Dieta bezglutenowa przekłamaniem. Rynek żywności bezglutenowej i tak będzie rósł

Dieta bezglutenowa przekłamaniem. Rynek żywności bezglutenowej i tak będzie rósł tapeciarnia.pl

Dieta bezglutenowa w ostatnich latach zyskała wielką popularność. Wokół trendu wytworzył się spory rynek, który w obliczu najnowszych badań czekają zapewne spore zmiany. Wbrew pozorom – zmiany na korzyść.

Dieta powstała z myślą przede wszystkim o osobach chorych na celiakię, czyli przewlekłą nietolerancję glutenu. Mimo wyłącznie medycznych wskazań, nowa forma żywienia stała się popularna również wśród ludzi zdrowych. Ostatnie badania pokazują jednak, że dieta nie jest wcale korzystna. Co więcej – może być wręcz szkodliwa.

Rynek żywności bezglutenowej wart jest w tej chwili 2,1 miliarda dolarów. W samej Polsce na żywność tego typu wydano w zeszłym roku 113 milionów złotych.

Badania kilka lat temu wykazały niesamowity wpływ wybierania żywności bezglutenowej na badanych – świetne samopoczucie, doskonałą perystaltyka jelit, zwiększenie energii. Te same badania powtórzono w ostatnim czasie. Okazało się, że poprzednie wyniki były błędne, a taki sposób żywienia może niekorzystnie wpływać na zdrowie konsumentów.

Jednak jak czytamy w „Pulsie Biznesu” rozwoju tego rynku prawdopodobnie nic już nie zatrzyma. Część klientów wybierająca takie produkty zmieniła swoje nawyki żywieniowe i jest przekonana o pozytywnym wpływie diety bezglutenowej na ich zdrowie. Rynek najprawdopodobniej nadal będzie rósł. Przewidywane tempo wzrostu w najbliższym czasie to 5-6 procent w skali roku.

PAP