Dotkliwe kary dla pijanych kierowców

Dotkliwe kary dla pijanych kierowców http://www.freedigitalphotos.net

Donald Tusk przestawił rozwiązania, za pomocą których będzie można walczyć z pijanymi kierowcami.

Zmiany, które zaproponował, obejmują m.in. odbieranie prawa jazdy na co najmniej trzy lata, kary od 5 tys. zł wzwyż oraz obowiązek posiadania alkomatów w każdym aucie – podaje portal gazeta.pl.

- Osoba, która po raz pierwszy zostanie przyłapana na jeździe pod wpływem alkoholu, obecnie traci prawo jazdy na czas od roku do 10 lat. Sądy zazwyczaj decydują się na ten niższy wymiar - powiedział premier. - Będziemy chcieli zmienić to na karę od 3 do 15 lat. Osoba, która zostałaby przyłapana po raz kolejny, musiałaby stracić prawo jazdy na co najmniej 5 lat. Ponadto kierowcy złapani po raz pierwszy musieliby zapłacić nawiązkę w wysokości od 5 tys. zł. Ci przyłapani po raz kolejny zapłaciliby minimalnie 10 tys. zł - podkreślił Tusk.

Podobne artykuły:

Premier dodał też, że chce rozwiązać problem tzw. przypadkowych nietrzeźwych, czyli ludzi, którzy wsiadają za kierownicę, będąc przekonanymi, że już wytrzeźwieli. - Nasza wyobraźnia nie wykracza poza te kilka godzin, więc aby ograniczyć to zjawisko, chcemy wprowadzić obowiązek posiadania alkomatu. Oczywiście obowiązku korzystania nie będzie - podsumował Tusk.

red