41 państw objętych rosyjskimi sankcjami bankowymi

41 państw objętych rosyjskimi sankcjami bankowymi nf.pl

Federalna Służba Monitoringu Finansowego (Rosinfomonitoring) zobowiązała rosyjskie banki do informowania o wszystkich operacjach dokonywanych przez obywateli państw, które przyłączyły się do sankcji przeciwko Rosji – podaje IAR.

Jak donoszą rosyjskie media, pismo w tej sprawie otrzymały wszystkie tamtejsze instytucje bankowe. Zarządzeniem zostały objęte osoby fizyczne i podmioty prawne.

Federalna Służba Monitoringu Finansowego informuje, że transakcje z 41 państw objętych sankcjami są „podejrzane” i rekomenduje ich nierealizowanie. Jak podano, na „czarnej liście” znajdują się m.in. państwa wspierające terroryzm i nieprowadzące skutecznej walki z korupcją.

Obowiązek dotyczy transakcji z: 28 państw Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Norwegii, Szwajcarii oraz Australii, Iranu, Syrii, Sudanu, Nowej Zelandii, Argentyny, Meksyku, Korei Północnej i Jamajki.

Zgodnie z nowymi przepisami, „podejrzane” transakcje, należy zgłaszać niezwłocznie do wywiadu finansowego. Zignorowanie tego obowiązku będzie traktowane jak naruszenie prawa. W konsekwencji instytucji może zostać odebrana licencja.

red.