Fotografia architektury bez tajemnic – także dla biznesu

Fotografia architektury bez tajemnic – także dla biznesu Aparat fotograficzny

Fotografowanie architektury potrafi zafascynować, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Budynki nas ciekawią.


To wielokrotnie historia zapisana w każdym detalu, stylistyce, kolorach, a nawet defektach, które powstały podczas budowania. Fotografowanie tego typu obiektów jest jednak sztuką dość trudną do opanowania. O ile amatorzy, którzy pstrykają zdjęcia raz na jakiś czas, nie będą mieli wielkich potrzeb sprzętowych, o tyle profesjonaliści, dla których fotografia architektury jest częścią biznesu, muszą zainwestować w kilka narzędzi.

Fotografia architektury – kiedy warto zlecić ją profesjonaliście?

Pamiątkowe zdjęcia z wakacji odłóżmy na bok. Nad ich jakością nie musimy się zastanawiać. Oczywiście, bardzo chętnie wykonujemy kilka ujęć, potem obrabiamy je graficznie, by uzyskać fotografię, które nada się do powieszenia w ramce na ścianie. Na co dzień jednak nie musimy mieć wyjątkowych umiejętności, bo to w końcu potrzeba uzyskania pamiątki nami kieruje, a nie biznesowe realizacje. Co jednak z tymi ostatnimi?

Fotografowie, którzy zarabiają na pstrykaniu zdjęć, mają przed sobą spore wyzwanie. Znajomość sprzętu, umiejętności i doświadczenie, to nie wszystko. Zacznijmy jednak od tego, kiedy i przede wszystkim dlaczego warto zlecić fotografowanie architektury profesjonaliście.

Wyobraźmy sobie przeciętną osobę, która szykuje swoje mieszkanie do sprzedaży. Spieszy jej się, bo dom jest w trakcie budowy, a fundusze pomału się kończą. Wiążą ją umowy, terminy, zobowiązania, a jednocześnie nie chce tracić na sprzedaży, tylko ze względu na pośpiech. Dziś doskonale wiemy, że sposób prezentacji (nie tylko obiektów mieszkalnych), ma ogromne znaczenie. Może przyciągnąć uwagę klientów. Fotografie są w stanie wyeksponować detale, których na pierwszy rzut oka nie widać. Zdjęcia wykonane przez profesjonalistów, od razu można odróżnić od tych amatorskich. 

Fotografia biznesowa Fotografia biznesowa

Przeciętnie mieszkanie czy dom na sprzedaż, mogą być tak naprawdę piękne i wyjątkowe, ale jeśli nie ukażą tego zdjęcia w ogłoszeniu, nie ma co liczyć na ogromny odzew. Nieumiejętność wykonania dobrej fotografii sprawia, że sprzedający traci – na czasie, pieniądzach, zainteresowanych. Nie jest w stanie zachęcić potencjalnego nabywcy, bo nie daje sobie szansy na pokazanie najciekawszych elementów obiektu wystawionego na sprzedaż.

Fotografia architektury zlecona tak naprawdę specjaliście, to oszczędność czasu i pieniędzy. Amator nie musi inwestować w bardzo drogi sprzęt, który nadaje się do tego typu zdjęć. Nie poświęca czasu na zastanawianie się nad tym, w jaki sposób ująć na fotografii niewielką łazienkę lub wręcz przeciwnie – dużą przestrzeń. I wreszcie zapomina o nauce obróbki fotografii. Zlecając tę kwestię profesjonalnemu fotografowi, inwestuje w sprzedaż, która go usatysfakcjonuje. Może ją wręcz przyspieszyć.

Jak wyglądają profesjonalnie przygotowane sesje, można zobaczyć na stronie Agencji Flash Group. Wystarczy również skorzystać ze swojej wyszukiwarki, wpisując na przykład hasło 'fotografia architektury Poznań', i się przekonać, że dobrze wykonana realizacja to korzyści dla każdego.

Sprzęt, który pozwala wykonać doskonałe ujęcia

Czego nie może zabraknąć w rękach fotografa, który celuje w ciekawe ujęcia architektury? Na pewno statywu. Przyjdzie bowiem robić zdjęcia w różnych warunkach zastanych, wymagających odmiennego czasu naświetlania. Nie obejdzie się bez dobrej stabilizacji, której nie jest w stanie – przy bardzo długim czasie naświetlania – zapewnić statyw wbudowany w body. Ze statywem łatwiej się również pracuje, można pozwolić sobie na komfort wykonywania powtarzalnych ujęć i większą prostotę ich komponowania.

Potężnym wydatkiem nawet dla zawodowca, może się okazać obiektyw tilt&shift. O zasadności ich stosowania można się jednak przekonać, fotografując płaszczyzny budynków, wysokich, potężnych, których ujęcie – w sposób standardowy – w kadrze, daje efekt na zdjęciu, jakby obiekt się walił. W takim przypadku pozostaje korekta komputerowa, ale i ona nie odbywa się bez uszczerbku na jakości kadru. Tego typu obiektywy całkowicie likwidują ten problem. Jeśli jednak wydatek przerasta możliwości fotografa, alternatywą staje się zwykły obiektyw szerokokątny. Należy pamiętać, by zapewniał dobrą jakość obrazu w całym kadrze i minimalizował powstawanie geometrycznych zniekształceń obrazu.

Fotografia panoramiczna, to tak naprawdę odłam dziedziny, jaką jest fotografia architektury. Najczęściej wykorzystuje się jej możliwości w ciasnych wnętrzach, choć nie tylko. W takim przypadku warto zainwestować w głowicę panoramiczną, która redukuje efekt paralaksy podczas fotografowania. 

Fotografia architektury Fotografia architektury

Aby uzyskać prosty horyzont, bez działania komputerowego, które zawsze wiąże się z uszczerbkiem dla fotografii, dobrze jest mieć pod ręką poziomicę bąbelkową. Niedroga, montowana na sankach aparatu, ewentualnie wbudowana w statyw lub głowicę.

Przyda się ponadto kalibrator kolorów. Dzięki niemu możliwe jest odzwierciedlenie barw identycznych, jak widziane są realnie. To ważne nie tylko w przypadku fotografii umieszczanych w sieci, ale szczególnie tych trafiających do druku.

Co z samym aparatem fotograficznym? Zaleca się lustrzankę pełnoklatkową lub nowoczesny bezlusterkowiec. Chodzi bowiem o to, by jakość obrazu była jak najlepsza, wręcz idealna. Rozmaitych modeli, o wielu przydatnych funkcjach, nie brakuje, dlatego wybór tego na początek, jak i dalszą ścieżkę kariery, nie musi stanowić wyzwania.

Jeśli chcieć zebrać w jedną listę wszystkie sprzęty i dodatkowe elementy, których wymaga fotografia architektury, zakupy robią się dość kosztowne. Dla zawodowców to jednak zapewnienie o zwrocie inwestycji i szansa na ciekawe zlecenia. Ci z nas, którzy potrzebują zdjęć swojego mieszkania, domu na sprzedaż, nie muszą martwić się o pieniądze i naukę wykonywania tego typu fotografii. Powierzając to zadanie w fachowe ręce, można liczyć na świetne efekty. Zapisane zaś cyfrowo pamiątki z wyjazdów, wcale nie muszą być idealne.