Biura coworkingowe konkurencją dla biur tradycyjnych?

Biura coworkingowe konkurencją dla biur tradycyjnych? Fotolia

Mobilność, kreatywność, nowe technologie – to hasła, które zmieniają postrzeganie miejsca zatrudnienia i determinują zmiany w jego obrębie. Odzwierciedleniem nowoczesnego podejścia do organizacji miejsca pracy są biura coworkingowe.

Pierwsze biuro coworkingowe powstało w roku 2005 w San Francisco z inicjatywy Brada Neuberga, będącego jednocześnie twórcą idei coworkingu. Dziewięć lat później na całym świecie działało już 5780 biur coworkingowych, z czego najwięcej w Europie i Ameryce Północnej. Jak podaje raport z badania Global Coworking Survey (2017), przewiduje się, że do roku 2018 liczba biur coworkingowych wzrośnie sześciokrotnie – do poziomu 37000, a liczba użytkowników zwiększy się o 1,8 miliona. Eksperci są zdania, że do tego czasu blisko 40 proc. pracowników stanowić będą freelancerzy, doceniający taki właśnie model organizacji miejsca pracy. W Polsce istnieje ponad 230 biur coworkingowych, a ich liczba stale rośnie.

Coworking – co to właściwie jest?

Idea coworkingu zrodziła się z potrzeby połączenia niezależności i wolności, płynących z pracy dla samego siebie, ze strukturą społeczną widoczną w przedsiębiorstwie. Coworking jest zatem modelem pracy, w którym dwie osoby lub więcej pracują w jednej przestrzeni biurowej, jednak nie nad wspólnym projektem, ale nad realizowaniem zadań własnych. Istotna jest tu możliwość pracy wśród innych ludzi, nawiązywanie kontaktów, lecz bez konieczności przebywania w biurze w konkretnych godzinach. Biura coworkingowe są odpowiedzią nie tylko na potrzeby freelancerów, pracujących dotychczas z domu czy kawiarni, ale również pracodawców. Aby zaoszczędzić na kosztach wynajmu przestrzeni biurowych, firmy coraz chętniej decydują się na wynajem biurka lub kilku w przestrzeni coworkingowej, optymalizując tym samym wydatki.

Biura coworkingowe: funkcjonalne i ergonomiczne

Według danych przedstawionych w roku 2015 na konferencji GCUC ponad 80 proc. użytkowników przestrzeni coworkingowych jest zdania, że praca w biurze coworkingowym ma bezpośredni wpływ na zwiększenie motywacji i poszerzanie sieci kontaktów zawodowych. Jako przyczynę popularności biur pracy wspólnej wskazuje się rozwój start-upów i dynamiczne zmiany w modelu pracy – tu szczególnie podkreśla się elastyczność rozumianą jako dowolność wyboru czasu i miejsca wykonywania powierzonych nam zadań. Badania wykazują, że w organizacji środowiska pracy właśnie elastyczność jest najistotniejsza dla pokolenia Y, które w najbliższych latach zdominuje rynek pracy. Biura coworkingowe to nowoczesne, dostosowane do indywidualnych potrzeb przestrzenie pracy wspólnej, nie tylko funkcjonalne, ale też spełniające wymogi ergonomii. Zastosowanie biurek z automatycznie regulowaną wysokością blatu, dostępnych na przykład w ofercie firmy AJ Produkty, pozwala użytkownikom na płynne i szybkie przejście z pozycji siedzącej do stojącej i odwrotnie, wpływając tym samym nie tylko na komfort pracy, ale przede wszystkim na efektywność i produktywność.

Co oferują biura coworkingowe?

Decydując się na wynajem przestrzeni coworkingowej, w zależności od konkretnej oferty możemy liczyć na miejsce pracy przy biurku, dostęp do gniazdka elektrycznego, drukarki sieciowej, skanera i sieci Wi-Fi. Jeśli nasza praca wymaga skupienia lub polega na przeprowadzaniu rozmów telefonicznych, możemy wynająć pokój osobny, by nie przeszkadzać innym użytkownikom biura ani samemu nie być rozpraszanym. W ramach wynajmu otrzymujemy dostęp do sali konferencyjnej, a czasem również wirtualny adres biura, pomoc biurową czy wsparcie księgowej. Dodatkowym benefitem pracy w biurze coworkingowym jest możliwość spotkania specjalistów wielu branż, poszerzanie sieci kontaktów zawodowych, a niekiedy także udział w spotkaniach i seminariach organizowanych przez biuro.

Przestrzenie pracy coworkingowej są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby i oczekiwania pracowników. Póki co funkcjonują jako uzupełnienie klasycznego modelu organizacji biura, natomiast jak sytuacja będzie wyglądała za kilka lat, pokaże czas.