Zdrowie głównym stymulatorem Europejczyków do odchudzania

Zdrowie głównym stymulatorem Europejczyków do odchudzania Pixabay

Troska o własne zdrowie i chęć zyskania większej pewności siebie to według 67% ankietowanych Polaków główne powody zmiany nawyków żywieniowych i podjęcia próby zmniejszenia masy ciała. Tego samego zdania są też Europejczycy z ośmiu innych krajów.

Tak wynika z raportu bodykey by NUTRILITE™ firmy Amway. Badania zostały przeprowadzone w czerwcu 2015 r. przez Instytut Badania Opinii Publicznej Doxa, w 8 europejskich krajach: we Włoszech, Rumunii, Czechach, Finlandii, Niemczech, Węgrzech, Szwecji oraz w Polsce. Ankietowanym zadano siedem pytań dotyczących ich nastawienia do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, programów odchudzających i stosowania diety. W każdym kraju przeprowadzono 1000 wywiadów wśród reprezentatywnej próby dorosłych użytkowników Internetu.

Podobne artykuły:

Dlaczego Europejczycy chcą się odchudzać?

75% ankietowanych Finów, 73% mieszkańców Rumunii, 72% Szwedów i Niemców oraz 67% Polaków chce być zdrowsza! Potrzeba zyskania większej pewności siebie skłania do rozpoczęcia diety i przestrzegania planu ćwiczeń 40% ankietowanych Polaków, 47% Niemców, 42% Czechów oraz 38% Włochów. Za trendami estetycznymi najbardziej podążają Finowie (55%), Rumuni (43%) i Węgrzy (38%). Dla Polaków (31%) ważniejszym stymulatorem do odchudzania jest zbliżające się lato i chęć pokazania nienagannej sylwetki. Podobne tendencje wykazują Niemcy (33%). Tylko 3% Polaków jest gotowych przejść na dietę, aby zdobyć względy drugiej osoby.

Główne źródła informacji o odżywianiu i utracie masy ciała

We wszystkich ośmiu krajach Internet jest głównym źródłem pozyskiwania informacji przez Europejczyków zainteresowanych zrzuceniem zbędnych kilogramów. Raport bodykey by NUTRILITE™ firmy Amway pokazuje, że najchętniej informacji i porad online poszukują Polacy (70%), Niemcy (67%), Finowie, Czesi (66%) i Węgrzy (62%). Podejmując decyzję o przejściu na dietę i przystąpieniu do programu odchudzającego Włosi (42%) i Rumuni (37%) przede wszystkim zasięgają opinii i konsultują się z ekspertem żywieniowym lub dietetykiem. W Polsce po poradę eksperta zgłasza się jedynie 28% ankietowanych. Nasi rodacy częściej szukają porad wśród rodziny i znajomych (34%). Tylko 8% ankietowanych Polaków prosi o pomoc w utracie zbędnych kilogramów lekarza rodzinnego wobec 17% Włochów i Niemców korzystających z porad swoich lekarzy.

Świadomość zasad prawidłowego odżywiania

Ankietowani ze wszystkich krajów są pozytywnie nastawieni do rozpoczęcia diety, większość z nich jest świadoma, że krótkie i intensywne diety są niewskazane, nie przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania i zdrowia ludzkiego organizmu. Najbardziej ostrożni w tym względzie są Włosi (8,10 w skali od 1 do 10 punktów), Finowie (7,71 w skali od 1 do 10), Niemcy (7,50 w skali od 1 do 10) i Polacy (7,13 w skali od 1 do 10 punktów). Mieszkańcy większości krajów biorących udział w ankiecie, w szczególności Włoch, Rumunii, Niemiec, Polski, Finlandii oraz Czech, przyznali, że byliby zainteresowani wypróbowaniem holistycznego programu kontrolowania masy ciała, który uwzględniałby spersonalizowany plan żywieniowy oraz plan ćwiczeń, dostosowany do ich właściwych potrzeb. Wyniki badań bodykey by NUTRILITE pokazują, że istnieje znaczące zainteresowanie testami genetycznymi, które służą odkryciu reakcji metabolizmu na przyjmowany pokarm oraz na wysiłek fizyczny. Kraje wykazujące największe zainteresowanie, to Włochy (7,19 w skali od 1 do 10), Rumunia (7,16 w skali od 1 do 10) oraz Węgry (7,00 w skali od 1 do 10).  Wśród Polaków zainteresowanie jest niższe: 6,62 na 10 punktów.

Zapał i wytrwałość w stosowaniu diety

Utrzymanie ścisłej diety to najczęstszy problem związany z odchudzaniem. Szwecja (34%), Czechy (25%) oraz Polska (24%) to kraje, których mieszkańcy najszybciej tracą zapał do walki po złamaniu zasad i najłatwiej rezygnują z diety. Węgrzy, Włosi i Rumuni  (po 25%), nie zrażają się chwilowym niepowodzeniem, czują się nadal usatysfakcjonowani i gotowi do ponownego rozpoczęcia diety z zupełnie nową energią. Różne nacje mają na to różne recepty. Rumuni (23%) i Polacy (21%) decydują się na trenera, który zmotywuje ich do powrotu na właściwą ścieżkę, a Finowie (50%), Włosi (40%) oraz Węgrzy (37%) wybierają program zezwalający na drobne odstępstwa od diety. Najbardziej zdyscyplinowani są Niemcy – jako jedyni spośród wszystkich ankietowanych narodowości – są najmniej podatni na łamanie zasad diety. Tylko 9% Polaków nie pozwala sobie na żadne odstępstwo podczas diety a 31% naszych rodaków wybiera programy odchudzające, które pozwalają na drobne odstępstwa.

Polacy najbardziej aktywni fizycznie!

Statystyczny Polak poświęca 3 godziny i 40 minut tygodniowo na aktywność fizyczną. Kolejne pozycje zajmują: Węgrzy (3h 22 min tygodniowo), Niemcy (3h 17 min.), Finowie i Czesi (po 3h 13 min.), Rumuni (3h 5 min.) oraz Włosi (2h 54 min.). Wyniki Raportu bodykey by NUTRILITE firmy Amway pokazują, iż zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i dieta coraz częściej idą w parze z nowoczesną technologią. 38% Polaków korzysta w codziennych działaniach wspomagających i monitorujących zdrowy tryb życia oraz proces utraty wagi z pomocy urządzeń mobilnych oraz serwisów społecznościowych. Po aplikacje i urządzenia pomiarowe najchętniej sięgają Włosi (45%), Rumuni oraz Szwedzi (po 40%). Urządzenia pomiarowe kontrolujące postępy w zrzucaniu zbędnych kilogramów i utrzymywaniu dobrej kondycji to dobry pomysł dla 33% Polaków. 26% naszych rodaków szuka inspiracji w mediach społecznościowych lub na blogach ulubionych sportowców.

Metryka badania

Czas realizacji: 16-24 czerwca 2015 roku
Miejsce badania: Czechy, Finlandia, Niemcy, Węgry, Włochy, Polska, Rumunia i Szwecja.
Próba: po 1000 wywiadów wśród reprezentatywnej grupy dorosłych (18-64 lata) użytkowników Internetu z danego kraju.

CREATIVE SERVICES AGENCJA REKLAMOWA ELŻBIETA PEŁKA Milena Grzywińska