Benefity coraz popularniejsze wśród pracowników

Benefity coraz popularniejsze wśród pracowników Benefity coraz popularniejsze

Prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, pikniki rodzinne – to tylko początek długiej listy benefitów, którymi mogą cieszyć się osoby aktywne zawodowo.

Pozapłacowe świadczenia stają się coraz popularniejsze i niejednokrotnie decydują o wzmożonym zainteresowaniu daną ofertą pracy. Co warto o nich wiedzieć?


Według raportu „Benefity – czyli co motywuje pracowników” opracowanego przez portal Pracuj.pl prawie ¾ zatrudnionych Polaków ma zagwarantowany przynajmniej jeden benefit. Świadczenia te to najczęściej dodatkowa opieka medyczna, a także karty sportowe umożliwiające realizowanie pasji i aktywne spędzanie wolnego czasu.


Czy benefity odciążą mój budżet?


Benefity pracownicze cieszą się coraz większą popularnością. W wielu przedsiębiorstwach są one standardem – szacuje się, że już 3 na 4 firmy przyznają swoim pracownikom atrakcyjne świadczenia pozapłacowe. Mimo tego, że różnicują oni nie tylko ich zakres, ale również rodzaje, wcześniej wspomniany raport pokazuje, że największym zainteresowaniem cieszą się bonusy odciążające domowy budżet. Pracownicy oczekują zatem m.in. prywatnych pakietów medycznych (58%), finansowania szkoleń (35%), a także urlopowych bonów (34%). Wymienione udogodnienia pozwalają im zaoszczędzić średnio od 50 zł do 300 zł miesięcznie. Z kolei według opracowanego przez ARC Rynek i Opinia raportu „Budżety na pozapłacowe świadczenia dla pracowników” tylko w 2018 roku pracodawcy zainwestowali 12,2 mld zł w pozapłacowe benefity, a największą liczbą świadczeń mogą cieszyć się zatrudnieni w przedsiębiorstwach liczących ponad 250 osób.


Czy pracodawca zapewni mi prywatną opiekę medyczną?


Przeglądając oferty pracy, można zauważyć pewien schemat – wiele ogłoszeń zawiera informacje nie tylko o zakresie obowiązków i profilu potencjalnego kandydata, ale również wyróżnioną rubrykę z korzyściami wynikającymi z podjęcia pracy w danym przedsiębiorstwie. Pracodawcy kuszą najczęściej prywatną opieką medyczną, kartą sportową, finansowaniem szkoleń, a także dofinansowaniem kursów języków obcych. Obok nich pojawiają się także udogodnienia, mające na celu m.in. poprawę komfortu pracy czy budowanie wizerunku zaufanego pracodawcy. Na przykład w firmie http://bridgestone-stargard.pl/kariera oprócz dopłat do dojazdów na miejsce pracy, bonów świątecznych i prywatnej opieki medycznej pracownicy mogą również korzystać z bonusów takich jak darmowe owoc, ubezpieczenie na życie czy… zniżki na opony!


Czy mogę zabrać ze sobą zwierzaka do pracy?


Choć jeszcze kilka lat temu zadanie takiego pytania pracodawcy nie zostałoby dobrze odebrane, dziś możliwość przyprowadzenia do pracy swojego pupila to jeden z benefitów. Z tego udogodnienia mogą korzystać np. pracownicy firmy Nestlé Purina. Zbawienny wpływ tego działania dostrzegają również specjaliści, którzy zauważają, że pupile minimalizują stres i poprawiają atmosferę oraz relacje między współpracownikami. Z kolei przedsiębiorstwo Codewise wprowadziło darmowe śniadania – w siedzibie firmy wygospodarowano przestrzeń, w której można spożywać posiłki. Śniadania podawane są każdego dnia i przybierają formę szwedzkiego stołu, na którym znaleźć można specjały kuchni polskiej, angielskiej, amerykańskiej czy francuskiej. Wśród niestandardowych benefitów pracowniczych wyróżnić można także pokoje drzemek (Google), możliwość korzystania z pomocy konsjerża (S.C. Johnson) czy… sfinansowanie wesela (start-up Boxed)!


Choć benefity są coraz popularniejsze, oprócz nich przedsiębiorstwa oferują najlepszym pracownikom także szereg innych korzyści. Najczęściej są to premie uznaniowe (przyznawane np. wraz z końcem roku lub kwartalnie), a także premie za dobre wyniki sprzedażowe czy tzw. trzynastki, czyli dodatkowe pensje w grudniu.