Fotowoltaika - czy potrzebujemy w Polsce energii ze Słońca?

Fotowoltaika - czy potrzebujemy w Polsce energii ze Słońca? materiał PR

Panele słoneczne mogą wielu polskim przedsiębiorcom i właścicielom nieruchomości, zainteresowanym inwestowaniem w OZE, wydać się rozwiązaniem, które do polskich warunków po prostu nie przystaje...

... Polska nie leży wszak w strefie ciepłego klimatu, które z tego rodzaju inwestycjach czerpać mogą największe zyski – efektywność instalacji fotowoltaicznych nie będzie u nas tak spektakularna jak w przypadku Australii czy państw Afryki, bo ogranicza ją liczba dni pochmurnych, a także chłodnych i krótkich dni zimowych, w których ilość docierającego do paneli promieniowania spada kilkukrotnie.

Od najwydajniejszych paneli możemy zatem oczekiwać uzysku około 1000 kW energii rocznie na m2. Warto jednak wiedzieć, że wśród krajów, w których instalacji fotowoltaicznych buduje się najwięcej, pierwsze miejsce zajmują od wielu lat Niemcy, z dużą przewagą nad kolejnymi państwami z czołówki. W 2015 roku własne źródła energii miało tam aż 4 mln podmiotów. Wynika to oczywiście w dużej mierze z polityki tego kraju, w którym wspieranie rozwoju rynku energii z odnawialnych źródeł energii należy od dawna do spraw priorytetowych i przez szereg lat dotowane było w dużej mierze z publicznych funduszy. Do krajów stawiających coraz wyraźniej na ogniwa fotowoltaiczne dołączyła również szukająca alternatyw dla energii atomowej, Chiny – choć wciąż przede wszystkim w roli producenta, a także Włochy i Hiszpania. Promowanie fotowoltaiki, nawet w klimacie umiarkowanym, nie jest jedynie wynikiem mody czy przywiązania do idei ratowania zasobów planety, lecz i na krótszą metę może okazać się nie tylko bardzo racjonalne, ale i niezbędne.

Kartka z kalendarza

Niespełna rok temu,10 sierpnia 2015, gdy w sklepach AGD pustoszały półki z wentylatorami i klimatyzatorami, a kawiarnie przestały nadążać z wydawaniem lodów, polski rząd ogłosił konieczność ograniczenia dostaw energii elektrycznej do firm z racji ogromnego zużycia energii w całym kraju. Jak pamiętamy, nastąpiło to w efekcie przedłużającej się fali upałów i suszy, która obniżyła poziom polskich rzek do tego stopnia, że nie dało się zapewnić niektórym elektrowniom odpowiedniego chłodzenia. Choć na kryzys roku 2015 złożyło się kilka nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, wiele z nich ma szansę nie raz jeszcze się powtórzyć, bo oparta na węglu polska energetyka nie najlepiej radzi sobie z suchym i upalnym latem. Niewiele pomogą również elektrownie wiatrowe, bo przynoszący upały stabilny układ wyżowy wiąże się z pogodą bezwietrzną.

Podobne artykuły:

Tymczasem gdy temperatura powietrza rośnie do 30 stopni, pobory energii szybko wzrastają do tych notowanych zimą. Im na zewnątrz goręcej, tym wyższe zapotrzebowanie energetyczne zarówno w sklepach i domach wyposażonych w coraz popularniejsze, także i u nas, klimatyzatory, lecz również wszędzie tam, gdzie potrzebna jest chłodnia czy lodówka. Nawet przy umiarkowanych letnich temperaturach możliwości dostarczenia energii elektrycznej w skali kraju niewiele wykraczają dziś ponad bezpieczny zapas. Energia elektryczna należy oczywiście do podstawowych dóbr, których zabezpieczenia powinniśmy oczekiwać od państwa. Warto jednak wziąć sprawy w swoje ręce i zapewnić sobie własne źródło energii, nie tylko po to, by dbać o wolne od spalin powietrze, ale również by dmuchać na zimne i zabezpieczyć się przed skutkami możliwych przyszłych kryzysów.

Być prosumentem

Budowana przy domu lub przy siedzibie firmy niewielka instalacja energetyczna może być dla nas nie tylko zabezpieczeniem własnych potrzeb, ale może również umożliwić nam odsprzedawanie wytworzonej przez nas energii. 1 lipca 2016 wchodzi w życie nowelizacja ustawy o OZE, która gwarantuje stałe taryfy na sprzedaż wyprodukowanej energii w przedziałach do 3 kW i 3-10 kW, które obowiązywać mają przez najbliższych 15 lat, co pozwala planującym taką inwestycję dużym przybliżeniem oszacować potencjalne zyski. Kto jednak chciałby zagwarantować sobie taką możliwość, musi zadbać o podpisanie odpowiedniej umowy z dostawcą energii i podłączyć swoją instalację do sieci. Dla wielu inwestorów nieocenioną pomocą w realizacji własnych paneli fotowoltaicznych może okazać się współpraca z firmą o szerokim zakresie specjalności, taką jak RWE Polska, która nie tylko zajmie się ich dostarczeniem i montażem, ale jako dostawca energii weźmie również na siebie włączenie ich do systemu. Taka współpraca daje przyszłym prosumentom również możliwość pokrycia kosztów projektu na poczet dostarczanej do sieci energii lub rozłożenia ich na korzystne raty, co jest bardzo istotne, jeśli idzie o prąd dla firm. Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko inwestycja w stabilną przyszłość firmy, ale również znak troski o czyste środowisko i dobro wspólne. Coś, czym warto móc się pochwalić.