Elastyczność podstawą sukcesu dewelopera

Elastyczność podstawą sukcesu dewelopera PB START

Dostosowanie oferty do oczekiwań klientów i trendów na rynku to największe wyzwanie każdego dewelopera – powiedział Marek Szmolke, prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego START, w rozmowie z PRIME TIME PR.

2015 rok to bardzo intensywny okres dla całej branży. Z jednej strony boom na mieszkania, a z drugiej – rozszerzenie programu MdM na rynek wtórny. Dodatkowo, od 1 stycznia 2016 r. do 15 proc. wzrośnie wysokość wkładu własnego. Czy to zwiastuje problemy deweloperów?

Z pewnością nowelizacja Ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkaniaczy podwyżka wkładu własnego będą dla branży sporym wyzwaniem. Należy jednak pamiętać, że deweloperzy wykazują większą elastyczność i umiejętność dostosowania się do zmieniających trendów na rynku, niż sprzedający mieszkania na rynku wtórnym. W mojej opinii właśnie te cechy pozwolą nam utrzymać przewagę konkurencyjną.

Nie obawia się Pan, że w przyszłości może jednak wzrosnąć popularność rynku wtórnego?

Nie można tego jednoznacznie przesądzić. Pamiętajmy, że nowe dopłaty z MdM-u to nie jedyna zmiana wprowadzona w nowelizacji. Niezwykle ważne są także większe profity dla wielodzietnych. Rodziny z co najmniej trójką dzieci mogą teraz otrzymać dwa razy wyższe dofinansowanie do kredytu w wysokości 30 proc. Dla tej grupy beneficjentów dopłatą może być objęte także 63 mkw. powierzchni zamiast dotychczasowych 50 mkw. To stwarza nowe możliwości dla deweloperów. Podobnie jest w przypadku wysokości wkładu własnego. Rzeczywiście będzie wyższy, ale nie oznacza to automatycznego spadku popytu na mieszkania. Obecnie wiele osób finansuje zakup z własnych oszczędności, a nabytą nieruchomość traktuje jak inwestycję.

Czyli pozostaje Pan optymistą?

Moim zdaniem nie ma powodu do obaw. Pomimo tych, wydawałoby się drastycznych zmian, zainteresowanie nowym budownictwem nie maleje. Według raportu REAS, w sześciu polskich aglomeracjach o największej skali obrotów na rynku pierwotnym, tj. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Łodzi, w II kwartale 2015r. nastąpił 11-proc. wzrost sprzedanych lokali, a liczba transakcji osiągnęła rekordowy poziom – 12,7 tys. To pokazuje, że nie liczy się tylko cena.

A co jeszcze jest ważne? Na co zwracają uwagę klienci?

Liczy się także komfort, jakość wykończenia i oczywiście metraż. Niezwykle ważna jest również lokalizacja, szczególnie dla osób, które kupują mieszkania pod wynajem.

Specjaliści twierdzą, że to właśnie wynajem będzie głównym impulsem dla rynku nieruchomości.

I mają rację. Dla sporej grupy nabywców jest to atrakcyjna forma pomnażania kapitału. Nie jest to nic dziwnego biorąc pod uwagę, że na początku września Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się kolejny raz utrzymać stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Oznacza to, że coraz mniej korzystne jest oszczędzanie na lokatach. Za to o wiele tańsze jest finansowanie zakupu mieszkania, więc rentowność w przypadku wynajmu rośnie. Potwierdzają to dane NBP, który w III kwartale 2015 r. spodziewa się 29-proc. wzrostu popytu na kredyty.

Podobne artykuły:

Czy Pana zdaniem te czynniki mają wpływ na rodzaj wybieranych mieszkań?

Oczywiście, ponieważ możliwości finansowania zakupu nieruchomości przekładają się na kształtowanie się preferencji klientów. W naszym przypadku są to najczęściej są to młode osoby, które nie mają dużych potrzeb, ale chcą mieć już własne „M”. Druga grupa to „inwestorzy”. Efektem jest niemalejąca popularność lokali dwupokojowych. W I połowie 2015 r. stanowiły ponad 40 proc. rynku.

To znaczy, że w ofercie deweloperów powinny się znaleźć tylko mieszkania dwupokojowe?

Nie do końca. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także lokale trzypokojowe, których pojawia się coraz więcej (obecnie jest ich ok. 36 proc.). Poza tym, trzeba obserwować zmiany demograficzne. Według GUS, do 2035 r. będzie aż 26,7 proc. osób w wieku emerytalnym. Dlatego w naszej ofercie znajduje się także kawalerek, idealnych dla seniorów.

Trzeba być bardzo elastycznym…

Właśnie.

Dziękujemy za rozmowę. 

PRIME TIME PR Patrycja Grzybowska