Dlaczego energia odnawialna jest ważna dla społeczeństwa w XXI wieku?

Dlaczego energia odnawialna jest ważna dla społeczeństwa w XXI wieku? stiloenergy.pl

Na co dzień korzystamy z nieodnawialnych źródeł energii, których niebawem może zabraknąć. Odpowiedzią na ten problem mogą być odnawialne źródła energii, czyli takie, które, w dużym skrócie, nigdy się nie kończą.

Dlaczego tradycyjne metody pozyskiwania energii są przestarzałe?

Przyzwyczailiśmy się do pewnych standardów, które jeszcze sto lat temu były nowością, a dziś powoli zaczynają być kłopotem. Kiedy era pary i elektryczności przestawała szokować, a jej wynalazki zaczęły wchodzić pod strzechy, nikt nie przypuszczał, że pewnego dnia postęp zacznie mścić się na nas samych oraz środowisku naturalnym. Oczywiście tor przebiegu zdarzeń nie był do końca prosty i jednoznaczny, a kryzysy energetyczne zdarzały się po drodze już kilka razy. Podobnie jak katastrofy ekologiczne, wynikające z inwazyjnej działalności człowieka. Od wielu lat pisze się o zjawisku „peak oil”, czyli szczycie wydobycia ropy naftowej, od którego droga prowadzi jedynie w dół. Problem wszechobecnego smogu oraz wielokrotnie przekroczonych norm również jest czymś, z czym spotykamy się każdego dnia. Więcej na temat sposobów przezwyciężania smogu przeczytacie tutaj: https://stiloenergy.pl/2019/05/11/sposob-na-smog-energia-odnawialna/.

Należy przyznać jedno. Jakkolwiek byśmy nie spoglądali na tradycyjne metody pozyskiwania energii, trzeba przyznać, że są one dość… prymitywne. Czasem ciężko jest nam to sobie wyobrazić, gdy np. zajeżdżamy na atrakcyjną wizualnie, odnowioną stację benzynową, albo korzystamy z nowoczesnych urządzeń elektronicznych, pozyskujących energię z gniazdek w ścianie. Nie zastanawiamy się jednak, że prąd pochodzi z elektrowni, a ta, by go wytworzyć potrzebuje zwykłego węgla. Oczywiście system, który składa się na olbrzymią siatkę firm wydobywczych i przetwarzających, jest mocno korporacyjny. A kwestia wydobycia wyżej wspomnianego węgla staje się czasem sprawą polityczną. Często więc słyszymy, że „ekologia nie ma większego znaczenia”, czy „człowiek nie ma wpływu na kondycję Ziemi”. Fakty jednak są takie, że ma i to całkiem spory.

XXI wiek a źródła energii

Musimy bezwzględnie zamknąć rozdział tradycyjnego pozyskiwania energii i uznać, że należy on do minionego stulecia. Powinniśmy odrobić lekcję, wyciągając z niej stosowne wnioski. Wiek XX był momentem w historii, gdy zachłysnęliśmy się postępem i nowoczesnością. Teraz musimy iść do przodu nie tylko pod względem coraz bardziej wielofunkcyjnych smartfonów i mocniejszych komputerów. Czas też pomyśleć o podstawach, do których należy kondycja otaczającego nas świata. Poprawić stan rzeczy możemy nie tylko dzięki zmniejszeniu produkcji śmieci, czy oszczędzaniu wody.

Wśród licznych pomysłów na bardziej ekologiczny i ekonomiczny styl życia znajdują się odnawialne źródła energii, nazywane czasem skrótowo „OZE”. To takie, które nigdy się nie kończą. Słońce, wiatr, energia pozyskiwana z ruchu wody lub źródła geotermalne. W przeciwieństwie do ropy naftowej, węgla, gazu ziemnego oraz energii atomowej, które raz „zużyte” nie ulegają odnowieniu się. Dodatkowo warto zaznaczyć, że ta ostatnia z wymienionych metod, niby uważana jest za schludną i w gruncie rzeczy ekologiczną, jednak substraty jakie pochodzą z procesów jej towarzyszących są w stanie skazić naszą planetę na wiele tysięcy lat.

Dodatkowym atutem OZE jest znikoma inwazyjność wszelkich procesów towarzyszącym ich działaniom. Korzystanie z zasobów nieodnawialnych wpływa niekorzystnie na kondycję ekologiczną Ziemi. Jako społeczeństwo XXI wieku powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę i wprowadzić nowe standardy do naszego postępowania. Oczywiście wiadomo, że nie uda się to z dnia na dzień. Ale bez wątpienia musimy już zacząć działać w sposób konstruktywny. Postępująca degradacja środowiska naturalnego doprowadzi wcześniej czy później do tego, że udusimy się w naszej coraz bardziej toksycznej atmosferze.

Fotowoltaika – rozwiązanie przyszłości?

Coraz większą popularność zdobywa fotowoltaika, ściślej rzecz ujmując panele fotowoltaiczne. W wielkim skrócie, jest to system, który zamienia jedno z odnawialnych źródeł energii – słońce – na prąd zmienny, czyli taki, który płynie w każdym gniazdku. Dzięki temu nie tylko zaczynamy prawdziwie troszczyć się o nasze wspólne dobro, jakim jest środowisko naturalne, ale stajemy się jeszcze bardziej niezależni jako jednostka – sami produkujemy sobie prąd. Jednym z wiodących producentów takiego rozwiązania jest Stilo Energy. Jeśli tylko mamy ku temu warunki, z pewnością warto rozważyć tę opcję jako połączenie naszej wygody i dobra planety.