Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego smartfona!

Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego smartfona! Scanrail - Fotolia

Smartfony są powszechnie używane w życiu codziennym. Coraz częściej wykorzystujemy je nie tylko do sprawdzania poczty i korzystania z internetu, ale także do wykonywania operacji finansowych... ale czy umiemy bezpiecznie z nich korzystać?

W telefonach gromadzimy coraz więcej danych takich jak login i hasło do konta pocztowego, portali społecznościowych czy komunikatorów. Często w telefonie zapisujemy numery PIN do kart płatniczych i kredytowych oraz numery kont bankowych. Smartfon to mały komputer. Podczas gdy praktycznie każdy komputer jest wyposażony przynajmniej w oprogramowanie antywirusowe, sytuacja jest o wiele gorsza w przypadku smartfonów. W internecie aż roi się od złośliwego oprogramowania, a niestety system mobilny Android nie jest wolny od zagrożeń. Dlatego wzrasta również zainteresowanie tym systemem przez hackerów.

Skutki stosowania mało bezpiecznych aplikacji w tych urządzeniach mogą być katastrofalne. Liczba zagrożeń bezpieczeństwa oraz naruszeń rośnie lawinowo. Rośnie również stopień ich skomplikowania. Dodatkowo korzystanie z publicznie dostępnego i darmowego Wi-Fi przy braku stosowania zabezpieczeń powoduje brak jakiejkolwiek kontroli nad ich wykorzystaniem. Najpoważniejsze konsekwencje to utrata wrażliwych danych.

Zagrożenia

Co hackerzy mogą wykraść z naszych urządzeń z Androidem? Znaczna część banków dostęp do konta czy możliwość wysłania przelewu potwierdza za pomocą hasła wysłanego w SMS-ie. A jeśli takie hasło otrzyma hacker – może przejąć kontrolę nad naszymi pieniędzmi. Oprócz tego może ucierpieć nasz portfel, gdy padniemy ofiarą złośliwej aplikacji typu „diallerware” wysyłającej z naszego telefonu bardzo drogie płatne SMS-y na wybrane numery, co skończy się gigantycznym rachunkiem. Bez wiedzy użytkownika w telefonach mogą zostać również umieszczone informacje pozwalające na śledzenie miejsca, w którym właśnie się znajduje.

Podobne artykuły:

Niezabezpieczony smartfon nie musi nawet zostać skradziony. Istnieją narzędzia, które umożliwiają ściągnięcie zawartości smartfonów poprzez Bluetootha, nawet z pewnej odległości.

Podobnie jak dla komputerów do istotnych zagrożeń urządzeń mobilnych można zaliczyć:

 • włamanie do urządzenia,

 • infekcja urządzenia złośliwym kodem,

 • kradzież urządzenia,

 • awaria lub zablokowanie urządzenia,

 • podsłuch sieciowy urządzenia.

W jaki sposób możemy chronić swój telefon przed niebezpieczeństwami?

Informacja jest najcenniejszym towarem. Aby go dobrze strzec, ludzie wymyślili zaawansowane mechanizmy ochronne, takie jak: szyfrowanie i uwierzytelnianie.

 • Włącz blokadę z wybranym sposobem zabezpieczenia: najpewniejszym będzie hasło, a następnie numer PIN. Jeśli Twój telefon będzie miał włączoną blokadę ekranu z zabezpieczeniem i dostanie się w ręce niepowołanej osoby, nie będzie ona mogła tak łatwo dostać się do Twoich danych. Pamiętaj, że zwykłe przeciągnięcie palcem po ekranie nie daje żadnej ochrony!

 • Najpewniejszym sposobem zabezpieczenia danych na Twoim w smartfonie jest ich zaszyfrowanie.Ten element zapobiegnie łatwemu dostaniu się do smartfona przez osoby niepowołane.

 • Pamiętaj, że niezabezpieczona lub publiczna sieć Wi-Fi może być źródłem wycieku Twoich poufnych danych. Kiedy korzystasz z sieci w miejscach publicznych pamiętaj o wyłączeniu funkcji synchronizacji.

 • Rozważnie wybieraj aplikacje, które instalujesz na telefonie. Unikaj instalowania aplikacji pochodzących spoza oficjalnego kanału dystrybucji. Pobierając jakąkolwiek aplikację, warto zweryfikować jej wydawcę i sprawdzić, jakie dokonania ma na swoim koncie. Przy instalowaniu aplikacji uważnie czytaj pojawiające się na ekranie informacje dotyczące uprawnień, o jakie prosi dana aplikacja. Zwracaj uwagę na pozwolenia, o które proszą aplikacje podczas instalacji. Nie przeskakuj na kolejny ekran po prostu naciskając przycisk „Instaluj”. Zastanów się dobrze zanim zainstalujesz aplikacje domagające się pozwolenia na łączenie się z internetem, wysyłanie lub odbieranie SMS-ów, odbieranie połączeń telefonicznych lub otrzymanie dostępu do książki telefonicznej,

 • Dokonuj aktualizacji oprogramowania. Szczególną uwagę należy zwrócić na aktualizowanie systemu operacyjnego i programów, które mają dostęp do Internetu.

 • Nie zapisuj loginów i haseł do stron w przeglądarce internetowej. Korzystając z telefonu, wygodnie jest zapisywać dane logowania do stron czy banków w przeglądarce, jednak nie jest to do końca bezpieczne, gdyż same wysyłane dane są oczywiście szyfrowane, lecz problem się pojawi, gdy ktoś ukradnie Twój telefon, szczególnie gdy nie jest zabezpieczony hasłem czy pinem.

 • Zainstaluj oprogramowanie, które na wypadek zgubienia bądź kradzieży urządzenia pozwoli Ci zdalnie wyczyścić całą jego zawartość, kasując jednocześnie wszystkie prywatne dane zapisane w telefonie.

Korzystanie z mobilnych technologii w smartfonie może przynieść wiele korzyści. Należy jednak pamiętać, że możliwości, które nam dają te urządzenia, mogą okazać się bardzo kosztowne, jeżeli będziemy używać ich bez przemyślenia i odpowiedniego zabezpieczenia. Powinno stosować cały zestaw uzupełniających się produktów, aby chronić się przed zagrożeniami. Pojedyncze rozwiązania nie mogą zapewnić pełnej ochrony przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami. 

Podobne artykuły:

Dariusz Łydziński