Zarządzanie zmianą metodą dramy

Zarządzanie zmianą metodą dramy Photo credit: drurydrama (Len Radin) / Foter

Relacja ze szkolenia na temat zarządzania zmianą. Ja jako uczestnik szkolenia, ze swojej strony podzielę się moim doświadczeniem. W trakcie szkolenia otworzyła mi się furtka w myśleniu o sobie w sytuacji zmiany i nie chcę jej z powrotem zamykać.

Szkolenie "Zarządzanie zmianą" prowadzone było przez ekspertów Drama Way Centrum Szkoleń i Rozwoju we współpracy z Centrum Pracy i Kariery SWPS w Warszawie. Zaparszamy do zapoznania się z relacją ze szkolenia. Autorką relacji jest Liliana Dudek.

Relacja ze szkolenia „Zarządzanie zmianą” prowadzonego w ramach Akademii Dramy opublikowana przez CPiK SWPS w Warszawie w styczniu 2011.

Podobne artykuły:

Zarządzanie zmianą, szkolenia, drama - czy te hasła stanowią obszar Twoich zainteresowań? Jedno z nich? A może wszystkie? A jeśli jeszcze nie słyszałeś o szkoleniach prowadzonych metodą dramy, tym bardziej zapraszam Cię do zapoznania się z recenzją, która porusza każdy z tych trzech obszarów a hasłem - spoiwem jest: doświadczenie.

,,Zarządzanie zmianą" to temat spotkania networkingowo - szkoleniowego dla pracodawców współpracujących z biurem karier SWPS, które odbyło się 3 grudnia 2010 roku w siedzibie Szkoły w Warszawie. Wśród 23 uczestników znaleźli się przedstawiciele firm takich jak Auchan Polska Sp. z o.o., GfK Polonia Sp. z o.o., Siódemka S.A., Wydawnictwo C.H.Beck, Stowarzyszenie Wspólne Podwórko, Ośrodek Socjoterapeutyczny Wspólny Dom, Warszawskie Centrum Psychologiczne, ADT Fire and Security Sp. Z o.o, ZIBI, Young Digital Planet SA czy Impact Polska.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez firmę Drama Way, która jest pierwszą w Polsce firmą dramową, specjalizującą się w szkoleniach z wykorzystaniem metody dramy brytyjskiej Firma oferuje szkolenia dla biznesu, programy profilaktyczne a także kursy dramy. Trenerki Maria Depta i Eliza Marlena Gniado metody dramy uczyły się bezpośrednio od ekspertów z Wielkiej Brytanii (m.in. Johna Somersa z Uniwersytetu w Exeter). Profesjonalizm, zaangażowanie trenerek podczas warsztatu przyczyniło się do jego sukcesu, w atmosferze otwartości i bezpieczeństwa uczestnicy dzielili się doświadczeniem, poglądami i aktywnie uczestniczyli w przygotowanych grach szkoleniowych.

Osoba odpowiednio wykwalifikowanego trenera jest szczególnie ważna, ponieważ drama zakłada naukę poprzez osobiste emocjonalne doświadczenie. Podstawę stanowią ćwiczenia grupowe, między innymi scenki, w których członkowie szkolenia wcielają się w role, które jednak nigdy nie odnoszą się do rzeczywistych zdarzeń. Dzięki temu mogą stać się uczestnikami pewnej specyficznej sytuacji, spojrzeć na nią „od wewnątrz", poznać, zrozumieć swoje reakcje, podzielić się refleksjami, przeżyciami z resztą osób.

Sam temat szkolenia spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy zapytani przez prowadzących na początku spotkania o motywację do uczestnictwa najczęściej wskazywali właśnie na problem zmiany. Zmiany zarówno w kontekście życia prywatnego jak i związanej z funkcjonowaniem firmy. Wśród zebranych znalazły się osoby, które już doświadczyły czasu, gdy firma przechodziła przez okres zmian, nierzadko też były osobami, które musiały przeprowadzić pracowników przez proces zmiany, byli i tacy, którzy w niedalekiej przyszłości spodziewali się takiej właśnie sytuacji w swoim miejscu pracy. Padały pytania: Jak poradzić sobie ze zmianą? W jaki sposób efektywnie przeprowadzić grupę przez zmianę? Czym w ogóle jest zmiana i dlaczego często jest tak trudna? Podczas szkolenia uczestnicy poznali cykl przechodzenia przez zmianę, fazy jakie następują w trakcie tego procesu, to jakie reakcje ludzi są dla poszczególnych faz specyficzne. W odpowiedzi na pojawiające się pytania bardzo pomocna okazała się zdobyta wiedza teoretyczna. Oczywiście było też doświadczanie.

Na początku odbyły się rozmowy w parach, na różne tematy, a także na temat zmiany czy to w życiu prywatnym czy zawodowym.

Uczestnicy mogli bliżej się poznać, poczuć swobodniej, dzieląc się swoimi doświadczeniami zawsze w takim stopniu, jakim zechcieli.

Szkolenie obejmowało również zadania grupowe. W specjalnie zaaranżowanym ćwiczeniu uczestnicy mieli możliwość doświadczyć jak radzą sobie ze zmianami, a także jak grupa jako całość doświadcza procesu zmian. W innym zadaniu zebrani, w podgrupach, odgrywali osoby znajdujące się w różnych fazach przechodzenia przez zmianę, a w kolejnym wcielali się w rolę pracodawcy i pracownika, również znajdujących się w określonej fazie zmiany. Każde ćwiczenie zostało omówione na forum, podsumowane. Uczestnicy mogli nawzajem poznać swoje odczucia, opinie, doświadczenia, refleksje. Metoda dramy umożliwia dzielenie się doświadczeniem, można odkrywać kawałek siebie i towarzyszyć w tym innym. W trakcie ćwiczeń można było poczuć się jak aktor na scenie, a ze sceny wynieść doświadczenia uczuć, emocji, myśli swojej postaci, które są cenną bazą dla wzrostu, rozwoju, lepszego rozumienia siebie, innych. Można znaleźć się przez chwilę w innym miejscu i odkryć nową, świeżą perspektywę w patrzeniu na sytuację.

Ja jako uczestnik tego szkolenia, ze swojej strony króciutko podzielę się moim doświadczeniem. W trakcie szkolenia otworzyła mi się pewna furtka w myśleniu o sobie w sytuacji zmiany i nie chcę jej z powrotem zamykać.

Autor: Liliana Dudek

Podobne artykuły:

Drama Way Centrum Szkoleń i Rozwoju Sp.j.