Dofinansowane doradztwo pomogło rozwinąć biznes piekarni

Dofinansowane doradztwo pomogło rozwinąć biznes piekarni FotoDawg/Flickr.com

Zakończył się projekt pilotażowy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach którego testowana była usługa marketingu i sprzedaży produktów dla branży przetwórstwa rolno-spożywczego. Jednym z beneficjentów była piekarnia "Ziarenko".

Mikro- i małe przedsiębiorstwa uczestniczące w projekcie miały szansę rozwinąć się dzięki profesjonalnemu wsparciu doradczemu konsultantów Krajowego Systemu Usług. W trakcie trwania projektu obsłużono 300 firm z branży przetwórstwa rolno-spożywczego z całego kraju. Wśród nich znalazła się piekarnia z Michałowic.


Piekarnia ,,Ziarenko” istnieje na rynku od 1954 roku. Na początku piekarnia była własnością gminnej spółdzielni, później przeszła w ręce prywatne. Dzisiaj ,,Ziarenko” wypieka blisko 200 różnych gatunków pieczywa, ale słynie głównie z chleba Żytniego Staropolskigo, który od początku istnienia piekarni jest wypiekany zgodnie z tradycyjną recepturą i bez żadnych polepszaczy czy barwników. Poza tym do jego wypieku, tak jak pół wieku temu, używa się tradycyjnego pieca ceramicznego.

Firma DTI Polska była jednym z 11 ośrodków realizujących usługę pilotażową. W trakcie trwania projektu obsłużyła 30 firm z branży przetwórstwa rolno-spożywczego z województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.W ramach projektu eksperci DTI Polska przeprowadzali audyty marketingowe, a następnie opracowywali plany marketingowe oraz pomagali w ich wdrożeniu. Uzupełnieniem indywidualnego doradztwa były szkolenia dotyczące podstawowych zagadnień z zakresu marketingu, komunikacji marketingowej, strategii budowania marki, specyfiki marketingu w branży rolno-spożywczej oraz różnorodnych form promocji. Wielu klientów DTI Polska już teraz widzi wymierne skutki realizacji projektu.

- Po szkoleniu mogłam się lepiej przygotować do prezentacji naszego zakładu w nowym sklepie. Degustacja produktów była okazją do bezpośredniego kontaktu z klientem. Wszystko dzięki wsparciu w postaci doradztwa – mówi Krystyna Sacharewicz, manager z piekarni „Ziarenko” z Michałowic – Dzięki temu projektowi zdecydowaliśmy się na publikację artykułu w lokalnej gazecie. Wszystkie programy wykonawcze i działania podjęte dla naszej firmy pomogły w budowaniu naszej marki.

Spożycie pieczywa w Polsce z roku na rok spada, a optymalizacja kosztów produkcji często odbija się na jakości pieczywa. Klienci zaczynają doceniać tradycyjne receptury i poszukują godnych zaufania producentów żywności. Dla właścicieli piekarni „Ziarenko” pomoc konsultantów i propozycje nawiązania relacji z klientami to duże wsparcie na tak trudnym rynku. Prowadzone degustacje i promocje produktowe spełniły swoje zadanie i zostały dobrze odebrane przez mieszkańców Michałowa. Budowanie relacji z klientami jest teraz jeszcze łatwiejsze dzięki nowej stronie internetowej oraz działaniom na portalu społecznościowym Facebook. Opinie klientów, komentarze oraz możliwość dzielenia się pasją do pieczenia chleba daje większą możliwość budowania zaufania i zwiększa prawdopodobieństwo rekomendacji „Ziarenka” innym klientom.

szkolenia wewnątrz zakładu, przeprowadzone przez konsultantów, wywołały dyskusje i sprawiły, że załoga piekarni zaczęła identyfikować się ze swoim miejscem pracy. Poczucie misji pracowników w budowaniu marki jest bardzo ważne, ponieważ wspiera pracę zespołową i inicjatywę w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań wewnątrz firmy. - W skali od 1 do 10 projekt oceniam na 10+ - podsumowuje pani Krystyna – w przyszłości chętnie wezmę udział w kolejnych projektach tworzonych dla mikro- i małych przedsiębiorstw.

Usługa pilotażowa KSU w zakresie doradztwa marketingowego dla przedsiębiorstw z branży rolno – spożywczej była realizowana od maja 2013 r. do kwietnia 2014 r. Z usługi skorzystało ponad 300 przedsiębiorstw w całym kraju. Obecnie trwa badanie klientów usług. W oparciu o jego wyniki zostanie podjęta decyzja o ewentualnej kontynuacji projektu.

Szczegółowe informacja na temat obecnej oferty KSU znajdują się pod adresem: http://ksu.parp.gov.pl/pl/oferta_ksu

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Warszawa