Cechy przedsiębiorcy, które pomogą Ci odnieść sukces

Cechy przedsiębiorcy, które pomogą Ci odnieść sukces AccorHotels

Na pewno potrafisz wymienić wiele cech charakteru, które można przypisać przedsiębiorcom. Jest jednak kilka, które w szczególności pomagają rozwijać mały biznes. Poszukaj ich u siebie – jeśli jeszcze ich nie posiadasz, popracuj nad nimi

Motywacja

Motywacja to jeden z najważniejszych czynników do założenia własnego biznesu. Aby firma się rozwijała, musisz tą motywację podtrzymywać. Tylko osoby podejmujące wyzwania, potrafiące konkurować i zdeterminowane mają szansę na sukces.

Określone cele

Na początku działania firmy musisz wyznaczyć sobie cele. Najlepiej w granicach czasowych np. 3 miesiące, pół roku, rok. W trakcie prowadzenia działalności bardzo łatwo o tych celach zapomnieć. Nie trać ich z oczu, regularnie je sobie przypominaj i kontroluj czy Twoje działania zmierzają do ich realizacji.

Pewność siebie

Właściwa pewność siebie nie jest arogancją – jeśli jesteś pewien tego co oferujesz to zachowuj się jak ekspert w swojej dziedzinie. W ten sposób zbudujesz szacunek i zaufanie u swoich klientów a stąd już prosta droga do pozyskiwania kolejnych.

Pasja

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie biznesu w obszarze, w którym nie jest się pasjonatem. Biznesy oparte na hobby czy zainteresowaniach często odnoszą sukces, bo ich właścicielom praca sprawia satysfakcję i przyjemność. Co więcej, osoba opowiadająca z autentyczną pasją o swoim biznesie dużo łatwiej pozyskuje klientów.

Gospodarność

Zawsze bardzo restrykcyjnie planuj swoje wydatki, w szczególności jeśli Twój biznes dopiero startuje. Nie pozwalaj sobie na nieplanowane koszta. Sprawdź, ile rzeczy możesz zrealizować własnym sumptem a co zdecydowanie musisz zlecić specjalistom. I co najważniejsze – rozdziel budżet domowy od firmowego, łączenie ich to poważny błąd, który wprowadzi chaos w Twoich finansach,

Samodzielność

Właściciel małego biznesu najczęściej zaczyna w pojedynkę. Dlatego musisz nauczyć się pracować sam, podejmować samodzielne decyzje i ponosić ich konsekwencje. Nie pytaj o rady rodziny i znajomych, oni nigdy nie będą obiektywni i nie są specjalistami w Twojej dziedzinie. Przy najlepszych chęciach mogą Ci zaszkodzić. To Ty musisz wiedzieć jak kierować swoją firmą.

Pokora

Bądź otwarty na konstruktywną krytykę. Nie miej obawy przed poproszeniem o pomoc kiedy tego potrzebujesz. Zaufaj innym – kiedyś przyjdzie czas żeby zatrudnić pierwszego pracownika. Bardzo wielu przedsiębiorców ma problem z delegowaniem zadań – pomyśl o tym zawczasu.

Wytrwałość

Początki zawsze są trudne – od pierwszego dnia prowadzenia firmy będą lepsze i gorsze dni, sukcesy i porażki. Pojawi się wiele nieprzewidzianych przez Ciebie problemów do rozwiązania. Tylko konsekwencja i umiejętność wyciągania wniosków z trudnych momentów pozwolą Ci przetrwać i rozwijać się w sposób systematyczny.

Koncentracja

Właściciel firmy, który dopiero zaczyna swoją działalność najczęściej pełni kilka ról każdego dnia – od handlowca, przez marketingowca, po księgowego i zaopatrzeniowca firmy. Zaplanuj każdy swój dzień tak, by w danym momencie móc skoncentrować się tylko na jednym zadaniu. Skacząc z tematu na temat szybko się wypalisz i żadnej sprawy nie doprowadzisz do końca.

Otwartość

Posiadając określony plan i cele, nie zamykaj się na nowe pomysły i zmiany. Obserwuj rynek, swoją konkurencję, inne rozwiązania. Szukaj inspiracji i ulepszaj swój biznes każdego dnia. Świat nie stoi w miejscu – Ty też nie możesz!

Pracownia Biznesu Natalia Kościuk