Zaległy urlop w 2012 trzeba wykorzystać do marca

Zaległy urlop w 2012 trzeba wykorzystać do marca nf.pl

 

Dopiero w 2013 roku pracodawcy będą mogli udzielać niewykorzystanego wypoczynku do końca września – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Możliwość dłuższego wykorzystania zaległego wypoczynku dotyczy urlopów z 2012 roku. Problemy z terminem udzielania zaległego urlopu wynikają z ustawy z 16 września 2011 roku o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, która wchodzi w życie 1 stycznia 2012 roku.

Zgodnie z nią pracodawcy będą mogli udzielać zaległego urlopu wypoczynkowego do końca września - a nie jak obecnie marca - następnego roku. Zdaniem gazety, problem w tym, że ustawa nie zawiera przepisów przejściowych. A pracownicy nabywają prawo do urlopu wypoczynkowego 1 stycznia danego roku kalendarzowego.

Nieudzielanie przysługującego urlopu jest bowiem wykroczeniem przeciwko prawom pracownika zagrożonym grzywną od 1 tysiąca do 30 tysięcy złotych. Pracodawca, który uzna, że nie naruszył prawa, udzielając zaległego urlopu po 31 marca 2012, może odwołać się od decyzji inspektora o ukaraniu.

 

Dziennik Gazeta Prawna