Dlaczego warto skorzystać z monitoringu pojazdów firmowych?

Dlaczego warto skorzystać z monitoringu pojazdów firmowych? transport

Liczba przedsiębiorstw, w których wdrażany jest system monitoringu firmowej floty samochodowej, ciągle rośnie. Na czym system ten polega i jakie korzyści można odnieść z instalacji takich urządzeń?

Za wdrożeniem do przedsiębiorstwa systemu Vehicle Tracking, oferowanego przez takie firmy jak Vision Track (więcej informacji na stronie https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/), przemawiają zarówno względy finansowe (obniżenie kosztów paliwa, serwisowania auta), jak i bezpieczeństwa. Okazało się, że tam, gdzie działa monitoring floty, liczba wypadków zmalała o 38,69% (źródło: http://www.dziennikbaltycki.pl/twoje-finanse/a/wspolczesna-flota-pod-pelnym-nadzorem,10604478/). Dlaczego tak się dzieje?

 

Monitoring dla bezpieczeństwa

 

Na system monitoringu floty składa się szereg urządzeń (w tym akcelerometr i tracker GPS) oraz czujników. Monitorują one parametry jazdy, takie jak prędkość samochodu, siła hamowania, gwałtowność przyspieszania, przeciążenia wewnątrz kabiny, a nawet dane na temat pracy silnika. Obecność monitoringu dopinguje kierowcę do bezpieczniejszej jazdy; przede wszystkim dlatego, że taką jazdę będzie premiował pracodawca (niektórzy przedsiębiorcy wprowadzili już politykę nagradzania pracowników kierujących autami w sposób najbezpieczniejszy), poza tym kierowca może przeanalizować własny styl jazdy pod kątem bezpieczeństwa.

 

System monitoringu zwiększa także zabezpieczenie aut przed kradzieżą. Możliwość precyzyjnego namierzenia auta oznacza dla przedsiębiorcy nie tylko kontrolę nad kursami, ale także możliwość namierzenia ukradzionego pojazdu, gdyż czujniki reagują m.in. na otwarcie drzwi lub zastosowanie zagłuszarki GPS/GSM.

 

Korzyści ekonomiczne

 

Dzięki zastosowaniu systemu monitoringu floty przedsiębiorca może kontrolować zużycie paliwa, optymalizować trasy, a także zbadać styl jazdy pracowników pod kątem eksploatacji auta. Na przykład częste ostre hamowanie czy gwałtowne przyspieszanie wpływają negatywnie na stan samochodu, co znacznie przyspieszy wizytę w serwisie. Monitoring pozwoli na ograniczenie takich sytuacji.

 

Zastosowanie systemów monitorowania floty niesie ze sobą szereg korzyści dla pracodawcy, ale i dla pracowników, zwiększając ich bezpieczeństwo na drodze i pozwalając zoptymalizować trasy (wybierając np. te o krótszym czasie przejazdu i mniej zakorkowane).