CIA1 i CIA2 - uczyć się razem czy oddzielnie

CIA1 i CIA2 - uczyć się razem czy oddzielnie egzamin CIA

Przygotowując się do egzaminów CIA, niektórzy zadają sobie pytanie: uczyć się stopniowo do kolejnych części, czy spróbować opanować cały materiał od razu?

Doświadczenia firm szkoleniowych, jak i uczestników kursów podpowiadają, że – mimo istnienia trzech egzaminów – CIA składa się z dwóch wyraźnych części. Pierwsza z nich to CIA 1 i CIA 2, które razem stanowią kompletny materiał zawarty w Standardach IIA. Egzamin CIA 3 to zupełnie coś innego – dotyczy tematów, które najczęściej nie są wprost powiązane z audytem wewnętrznym, jak analiza branż, podstawy informatyki, czy rachunkowość.

Zajrzyjmy do sylabusów pierwszych dwóch egzaminów:

  • w CIA 1 znajdziemy „monitorowanie skuteczności programu zapewnienia i poprawy jakości”, w CIA 2 – „posiadanie skutecznego programu zapewnienia i poprawy jakości”;
  • CIA 1: „ryzyko oszustwa”, CIA 2: cały dział „Oszustwa – ryzyka i kontrole”;
  • CIA 1: przegląd dokumentów, opracowanie list kontrolnych i wywiady jako „część wstępnego przeglądu badanego obszaru”, CIA 2: „określenie celów/ kryteriów zadania i doprecyzowanie zakresu zadania”, czyli pozostała część wstępnego przeglądu.

I tak dalej…

Wyliczenie wszystkich pokrywających się zagadnień zajęłoby za dużo miejsca. A to nie koniec problemów. Spójrzmy na przykładowe pytanie z tematu „należyta staranność”, który znajduje się w sylabusie CIA 1:

Audytor wewnętrzny ma pewne podejrzenia, lecz nie ma żadnych informacji na temat potencjalnego błędu w sprawozdaniu finansowym. Audytor wewnętrzny nie wykazał należytej staranności zawodowej, jeżeli:

A.    Rozpoznał potencjalne mechanizmy powstania błędu i uszeregował je w kolejności, w jakiej będą wyjaśniane.

B.     Poinformował kierownika zadania o podejrzeniach i poprosił o radę, jak należy dalej postępować.

C.     Nie przeprowadził testów pod kątem możliwości wystąpienia błędu, ponieważ program zadania został już zatwierdzony przez kierownictwo zadania.

D.    Rozszerzył program zadania bez zgody audytowanego, aby uwzględnić możliwe mechanizmy popełnienia błędu, które znalazły się na czele jego listy.

W dwóch odpowiedziach – C i D – znajdziemy pojęcie „program zadania”, które znajduje się w sylabusie… CIA 2. Mimo że pytanie dotyczy należytej staranności, udzielenie poprawnej odpowiedzi wymaga znajomości zagadnień, które pojawiają się dopiero na drugim egzaminie (w powyższym pytaniu prawidłowa odpowiedź to C).

Wracając do pytania „razem czy oddzielnie?”, odpowiedź jest jasna – jeśli chcemy ułatwić sobie przygotowanie do egzaminów CIA 1 i CIA 2, uczmy się do obu naraz. Np. w ofercie EY Academy of Business (https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/cia,53/) jedno szkolenie przygotowuje do pierwszych dwóch egzaminów: sześć intensywnych dni, zakres omówiony w logiczny sposób, pokazujący m.in. kolejne etapy przygotowania i realizacji zadania audytowego.