Zadbany i uporządkowany ogród – jak sadzić rośliny w donicach?

Zadbany i uporządkowany ogród – jak sadzić rośliny w donicach? Marek Kowalik / stock.xchng

Rośliny w donicach to od pewnego czasu nieodłączny element każdej udanej aranżacji ogrodowej, który znakomicie ubarwia przydomową przestrzeń. Podpowiadamy jak je sadzić.

Donice ogrodowe dają możliwość uprawy wielu gatunków roślin - od całorocznych, aż po te, które nie nadają się do zimowania ma zewnątrz. Za coraz większą popularnością takiego rozwiązania, w dużej mierze stoi łatwość w tworzeniu oryginalnych kompozycji, które w łatwy sposób mogą zostać przearanżowane.

Podobne artykuły:

Powstałe kompozycje można zmieniać zależnie od nastroju czy pory roku, dodatkowo są łatwe i tanie w wykonaniu. Donice można ustawić na tarasach, balkonach, przy wejściu do domu lub dowolnym zakątku naszego ogrodu. Należy wiedzieć jak sadzić rośliny w donicach ogrodowych, jednak znacznym ułatwieniem jest fakt, że w donicach można uprawiać niemal wszystkie gatunki roślin.

Jakie rośliny sadzić w donicach ogrodowych?

Do uprawy w donicach w donicach doskonale nadają się wszelkie rośliny cebulowe, bulwiaste i klączowe. Wyglądają one niezwykle atrakcyjnie, jednak po okresie rozkwitu, należy przenieść je w miejsce mało eksponowane, w którym przejdą w stan spoczynku.

Do uprawy w donicach nadają się także byliny, a niektóre gatunki są do tego wręcz stworzone. Należą do nich:

 • juka,
 • rumian rzymski,
 • żurawki,
 • goździk ogrodowy,
 • rozchodnik,
 • liliowce,
 • dzwonek karpacki.

Dysponując odpowiednio pojemnymi i wytrzymałymi donicami, bez najmniejszego problemu posadzimy w nich nawet drzewa. Szczególnie efektownie prezentują się iglaki. Przy odrobinie wyobraźni, bez problemu połączymy je z trawami czy z bylinami, tworząc w ten sposób wyjątkowe i unikalne kompozycje. Spośród wszystkich gatunków roślin iglastych, nadających się do uprawy w donicach, niektóre cieszą się szczególną popularnością, zarówno wśród profesjonalnych ogrodników, jak i amatorów. Należą do nich:

 • sosna wejmutka,
 • sosna bośniacka,
 • żywotnik zachodni,
 • świerk biały,
 • jałowiec,
 • sosna czarna,
 • cyprysik groszkowy,
 • kosodrzewina.

Pomimo specyficznych warunków uprawy, jakie stwarzają donice ogrodowe, pielęgnacja roślin iglastych nie jest specjalnie skomplikowana i z całą pewnością poradzi sobie z tym nawet mało doświadczony ogrodnik.

Warto pamiętać

Rośliny iglaste źle znoszą suszę, zatem regularne podlewanie to podstawa. Podłoże należy nawadniać do głębokości ok. 30 cm. Nadmiar wody powinien być usunięty z podstawek. Rośliny iglaste nie muszą być przycinane, ale warto to robić - w ten sposób nadamy im bardzo ciekawe, niemal geometryczne formy. Przycinany może być każdy iglak, należy jednak pamiętać, że można to zrobić najpóźniej do końca lipca. Co 4-5 lat, rośliny należy przesadzać do większych donic. Gdy staną się już spore, można rozważyć możliwość posadzenia ich w gruncie.

Znaczącym ułatwieniem jest fakt, że rośliny iglaste nie przedstawiają szczególnych wymogów siedliskowych. Większość gatunków doskonale rozwija się w nasłonecznieniu lub w półcieniu, jedynie nieliczne wymagają pełnego zacienienia. O ile wiele iglaków nie toleruje suchych gleb, to jałowce i sosny (szczególnie polecane dla zapominalskich) stosunkowo dobrze znoszą suszę. Przed posadzeniem iglaków, warto kupić podłoże specjalnie dedykowane dla tego gatunku roślin, które będzie wykazywało odpowiednią przepuszczalność.

Od kilku lat można zaobserwować znaczący wzrost popularności drzew owocowych. Grusze czy jabłonie kolumnowe osiągają stosunkowo niewielką średnicę korony (ok. 60 cm), a rodzą owoce normalnej wielkości. W przypadku roślin jednorocznych, szczególnie polecany jest groszek pachnący, nagietek, kosmos, nasturcja i fasola ozdobna.

Jak wybrać donicę?

W przypadku uprawy roślin w donicach, bardzo duże znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju ma właściwy dobór pojemników. Wybierając donice, należy zadać sobie pytanie - jakie rośliny będą w nich sadzone? O ile atrakcyjny wygląd jest niezwykle ważny, nie można zapominać też o względach praktycznych. Niektóre gatunki roślin ogrodowych, muszą być sadzone w dużych i wytrzymałych, a co za tym idzie - ciężkich donicach. Ich przenoszenie może być niezwykle kłopotliwe, zatem warto zdecydować się na specjalne podstawki, które znacząco ułatwią przemieszczanie roślin.

Niektóre rośliny wymagają częstego podlewania, co w niektórych sytuacjach może okazać się bardzo kłopotliwe. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem okażą się donice ogrodowe z systemem nawadniania. Dzięki zastosowaniu podwójnych ścianek i podłoża sorbującego, część wody, która została użyta do podlania, może być wykorzystana później.

Podobne artykuły:

Nie należy zapominać, że niektóre rośliny wymagają docieplenia. Kwestia ta może być rozwiązana na wiele sposobów, jednak najłatwiej jest zastosować specjalną donicę. Dobrym wyborem będzie wariant z dociepleniem ze styroduru (stosunkowo cienka warstwa zapewnia taki sam efekt, jak kilkucentymetrowa osłona ze styropianu).

Szczególną uwagę należy przywiązać także do wyboru właściwych skrzynek balkonowych. Aby rośliny mogły mieć zapewnione optymalne warunki do zdrowego i prawidłowego rozwoju, skrzynka powinna być szeroka na minimum 15 cm. Mniejsze pojemniki stwarzają ryzyko nieprawidłowego rozwoju bryły korzeniowej i sprawią, że podłoże będzie wysychać zbyt szybko. Niezwykle istotne są także otwory odpływowe, które w skrzynce powinny być rozmieszczone w odstępach nie większych niż 10 cm. Szczególną uwagę należy przywiązać do stabilności skrzynki.

Podobne artykuły:

Doskonałą alternatywą dla plastikowych skrzynek balkonowych są pojemniki wykonane z drewna. Drewniane skrzynki, nawet w pełnym słońcu, nie ulegają nadmiernemu nagrzaniu, przez co chronią podłoże przed zbyt szybkim wysychaniem. Nie bez znaczenia jest też fakt, że drewno zapewnia swobodny przepływ powietrza i wody przez ściany skrzynki. Wady? Tutaj należy wspomnieć o konieczności dość częstego przesadzania roślin (co kilka lat). Powód jest bardzo prosty - drewniane skrzynki balkonowe, nawet jeżeli zostały zabezpieczone specjalnie przeznaczonym do tego celu preparatem ochronnym, pod wpływem czynników atmosferycznych, ulegają gniciu, przez co stają się niezdatne do użytku.

Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych: ( http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe ). W ofercie znaleźć można min. donice z technorattanu, plastiku i ceramiki.

Ogrodolandia.pl Natalia Jurek-Pliszka