Finansowy rachunek sumienia Polaka

Finansowy rachunek sumienia Polaka sxc.hu

40 procent Polaków jest niezadowolonych ze swojej sytuacji finansowej, a ostatnie 12 miesięcy znacznie odchudziły portfel przeciętnego Kowalskiego.

Jednak, jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA, narzekamy, choć nie wszyscy mamy ku temu powody.

Co drugi Polak z wyższym wykształceniem przyznaje, że w ubiegłym roku udało mu się odłożyć pieniądze. Mimo to badanie „Jak Polacy oceniają swoją sytuację finansową w minionym roku”, które przeprowadził dla KRD Millward Brown, pokazuje, że2013 rok otrzymał od nas raczej słabą cenzurkę. Aż 40 procent respondentów jest zdania, że był on o wiele gorszy niż rok 2012. Wychodzi jednak na to, że marudzimy bez powodu, bo większości z ankietowanych udało się oszczędzić, spłacić zadłużenie, czy nawet osiągnąć wyższe zarobki. Z optymizmem patrzymy natomiast w przyszłość. Co trzeci Polak oczekuje, że pod względem finansowym, rok 2014 będzie dla niego udany.

Finanse w 2013 roku KRD BIG

Im wyższe wykształcenie, tym lepsza ocena

Lepiej 2013 rok oceniają mężczyźni. Kobiety są bardziej krytyczne. Aż 44 procent z nich uważa, że ich sytuacja finansowa w 2013 była gorsza niż w poprzednim roku, podobnego zdanie jest tylko 37 procent mężczyzn. Nasze niezadowolenie rośnie wraz z wiekiem. O ile ludzie z przedziału wiekowego 18 - 34 oceniają ostatnie 12 miesięcy pozytywnie (38 procent), to wśród osób po 45. roku życia zadowolonych jest już tylko 17 procent, a wśród osób po 60. roku życia – tylko 9 procent.

Na poziom zadowolenia z finansów wpływa też poziom wykształcenia i zarobków. Im wyższe, tym więcej optymizmu. Niemal połowa osób, która ukończyła szkołę podstawową, ocenia swoją sytuację w 2013 jako gorszą niż rok wcześniej. Dla porównania - osób z wyższym wykształceniem niezadowolonych z ostatnich 12 miesięcy jest 35 procent. Ankietowani zarabiający poniżej dwóch tysięcy złotych na rękę, częściej wyrażają swoje niezadowolenie ze stanu domowego budżetu niż ci, którzy otrzymują wyższą wypłatę.

 

Podobne artykuły:


Oszczędzamy, spłacamy długi i… zaciągamy nowe

Mimo że raczej negatywnie oceniamy ostatnie 12 miesięcy, to aż 38 procentom badanych udało się zaoszczędzić. Najwięcej pieniędzy odłożyli ludzie młodzi, ci dobrze wykształceni. O „nakarmieniu” swoich skarbonek nie zapominali głównie mieszkańcy województwa opolskiego. Rok bez oszczędności zakończyły z kolei osoby starsze i te z wykształceniem podstawowym, głównie z województw : lubuskiego i świętokrzyskiego.

Co czwartemu z nas udało się spłacić swój zadłużenie przed końcem roku. Trzynaście procent wpadło w pętlę zadłużenia. 

– Zdecydowanie częściej były to kobiety (18 procent) i osoby z wykształceniem podstawowym (26 procent). Taka sytuacja dotknęła co trzecią osobę bezrobotną i ponad połowę osób pracujących w ramach umowy o dzieło (53 procent) – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. 

Mamy też swoje płacowe priorytety: w pierwszej kolejności płacimy rachunki za gaz, wodę i prąd, potem czynsz, a dopiero potem kredyty.

– Choć z podejściem do obowiązku płacenia zobowiązań jest znacznie lepiej, czasem jeszcze zdarza nam się zapominać o tym, że każdy dług powinniśmy traktować poważnie i regulować go terminowo, bo do KRD można trafić już za 200 zł zaległości – dodaje Łącki.

Nasze pensje rosną

Dochody niemal co trzeciego Polaka wzrosły w 2013 roku. Większą pensję otrzymywały osoby z wyższym wykształceniem, głównie z dużych miast, najwięcej z województwa pomorskiego.

- To świadczy także o tym, że i firmom lepiej się powodzi – przekonuje Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy. Zatem nie powinniśmy przesadnie bać się utraty pracy, a jeśli musielibyśmy ją zmienić, mamy prawo wierzyć w to, że nowego pracodawcę znajdziemy szybko i bezboleśnie. A do tego nie stracimy finansowo.

Oczekiwania wobec nadchodzącego roku

Rok 2014 w finansach KRD BIG


Podobne artykuły:

Nie mamy wygórowanych apetytów i nie oczekujemy cudów, jesteśmy racjonalni. Co trzeci z nas liczy na to, że rok 2014 będzie choć trochę lepszy od poprzedniego. Młodsi zdecydowanie częściej patrzą na przyszłość przez różowe okulary. Aż 66% Polaków do 24 roku życia wierzy, że najbliższe 12 miesięcy pod względem finansowym będzie bardziej udane. Takie podejście może wynikać także z tego, że młodzież bardziej niż ludzie starsi rozumie, że narzekanie nic nie daje i powoli wychodzi z mody– optymizm za to daje siłę i napędza do działania, co musi w końcu przynieść efekty.

Horoskop finansowy na 2014 rok

Krajowy Rejestr Długów BIG SA Karolina Gazda-Wojszwiłło