Dobry biznes plan krokiem do sukcesu

Dobry biznes plan krokiem do sukcesu Photo credit: tokyoform / Foter

Rozpoczęcie własnego biznesu polega na dogłębnym i obszernym określeniu własnych możliwości oraz zdefiniowaniu słabych stron. Dokumentem który może nam w tym pomóc jest biznes plan.

Dokładne przygotowanie biznes planu pozwoli nie tylko na zachęcenie potencjalnych inwestorów, ale również ułatwi rozplanowanie początkowych działań przedsiębiorców.

Założenia

Głównym zadaniem biznes planu jest przedstawienie założeń dotyczących działalności firmy. Im bardziej szczegółowo i drobiazgowo będzie przygotowany, tym łatwiej będzie uniknąć na samym początku trudności i niedomówień. Warto w trakcie projektu gruntownie przemyśleć co, oraz jakimi środkami chce się osiągnąć. Biznes plan jest bowiem niezwykle istotny w momencie pozyskiwania inwestorów, gdyż to z tego dokumentu będą korzystać by dowiedzieć się co przedsiębiorca chce zrobić z ich kapitałem. Znaczące jest to, by projekt nie był przygotowany bezmyślnie. Należy tu unikać przypadkowości, która również jest bardzo niewskazana w trakcie początkowych działań biznesowych. Nie należy zatem lekceważyć znaczenia biznes planu. Oprócz swoich podstawowych funkcji, jest on również doskonałym narzędziem planowania oraz usprawniania działań firmy. Biznes plan jest jednak mylnie traktowany jako krok początkowy rozpoczynania nowej działalności, podczas gdy powinien być tworzony w trakcie nowego przedsięwzięcia biznesowego, nawiązywaniu nowych relacji oraz przy zdobyciu nowych partnerów.

W takcie tworzenia planu, przedsiębiorca powinien odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań:

  • Co chcemy osiągnąć i w jaki sposób?
  • Jaki produkt mamy do zaoferowania, co go wyróżnia rynku?
  • Na jaki rynek chcemy wejść i kim będą nasi klienci?
  • Kim są nasi konkurenci?
  • Jakie są szanse, oraz jakie zagrożenia dla projektu?
  • Jakie są możliwości rozwoju naszego produktu?
  • Jakie możemy zdobyć potencjalne źródła finansowania?

Podobne artykuły:


Realizacja projektu

Należy również się zastanowić jakie są nam potrzebne środki do zrealizowania projektu, oraz przygotować drobiazgowy harmonogram naszych działań. Oczywiście odpowiedź na powyższe pytania musi być dokładnie przemyślana i przede wszystkim realna. Górnolotne założenia oraz nadzieje nie znajdujące odzwierciedlenia w rzeczywistości będą najpewniej przyczyną porażki. Tutaj pojawia się kolejny atut biznes planu. Po dokładnej analizie możliwość i zagrożeń może się okazać, że interes prawdopodobnie nie przyniesie zamierzonych celów. Coś co w teorii wyglądało jak kura znosząca złote jajka, na analizie finansowej może wyglądać zupełnie inaczej. Jak więc widać biznes plan pozwala czasem oszczędzić wiele nerwów i finansowych strat.

Nie ma uniwersalnego schematu

Nie istnieje jeden dokładny model jak biznes plan powinien wyglądać. Każde przedsięwzięcie różni się od siebie i nie ma określonego schematu, jak plan powinien wyglądać. Jest jednak kilka standardowych punktów, które każdy biznes plan powinien posiadać.

Warto też zwrócić się z pytaniem do instytucji której chcemy przedstawić swoje pomysły, czy mają określone układy takich biznes planów. Pozwoli to na uniknięcie niedomówień. W sytuacji gdy konkretna forma nie jest wymagana, możemy pozwolić sobie na pewną dowolność. Oczywiście z zachowaniem odpowiedniej formy dla tego rodzaju dokumentów. I jedna z najważniejszych zasad w tworzeniu biznes planu – nie wolno podawać nieprawdziwych danych oraz zafałszowywać rzeczywistości. Podziała to tylko na niekorzyść. Instytucje finansowe dokładnie analizują takie dokumenty, więc obiecywanie kokosów z biznesie raczej nie pomoże nam w zdobyciu inwestorów. Odwrotnie - dokładność i rzetelność z pewnością nam w tym pomogą.

Ipo Sp. z o.o.