Ceny jabłek mocno w górę

Ceny jabłek mocno w górę mossholder - sxc.hu

Ceny polskich jabłek mocno podskoczył. Możliwe, że to nie koniec podwyżek. Sadownicy informują, że popyt na nie jest obecnie wyższy niż podaż – donosi „Puls Biznesu”.

Jak informuje cytowany przez gazetę Michał Lachowicz, prezes Appolonii, zrzeszającej grupy producenckie cena hurtowa jabłek wynosi obecnie 1,80 zł za kilogram, podczas gdy jeszcze rok temu było to 1,20 zł.

– To prawdopodobnie efekt wycofania części owoców z rynku, większej konsumpcji i uruchomienia sprzedaży w nowych kierunkach – jak Indie, Singapur czy Kanada. Nie trafiły tam wielkie wolumeny, ale trochę jabłek ubyło z rynku – mówi „Pulsowi Biznesu” Lachowicz.

Zdaniem prezesa Jabłuszka Romana Cybulskiego, do którego dotarł dziennik, w efekcie paniki wywołanej rosyjskim embargiem, więcej jabłek deserowych trafiło do przetwórstwa na koncentrat jabłkowy, robiąc tym samym miejsce na rynku.

Istnieje obawa, że cena może być sztucznie wywindowana.

– Nikt do końca nie wie, w jakim stopniu jest to efekt rzeczywistych mechanizmów rynkowych, czyli faktycznego popytu i podaży, a w jakim stopniu celowego działania sadowników, którzy wstrzymują sprzedaż, czekając na jeszcze lepsze ceny – tłumaczy gazecie szef Appolonii. 

red.