500 mld złotych dla Polski. Na co zostaną przeznaczone nowe fundusze UE?

500 mld złotych dla Polski. Na co zostaną przeznaczone nowe fundusze UE? Photo credit: bernat... / Foter

Premier Ewa Kopacz ogłosiła w czwartek, że dzięki zakończonym sukcesem negocjacjom Polska zdobyła największe fundusze spośród krajów UE. Według niej środki z Unii Europejskiej mają pozwolić Polsce na kolejny skok cywilizacyjny.

W czwartek odbyła się uroczystość uruchomienia programów operacyjnych dotyczących wydawania pieniędzy unijnych w latach 2014–2020. Jak relacjonuje PAP, podczas uroczystości premier powiedziała: „Dostajemy do dyspozycji największe w historii fundusze na rozwój. To efekt kilku lat przygotowań, ale też trudnych i zakończonych sukcesem negocjacji prowadzonych przez nasze rządy. Można powiedzieć, że graliśmy o pełną pulę i wygraliśmy. Zdobyliśmy największe fundusze spośród wszystkich krajów Unii”.

Szefowa rządu odniosła się też do wcześniejszej perspektywy unijnej: „Przez ostatnie lata udowodniliśmy, że potrafimy dobrze wykorzystać szansę, jaką daje nam zjednoczona Europa. Udowodniliśmy, że dobrze i efektywnie wydajemy europejskie pieniądze”.

Pół miliona nowych miejsc pracy dzięki funduszom UE?

Dodatkowo wymieniła filary inwestycyjne, na jakie mają być kierowane fundusze UE i krajowe dofinansowanie. – Inwestycje finansowane z funduszy europejskich pozwolą stworzyć pół miliona nowych miejsc pracy, miejsc pracy zwłaszcza dla młodych osób – tych, które dopiero wchodzą na rynek. Zainwestujemy też w transport publiczny w naszych polskich miastach – powiedziała premier Kopacz.

Podobne artykuły:

Na co pójdą pieniądze?

Szefowa rządu poinformowała, że ponad 40 mld zł zostanie wydanych na innowacyjne badania naukowe, których wyniki zostaną następnie wykorzystane w polskiej gospodarce. Unijne środki zostaną także przeznaczone na inwestycje w przyszłe pokolenia, czyli w edukację. Z tych pieniędzy dokończona ma zostać także cyfryzacja naszego kraju. Znajdą się również fundusze na dokończenie budowy sieci dróg ekspresowych, modernizacja dróg lokalnych czy sieci kolejowych.

Nowa filozofia wydatkowania środków

Ewa Kopacz zapowiedziała także nową filozofię wydatkowania środków UE, czyli pogłębioną decentralizację. – Dotychczasowe doświadczenia pokazały, że samorząd jest najlepszym partnerem w realizacji projektów dla i blisko ludzi. Dlatego właśnie postanowiliśmy, że więcej, bo aż prawie połowa wszystkich pieniędzy z Unii będzie rozdzielona na szczeblu samorządowym – powiedziała.

Ponad 500 mld zł do wykorzystania

Maria Wasiak, szefowa MIR, powiedziała, że „do 2020 r. będziemy mogli wydać z budżetu europejskiego ponad 500 mld zł. Nikt w Europie nigdy nie dostał takich pieniędzy na rozwój z budżetu UE. Rekordowe fundusze europejskie pozwolą nam na dokończenie skoku cywilizacyjnego, jaki rozpoczęliśmy w momencie wejścia do Wspólnoty”.

W nowej perspektywie UE wsparcie funduszy unijnych obejmie te dziedziny, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zwiększenia zatrudnienia i modernizacji gospodarki.

red.