Czy będzie więcej mieszkań z dopłatą?

Czy będzie więcej mieszkań z dopłatą? wikimedia

Jak powiedziała portalowi nieruchomości Dompress.pl Anna Sitnik – dyrektor działu sprzedaży w Dolcan, w najbliższym czasie firma wprowadzi do sprzedaży kilka kolejnych projektów, w których będą dostępne lokale w ramach MdM.

Będą to inwestycje głównie w Warszawie i okolicach, ale też w Częstochowie. Planowane są zupełnie nowe projekty, jak osiedle mieszkań bezczynszowych w podwarszawskiej miejscowości Rembelszczyzna, czy Osiedle Jordanowskie w Częstochowie – zapowiada dyrektor Dolcana. – Kontynuowana będzie również budowa istniejących osiedli, II etapu Osiedla Tęczowego w warszawskich Włochach i kolejnych etapów osiedli mieszkań bezczynszowych w stołecznej dzielnicy Białołęka.

Dom Development, który obecnie oferuje w Warszawie około 100 mieszkań spełniających kryteria cenowe programu, także planuje budowę kolejnych etapów swoich osiedli i nowych projektów, w których znajdą się Mieszkania dla Młodych. – Będą to takie osiedla, jak Miasteczko Regaty czy Derby w Warszawie – wymienia Radosław Bieliński z Dom Development.

Mieszkania MdM w ofercie nie każdej spółki

Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment tłumaczy z kolei, że spółka realizuje inwestycje w sektorze premium i sektorze o podwyższonym standardzie. Dlatego program MdM obejmuje tylko niewielką część jej projektów mieszkaniowych.

Budujący w Trójmieście Euro Styl planuje wprowadzenie do sprzedaży mieszkań, które będą podlegały programowi dopłat w kolejnych budynkach swoich lubianych przez klientów inwestycji – Osiedle Morskie i Nawigator w Gdyni oraz Nowy Horyzont i Osiedle Cytrusowe w Gdańsku. Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Euro Stylu powiedział portalowi Dompress.pl, że firma zamierza wprowadzić także do sprzedaży nowe inwestycje w Pruszczu Gdańskim i gdańskiej Zaspie, w których będzie można kupić mieszkania z państwową dopłatą.  

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro przyznaje, że firma stara się wspierać rządowe inicjatywy. – Inpro oferuje 250 lokali, które spełniają warunki programu MdM w gdańskich inwestycjach Wróbla Staw i City Park. W tym roku w kolejnych budynkach w inwestycji Wróbla Staw do sprzedaży trafią następne mieszkania przy zakupie, których będzie można uzyskać dopłaty – deklaruje Rafał Zdebski.

Dariusz Frontczak, dyrektor ds. handlowych w JHM Development przyznaje, że zainteresowanie klientów programem dopłat MdM jest duże. – JHM Development finalizuje obecnie inwestycje mieszkaniowe w Żyrardowie, Koninie, w których znajdą się mieszkania spełniające kryteria programu. Ponadto na lata 2015–2016 planowane są kolejne inwestycje mieszkaniowe w Rumii i Katowicach, w których również będą lokale mieszkalne dostosowane do programu dopłat – wymienia Dariusz Frontczak.

Mieszkania powinny spłeniać limity MdM

LC Corp Mirosław Kujawski także zapowiada wprowadzenie nowych projektów z mieszkaniami w MdM. – Spośród 8 nowych projektów, których sprzedaż zaplanowaliśmy rozpocząć w 2014 r., 4 powinny spełniać obecne limity cen programu. O tym jednak, czy obejmie je rządowy program i w jakim stopniu, dowiemy się w kolejnych miesiącach. Limity MdM (poza Gdańskiem) zmieniają się bowiem dwa razy w roku, w kwietniu i październiku i są ustalane na podstawie wskaźnika odtworzeniowego – przypomina Mirosław Kujawski. 

Atlas Estates, prowadzący inwestycje mieszkaniowe w Warszawie koncentruje się głównie na projektach zlokalizowanych w centralnych częściach stolicy, oferujących mieszkania w ponadprzeciętnym standardzie. – Takie podejście oznacza, że nie mamy w sprzedaży lokali w cenach poniżej limitów wyznaczonych w ramach inicjatywy Mieszkanie dla Młodych – przyznaje Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates. Zgodnie z kontynuacją takiej strategii inwestycyjnej firma nie zamierza dostosowywać swojej oferty do programu.

Obecny na rynkach mieszkaniowych w kilku największych miastach w Polsce, Ronson Development mieszkania kwalifikujące się do dopłat oferuje tylko na budowanym etapami osiedlu Młody Grunwald w Poznaniu.   

W ofercie Wawel Service osoby zainteresowane dopłatami znajdą w certyfikowanym przez NFOŚiGW, energooszczędnym budynku mieszkalnym w inwestycji Borkowska B1 i B2 oraz na osiedlu Wężyka 10 w krakowskich Czyżynach. – Wiosną bieżącego roku planujemy rozpoczęcie kolejnej energooszczędnej inwestycji, tym razem na krakowskim Kurdwanowie – Halszki 28A. Również w tej inwestycji wybrane mieszkania będzie można nabyć korzystając z programu MdM – zapowiada Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.

Kamil Niedżwiedzki, Domipress