Bramy segmentowe dla budynków przemysłowych i usługowych – jakie są ich zalety?

Bramy segmentowe dla budynków przemysłowych i usługowych – jakie są ich zalety? Brama przemysłowa

Budynki przemysłowe i usługowe – takie jak hale magazynowe i produkcyjne czy warsztaty – ze względu na specyfikę działalności często potrzebują specjalnych rozwiązań w zakresie stolarki otworowej: drzwi, okien oraz bram.

Bramy przemysłowe, zaprojektowane z myślą o potrzebach przemysłu, mogą znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa oraz komfort pracy.

Funkcjonalna brama przemysłowa

Bramy przemysłowe to najczęściej rodzaj bram segmentowych – uznawanych za jedno z najlepszych i najbardziej komfortowych w użytkowaniu rozwiązań spośród bram garażowych. Główna zaleta bram segmentowych to ich wygodne otwieranie i zamykanie oraz brak konieczności pozostawiania dodatkowego miejsca na otwarcie bramy na podjeździe oraz w samym garażu.

W przypadku bram projektowanych z myślą o przemyśle, mogą one mieć niemal dowolny wymiar – znacznie większy niż te, które montowane są w garażach prywatnych. Różnorodne typy prowadzenia umożliwiają dobranie opcji, która najlepiej sprawdzi się w danym budynku. Możliwości to m.in. prowadzenie ST – z pojedynczymi prowadnicami poziomymi, wymagające nadproża o minimalnej wysokości 420 mm. Prowadzenie HL – przeznaczone do budynków o nadprożu wyższym niż 600 mm. Prowadzenie LHR – do budynków o niższym nadprożu (220 – 420 mm), posiadające podwójne prowadnice poziome. I wreszcie VL – tzw. prowadzenie „pionowego startu”.

Wytrzymałość i termoizolacyjność

Bramy przemysłowe muszą być wytrzymałe – zarówno po to, by uniemożliwić włamanie do budynku przez bramę, jak i by poprawić poziom termoizolacyjności pomieszczeń. O tym, czy brama zapewnia należyte bezpieczeństwa oraz termoizolacyjność, decydują w dużej mierze materiały, z jakich została skonstruowana oraz dodatkowe wyposażenie.

Bramy przemysłowe zazwyczaj wykonane są z elementów stalowych ocynkowanych (konstrukcja) oraz paneli pokrytych stalową powłoką, wypełnionych pianką poliuretanową (płaszcz bramy). Zapewnia to dużą wytrzymałość oraz dodatkowo – dobrą izolację cieplną. Bezpieczeństwo zapewniają elementy wyposażenia, takie jak indywidualnie dobierane sprężyny skrętne oraz rozwiązania takie jak rygiel ręczny czy zabezpieczenia, które w razie pęknięcia sprężyny lub zerwania linki nie pozwolą, aby płaszcz bramy opadł w sposób niekontrolowany (narażając w ten sposób na niebezpieczeństwo ludzi lub tworząc ryzyko uszkodzenia auta).

Brama przemysłowa – jakie udogodnienia można wybrać?

Producenci, mający w swojej ofercie bramy przemysłowe, często dają możliwość wyboru dodatkowych rozwiązań, które pozwalają lepiej dopasować bramę do indywidualnych potrzeb. Na przykład w przypadku firmy DAKO, producenta wysokiej jakości bram garażowych, są to:

  • Specjalne sekcje paneli – klient może zdecydować się na panele przeszklone i ażurowe. Panele przeszklone są szczególnie przydatne w magazynach czy warsztatach. Przeszklenia, wykonane z odpornego pleksi, są wytrzymałe, a mogą doświetlić wnętrza. Z kolei panel ażurowy wspomaga wentylację budynku – dobrze sprawdzi się np. w podziemnym garażu.
  • Instalacja furtki serwisowej – to rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie przez bramę odbywa się ruch pieszych, a z innych względów powinna być ona opuszczona przez większość czasu. Instalacja furtki umożliwi przemieszczanie się pracownikom czy klientom bez konieczności uciążliwego podnoszenia oraz opuszczania bramy. Samozamykacz i wysokiej jakości uszczelnianie gwarantują funkcjonalność furki oraz brak niepotrzebnych strat cieplnych, a płaska ramka i ukryte zawiasy pozwalają uzyskać efekt jednolitego wyglądu bramy.
  • Duży wybór w zakresie designu – brama przemysłowa może mieć różne kolory, dodatkowo dostępne są panele w dwóch wariantach wykończenia powierzchni paneli: ze strukturą slick oraz stucco.

Wybierając bramy do budynków przemysłowych, warto przyjrzeć się ofercie przygotowaną specjalnie z myślą o takich nieruchomościach. Dzięki rozwiązaniom dedykowanym przemysłowi, są one najbardziej funkcjonalnym wyborem.