Zadłużenie wśród osób starszych na rekordowym poziomie

Zadłużenie wśród osób starszych na rekordowym poziomie e-busines.info.pl

Seniorzy nie mają łatwego życia, bezsprzecznie tego powodem są świadczenia emerytalne, których kwota często balansuje na krawędzi minimum socjalnego. Sprawy komplikuje również system lecznictwa, który często wymaga opłacania leków z własnej kieszeni.

Średnie zadłużenie wśród osób po 65 roku życia to 10 tys. złotych

Patrząc na dane Krajowego Rejestru Dłużników, trudno nie zauważyć, że osoby starsze nie mają pieniędzy na większość podstawowych potrzeb, co skutkuje rosnącym zadłużeniem wśród tej grupy społecznej. Zgodnie z danymi KRD aż 200 tys. emerytów jest zadłużonych. Głównym źródłem rosnącego długu są przeważnie kredyty i pożyczki. Niestety, seniorzy nie opłacają również podstawowych rachunków jak czynsz za mieszkanie, opłaty za telewizję, telefon czy komunikację.


Takie zadłużenia często mają finał w sądzie, a potem przychodzi komornik. Emeryci pomimo braku możliwości spłaty muszą swoje długi regulować i często szukają pieniędzy w instytucjach pozabankowych.


Rodzi to kolejne patologie, bowiem szary emeryt nie jest biegły w zasadach tego rynku i często daje się nabrać na wyjątkowo nieatrakcyjne oferty. Internet, który jest bardzo dobrym źródłem wiedzy jest poza jego zasięgiem i osoba taka zdana jest jedynie na intencje pożyczkodawcy.


Co więcej, Krajowy Rejestr Dłużników podaje, że emeryci przyznają iż ich zadłużenia nierzadko wynikają z dobrego serca względem dzieci czy wnucząt. Proszeni o pożyczki, kredyty czy zakupy na raty nie zastanawiają się i podpisują każdy papier jaki się im podsunie. Bardzo często o zadłużeniach dowiadują się od samych komorników, bowiem członkowie rodziny zobowiązani do spłaty kredytu czy pożyczki, nie regulują należności i nie informują o tym dziadka czy babci.


Prace nad zwiększeniem ochrony konsumentów przed nadmiernym zadłużeniem


Instytucje pożyczkowe od dłuższego czasu zmieniają kierunek działania i eliminują z grupy potencjalnych klientów osoby, które mają problemy ze spłatami kredytów i pożyczek. Straty instytucji pożyczkowych wynikające z pożyczek niespłaconych kształtują się na poziomie 10 % budżetu jakim dysponują.


Interes aby stał się bardziej dochodowy, wymaga więc pewnych ściśle określonych regulacji. Każde przedsiębiorstwo, tak samo instytucje pożyczkowe, robią wszystko co możliwe aby ograniczyć straty, toteż coraz częściej na stronach pożyczkodawców znaleźć można informację o konieczności posiadania „czystego konta” w bazach dłużników.


Według informacji zaczerpniętych z porównywarki pożyczek dla zadłużonych bez weryfikacji baz E-Busines, część pożyczkodawców podchodzi do tematu dosyć liberalnie i np. pożycza pieniądze ignorując wpisy do bazy Biura Informacji Kredytowej, wynikające z zalegających rachunków. System ten nadal jest nieszczelny i dopuszcza możliwość udzielenia pożyczki zadłużonym, co wynika z tego, że nie każda firma weryfikuje klientów we wszystkich bazach (BIKu, BIGu i KRD).


Credit Check – baza danych o dłużnikach rynku pozabankowego


System Credit Check sprawdził się już dawno temu na rynkach zagranicznych i najwyższa pora aby zadomowił się w Polsce na dobre. Jego zadaniem jest wymiana danych o klientach między wszystkimi zainteresowanymi instytucjami pozabankowymi.


Jest to instytucja, której działalność można porównać do Biura Informacji Kredytowej. Najbliższe lata działalności tego systemu pokażą jaki wpływ będzie on miał na kondycję finansową instytucji pożyczkowych oraz klientów. Jeśli system będzie działał szczelnie, bezsprzecznie w sposób stanowczy ograniczy nadmierne zadłużenie i utratę płynności finansowej klientów.


Ma to szczególne znaczenie dla polskich seniorów, którzy rzadko kiedy mają możliwość dorobić do emerytury aby pozbyć się długów, jakie czasem swój początek miały jeszcze w czasach aktywności zawodowej dłużnika. Raczej trudno nie zauważyć, że spłata jednego zadłużenia kolejnym, powoduje pogorszenie sytuacji finansowej, nigdy odwrotnie.