się nowa nagroda „Odkrywca Żyły Złota”. Kongres Kadry był także okazją do wymiany kontaktów oraz nawiązywania nowych znajomości biznesowych.